Airdrop nedir? Diye çoğu Apple kullanıcısına soru sorulsa iOS işletim sisteminde bulunan bir özelliği gösterirler. Ancak bu airdrop AirDrop adlı Apple’ın özelliği ile aynı anlama gelmemektedir. Bir kripto para projesi başlangıcında ilk olarak kendisine kullanıcı çekmek, daha fazla kitleye ulaşmak ve daha fazla sayıda yatırımcı toplamak için airdrop adı verilen tokenler dağıtır. Bu dağıtım sayesinde kullanıcılar belirli şartları yerine getirmelerinin ardından dijital kripto para birimi cüzdanlarına belirli miktarda kripto para birimi veya dijital jeton ödemesi yapılır.

Örneğin farklı bir airdrop projesi size takip etme şartı koyabilir ve sayfayı takip etmeniz durumunda size 0.00001 BTC’ye eşit olan token verebilir ve proje listelendiğinde siz de ilgili BTC miktarı kadar token-jeton sahibi olmuş olursunuz.

İçeriğe geçmeden önce BTC satın almak isterseniz, En Güvenilir Bitcoin Siteleri içeriğimize mutlaka göz atmanızı öneririz.

Genelde ödemeler Bitcoin ve Ethereum ile yapılmaktadır. Kripto para projeleri başlangıçta ödemeleri BTC ve ETH ile yapmayı tercih ederler.

Airdrop nedir?Airdrop Nedir? – Kripto Para Airdrop Nedir?

Airdroplar token verirler ve sizi ödüllendirirler. Ancak çoğu airdrop projesi kayda değer ödüller vermemektedir ve bu sebeple son dönemde katılımcı sayısının özellikle Türkiye’den olan katılımlarda daha az olduğu görülmektedir. Airdrop nedir? Sorusunun en basit yanıtı bir blockchain (kripto para) projesinin başlangıcında tanıtım, takip etme veya belirli şartları yerine getirip belirli miktarda kripto para – token ödülü almak anlamına gelmektedir.

Ücretsiz Airdroplar Var Mı?Airdrop Nedir? – Kripto Para Airdrop Nedir?

Bazı airdroplar ödül olarak sadece kendi bünyelerinden token verirken, bazıları ise belirli şartlar sonucunda sizin BTC veya ETH cüzdanınıza ufak miktarlarda hediye para gönderebilirler. Bazı airdrop projeleri sizin cüzdanlarınızda belirli miktarda kripto para birimi sahibi olmanızı şart koşabilir.

Coin Airdrop Dikkat Edilmesi GerekenlerAirdrop Nedir? – Kripto Para Airdrop Nedir?

Airdrop projelerinde dikkat edilmesi gerekenler asla para yatırmamak gerektiğidir. Eğer ki bir airdrop projesi size belirli bir miktar karşılığında jeton veriyorsa daha sonra ortadan kaybolmasının sıcak bir göstergesi olabilir. Bu nedenle özellikle yeni airdrop projelerine para yatırmadan – cüzdanlara göndermeden – önce düşünün. Ücretsiz olan airdrop projeleri size daha az ödemeler yapabilir veya hiç ödeme yapmayarak kendi bünyelerinden proje gerçekleşirse nakde çevrilebilecek tokenler verebilir.

*Ücretli airdrop projeleri daha çok belirli bir miktar kripto para talebinde bulunabilir. Bunlar genelde yasadışıdır ve sahtedir.*

Ancak ücretli olan airdrop projelerinin %50’sinden daha fazlasının başarısız olduğu bir ortalama mevcuttur. Bunun dışında özellikle bazı ülkelerde bu konu istismar edilmekte ve ponzi programı olarak değerlendirilmektedir.

Program bilindiği kadarıyla genelde şu şekilde işler:

  1. Airdrop projesi duyurulur
  2. Bir miktar para harcanarak diğer kripto para yatırımcıları ve airdrop arayan (bedava para kazanmak isteyen ya da az parayla çok fazla para kazanmak isteyen) kişilere bir şekilde gerek reklam, gerek sosyal medyadan ulaştırılır.
  3. Ardından kullanıcıdan belirli miktarda kripto para talep edilir. Ancak bu adımdan hemen önce kullanıcıya para yatırması durumunda ne kadar kripto para – token – verilecek olduğu bilgisi verilir. Örneğin proje sonunda 1 yatıran kullanıcının 10 alacak olduğu ifade edilir.

Ancak genelde bu para alınamaz. Airdrop projelerinde ücretli airdropları seçmemek, bunun yerine ücretsiz airdropları seçmek daha doğru bir tercih olabilir. Ya da ücretli airdrop seçerken dikkatli seçimler yapmak size daha fazla kazanç sağlayabilir. Airdrop aslında normalde tamamen ücretsiz coinler sağlamak olsa da ücretli olan projelerin son dönemde yasadışı olarak artış gösterdiği bilinmektedir.

Airdrop DezavantajlarıAirdrop Nedir? – Kripto Para Airdrop Nedir?

Airdroplar özellikle son dönemde çok kez istismar ve dolandırıcılık amacıyla kullanılmıştır. Ücretsiz olarak sunulan airdroplar bile zaman zaman takipçilerini dolandıracak adımlar atarak son dönemde güveni suistimal etmiş durumdalar.

Örneğin, airdropun arkasındaki şirket, ücretsiz coin dağıttığını belirtebilir ancak bunun temel amacı coin değerini arttırmak ve daha fazla dikkat çekmektir. Bu durumun adına kripto para camiasında pompala ve boşalt adı verilmiştir. İlkten fiyatları yükseltmek ve dikkat çekmek için her türlü taviz verilir ancak ardından verilen tüm tavizler fazlasıyla hatta tamamıyla beraber geri alınmış olur. Ortalama olarak bir airdrop katılımından 3 dolar ve civarında para kazanmak mümkündür ve her ay onlarca airdrop projesi yayınlanır.

Airdrop Projeleri İle Kazanç Elde Etmek Mümkün Mü?Airdrop Nedir? – Kripto Para Airdrop Nedir?

Çok yüksek kazançlar veya geçinecek kadar kazanç elde etmek pek de fazla mümkün olmayacaktır. Çünkü eğer bu mümkün olsaydı şirket size ihtiyaç duymazdı. Aynı zamanda sizin bu tür bir yöntemle kendinizi geçindirecek kadar yüksek kazançlar elde etmeniz mümkün olsaydı herkes airdrop işi yapardı ve airdrop projelerinde yasal olarak para talep edilmesi mümkün olabilirdi.

Airdrop Nedir? Konusu Hakkında Sıkça Sorulan SorularAirdrop Nedir? – Kripto Para Airdrop Nedir?

Airdrop kripto para konusunda çok fazla soru işaretleri mevcut olmasa bile genelde kullanıcıların aklında bazı soru işaretleri bulunur.

Coin Airdrop Nedir?

Coin airdrop olarak ifade edilen şey tam olarak airdrop anlamına gelmektedir. Airdrop yazıldığında önce Apple’ın işletim sisteminde bulunan özellik akla geldiği için genelde coin airdrop ifadesi sık kullanılır.

Airdrop Ne Demek?

Airdrop bir blockchain – kripto para – projesinin size ücretsiz olarak token vermesidir. Bu ücretsiz tokenler sayesinde kazanç elde edebilirsiniz. Ancak bunun için sizden sosyal medyada takip etme ve benzer şartları yerine getirmeniz talep edilebilir.

Coin Airdrop Riskli Mi?

Bazı airdroplar ortadan kaybolmaktadır ve bunun sonucunda kullanıcılar büyük bir hayal kırıklığı ile karşılaşmaktadırlar. Özellikle ücretli olduğunu belirten airdrop projeleri yasal olmayabilir* ve bunlardan uzak durmanız önerilir.