Kripto paralar genel olarak adları Bitcoin olarak anılıyor olsa bile Bitcoin tek başına 1. lider kripto para birimidir. Kripto para dendiği zaman akla evet Bitcoin geliyor olabilir ancak 2.000’den daha fazla sayıda kripto para birimi mevcuttur. Kripto paralar hakkında merak edilen bazı gerçekler ve kripto paraların avantajları ile dezavantajları bulunmaktadır.

Çok sayıda insanın aktif olarak kullandığı kripto para birimleri bugün günümüzde tüm dünyada etkin olarak kullanılmakta, milyonlarca insanın kasasında değil ancak dijital ortamında yer almaktadır.

İçeriğe geçmeden önce BTC satın almak isterseniz, En Güvenilir Bitcoin Siteleri içeriğimize mutlaka göz atmanızı öneririz.

Kripto Para Nedir?Kripto Paralar Hakkında Merak Edilenler

Kripto para ne demek? Sorusunun yanıtı aslında biraz zor, karmaşık ve kafa karıştırıcı. Kripto para birimleri 2008 yılından beri hayatımızda ve dijital para birimleridir. Kripto paraların asla gözle görülmez, basılması veya elle dokunulması mümkün olmamaktadır. Sanal paralar olarak bilinirler ancak değeri çoğu zaman düşük değil, son derece fazladır.

Sanal para birimleri olarak bilinen kripto para birimlerinin 2008 yılından bugüne kadar aradan geçen süre içerisinde milyonlara ulaşması sayesinde değeri gün be gün artmış, ancak zaman zaman rekorlar kırsa bile gerilemeler yaşanması bazı yatırımcılarını piyasadan çekilmek zoruda bırakmıştır.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin ne demek? sorusunun yanıtı bir üstteki sorunun yanıtı ile aynı. Bitcoin ilk kez üretilen, kripto para birimlerinin atasıdır. Ondan önce kripto para birimi üretilmemiştir. Bu nedenle özellikle lider olarak 1. sırada en güvenilir, en başarılı ve en iyi değerini korumakta olan kripto para birimi günümüz şartlarında BTC kod adı ile bilinen Bitcoin’dir.

Bitcoin, bugün 10 milyondan daha fazla sayıda insan tarafından aktif olarak ödeme ve yatırım aracı olarak kullanılıyor olup, gelecekte 100 milyondan daha fazla insana ulaşması beklenmektedir.

Kripto Paralar Güvenilir Mi?Kripto Paralar Hakkında Merak Edilenler

Kripto para birimlerinin güvenli olup olmadığı günümüzde 11 yıl ara geçmesine rağmen bir soru işareti olarak kalmıştır. Bugün günümüzde özellikle Bitcoin en güvenilir kripto para olarak görülüyor olsa bile, gelecekte neler olabileceği, değerinin bir anda sıfırlanıp sıfırlanmayacak olduğu gibi soru işaretleri mevcut. Bu soru işaretleri özellikle kripto para birimi yatırımcılarının çok kez kafa karışıklığı yaşamalarına sebep oluyor olsa bile, özellikle günümüzde artık güvenilir olarak görülmeye başlaması yatırımcıların kafasındaki soru işaretlerini gidermeye başlamış durumda.

Bitcoin ve kripto paraların güvenli olup olmadığı sadece değeri ile değil, aynı zamanda devletler tarafından alınabilecek önlemler ve diğer sebepler dolayısı ile kafa karışıklığı yaratmaktadır. Devletler, özellikle kripto paraları düzenlememek konusunda ısrarcı davranırken, 2020 yılında düzenlenmesi beklenen kripto para yasalarının corona virüsüne bağlı 1 veya 1 kaç yıl ertelenmesine sıcak bakılıyor.

Ancak genel olarak bakıldığında kripto para birimlerinin güvenli olduğunu eğer ki dikkatli olursanız söylemek mümkündür.

Kripto Paraları Kim Üretti?

Kripto para birimlerini üreten kişi her kripto para birimi için farklıdır. Ancak ilk kripto para birimi olarak bilinen Bitcoin’i üreten kişi bugüne kadar asla gerçek adı ile bilinmeyen, bulunması için milyonlarca dolar harcanan ancak asla bulunamayan Satoshi Nakamoto kod adlı bir insandır. Erkek veya kadın olup olmadığı bile bilinmeyen bu isim, genel görüşe göre erkek, orta yaşlarında ve son derece zengin olan bir milyarder iken, bazıları ise farklı görüşler savunmaktadır.

Kripto para birimlerinin üreticisinin bazı ülkeler olduğu ve bunun insanlardan saklandığı iddiası da ayrı bir iddia olarak kalmakta. Ancak bu konularda hiçbir zaman sorulara net bir yanıt vermek, soruların tam karşılığını verebilmek ne yazık ki mümkün olmamaktadır.

Bitcoin Yaş Sınırı Var Mı?

Bitcoin almak için resmî bir yaş sınırı normalde bulunmamaktadır. Ancak bazı kripto para birimi borsaları, 13, 16, 18 yaş sınırları koymaktadırlar. Genel görüşe göre herkes kripto para birimlerine istediği zaman sahip olabilir.

Kripto Paralar Nereden Satın Alınır?Kripto Paralar Hakkında Merak Edilenler

Bitcoin nereden satın alınır? Sorusu ile bu soru genelde aynıdır. Bitcoin veya kripto para birimleri satın almak isterseniz kripto para birimi borsasına kaydolmanız gerekir. Ücretsiz olarak kaydolabileceğiniz en güvenilir kripto para birimi borsalarının başında ABD merkezli olan, tüm dünyadan herkesin kayıt olabileceği Coinbase isimli kripto para birimi borsası geliyor.

Bu borsaya kayıt olduktan sonra veya farklı bir kripto para borsasına kayıt olduktan sonra para yatırarak güncel kripto para fiyatı üzerinden yatırım yapmaya başlayabilir ve yatırımlarınızı basit bir şekilde yönetebilirsiniz.

Bitcoin Almak Kolay Mı?

Evet, Bitcoin almak son derece kolay olan bir işlemdir.

En Az Ne Kadarlık Bitcoin Alınır?

En az 1 dolarlık Bitcoin satın alabilirsiniz. Ancak Türkiye merkezli kripto para birimi borsalarından 1 TL’lik kripto para satın almak mümkündür. 1 TL’lik kripto para biriminin kazancı ise pek fazla olmayacak, aksine işlem ücretleri ve komisyon dolayısı ile sadece denemek için alınabilir.

İstediğim Zaman Bitcoin Satabilir Miyim?

7 gün 24 saat açık olan kripto para birimi piyasaları ve borsalarında istediğiniz her an, bayram, karantina demeden satış yapabilirsiniz. Dakikalar içerisinde Bitcoin sattığınızda nakdi paranız borsaya geçer ve ardından bu parayı banka hesabınıza aktarmak mümkündür.

İstediğim Zaman Bitcoin Alabilir Miyim?

Evet, istediğiniz her zaman Bitcoin satın alabilirsiniz. Havale yöntemiyle alım yapacaksanız yabancı borsalarda alım isteklerinin tamamlanması 5 günü bulabilmektedir.

Altcoin Nedir?

Altcoin, Bitcoin dışında kalan tüm kripto para birimlerini ifade etmek için kullanılan bir kelimedir. Altcoin veya altcoinlerin sayısı 2.000 adetten daha fazla olup, bunlarda milyonlarca insanın kazanç kapısıdır.

Bitcoin Mi Daha İyi, Altın Mı?

Altın dünyanın en güvenilir yatırım aracıdır. Bitcoin ise yeni ortaya çıkmış yine de güvenilir olan ancak değeri çok hızlı değişen bir yatırım-ödeme aracıdır.

Kripto Paralar Yatırım İçin Mi Üretildi?Kripto Paralar Hakkında Merak Edilenler

Hayır! Kripto para birimleri ilk olarak Dark Web olarak bilinen karanlık internette kullanmak için Satoshi Nakamoto tarafından üretildiği iddia edilen ödeme aracıdır. İlk amacın aslında insanların küresel olarak her dakika, hiçbir engel olmadan birbirlerine para alıp göndermesi konusunda üretildiği düşünülüyor. Ancak daha sonrasında 11 yıl içerisinde sürekli değer kazanmaya başlamasından dolayı bir ödeme aracının yanında, bir yatırım aracı olmuştur. Bugün Türkler için ABD Doları kuru nasıl bir ödeme aracı olduğu kadar yatırım aracı olarak değerlendiriliyorsa Bitcoin ve altcoinler yine hem ödeme aracı, hem yatırım aracı olarak kalmaktadır.

En Fazla Ne Kadarlık Bitcoin Alınabilir?

21 milyon üretimden sonra Bitcoin üretilemeyecektir. Ancak bunun 2030’lara kadar devam edebilecek bir üretim süreci olacağı düşünülmektedir. Yani bugün için istediğiniz kadar Bitcoin satın alabilirsiniz. Paranız ne kadarsa onun karşılığı kadar Bitcoin veya kripto para birimi almanız mümkün olabilir.

Kripto Paralar Çalınır Mı?

Eğer dikkatli olmaz, güvenlik önlemleri almazsanız bu durumda kripto para birimleriniz kısa süre içerisinde farklı siber saldırganlar yani insanlar tarafından borsadaki hesabınızın hacklenmesi suretiyle çalınabilir. Buna karşı 2 adımlı doğrulamalar ve diğer güvenlik önlemlerinin mutlaka kullanılması önerilmektedir.

*Bu içerik Zovovo.com için özel olarak üretilmiştir. Kripto para birimleri ile ilgili sorunlar yaşamamak için her zaman bireysel önlemler kişiler tarafından alınmalı, her zaman kripto para fiyatları kontrol edilmelidir. Kripto para birimlerinin değeri, güvenliği ve güncelliği zaman içerisinde bu makalenin yayınlandığı tarih olan 20 Mayıs Çarşamba 2020 – 22.02.01 TSI’ya göre değişebilir