İnsanlar tarihlerinde çok uzun yıllardan beridir balık başta olmak üzere çeşitli deniz canlılarını tükettiler. Her geçen gün daha fazla artan deniz canlısı tüketimi özellikle taze balık başta olmak üzere birçok farklı deniz canlısının tüketilmesi ile arttı. Son yıllarda Türkiye’de giderek artan balık fiyatları dolayısı ile tüketim bazı deniz canlılarında azalırken, dünyada ise trend fiyatların aşağı yönlü hareket etmesi yönündeydi.

Balık tüketimi tonlarla ifade edilirken ve tüm dünya deniz canlılarını avlarken, nasıl oluyor da deniz canlılarının nesli tükenmiyor? Sorusu gündeme geliyor.

Bu konuda uzmanların açıklamaları bir yana, doğal denge burada devreye giriyor.

Hızlı Üreme Mevcut

Deniz canlıları özellikle birçok balık 3 ay içerisinde yüzlerce balık doğurabiliyor ve bunlar çok kısa süre içerisinde üreme süreçlerinde avlanma yasakları olan dönemde avlanmıyorlar. Birinci neden bu olurken, özellikle bazı deniz canlıları daha uzun sürelerde üreme gösteriyor ve bu deniz canlılarının özellikle tutulması o süreçlerde balıkçılar tarafından tercih edilmiyor. Bu da deniz canlısı sayısının her zaman yenilenmesi anlamına geliyor.

Yetiştiricilik

Devletler her geçen yıl daha fazla özel şirketin deniz canlısı yetiştirmesine izin veriyor. Tonlarca balık özel olarak suni bir şekilde yetiştiriliyor ve bu sayede deniz canlılarının sayısında azalma olsa bile bunların büyük kısmı özellikle suni havuzlardan karşılanıyor.

Yasaklar

Özellikle bazı ülkelerde çok daha sert uygulanan tam avlanma yasakları dönemi boyunca suni balıklar dışında denizlerdeki balıklar avlanmıyor. Bunun dışında bazı ülkeler deniz canlılarının üreme verimliliğini artırmak için su kontrolleri, atıkların okyanuslara atılmasını engellemek, balıkların üreme alanlarını korumak ve daha birçok farklı adımlar atıyor.

Bunlar ise bizim gelecek nesillerde de balık ve deniz canlısı tüketebilme şansımızı büyük oranda arttırıyor. Ancak gelecek 100 yıl içerisinde bu kadar yüksek tüketime bağlı olarak, özellikle deniz sularının kirliliğinin artışa geçmesine bağlanan sebeplerden dolayı binlerce deniz canlısı türünün sadece çok az kalabileceği, az sayıda tüketimlerinin olabileceği tahmin ediliyor.
Kategori:

Etiketler:

,