İnsanlar doğar, büyür ve ölürler. Bu süreç birkaç onyıl alır ve hiçbir insanın ölümsüz olmadığı tahmin edilmektedir. Eğer aramızda süper insanlar yok ise – ki bilindiği kadarıyla yok – hepimiz bir gün bir şekilde öleceğiz. Bunu okumaya devam ettiğiniz şu saliselerde onlarca insan öldü ve ölmeye devam ediyor. Bir gün bu ölenlerden bir tanesi biz olacağız. Bugün bu yazıyı okuduğunuz dakikalarda en az birkaç insanın ötenazi yoluyla kendi yaşamına son verdiğini bilin.Ötenazi Nedir? – Nasıl Uygulanır?

İnsanlık sürekli olarak daha fazla sorunlar, ekonomi, psikoloji ve benzer konularda sorunlar yaşamaya devam etmekteler. Bu durum giderek daha fazla artış gösteriyor ve bunun bir sonucu olarak insanlar zaman zaman gerek psikolojik sebepler, gerek engellilik durumları, gerek ise hiçbir sebep olmaksızın yaşamına son verebiliyor.

Ötenazi Nasıl Olur?

Ötenazi olacak kişiye hemen ötenazi yapılmıyor. Avrupa ülkelerinin bazılarında ve ABD’de ötenazi uygulanırken, Türkiye’de çok ağır hastalara bile kendi isteği olsa bile yasalar buna izin vermediği için ötenazi uygulaması yapılmıyor.

Ötenazinin giderek çok daha fazla sayıda insan tarafından tercih edilen bir yöntem olmaya başlamasından dolayı ve de özellikle ağır hastalığa sahip insanların acı çekmesini engellemek nedeniyle en doğru yöntemlerden bir tanesi olduğu sürekli tıp dünyası ve siyasetçiler tarafından tartışma konusu olmuştur.Ötenazi Nedir? – Nasıl Uygulanır?

Ötenazi olacak kişi tüm süreçler tamamsa ailesi varsa vedalaşır ve sonucunda kendi yapacakları varsa yapar ve işlem gününde bir merkeze gider veya İsviçre’de bazı merkezler evde ötenazi uygulaması yaparlar. Kişiye belirli ilaçlar verilir ve bunun sonucunda kişi çok kısa süre içerisinde çok az bir acıyla veya hiç acısız bir şekilde dakikalar içerisinde sonsuz uykuya dalarak ölmüş olur.Ötenazi Nedir? – Nasıl Uygulanır?

Acısız bir işlemdir ve bu sebeple kişiler herhangi bir acı hissetmezler. Ancak iğne yoluyla ötenazi ilaçları verilecek ise arı sokması gibi bir ısırık acısı yaşanabilir.

Ötenazi yapıldıktan sonra geri döndürülemez. Hastaya ilaçlar verilir verilmez hemen veya birkaç dakika sonra ölüm gerçekleşir. Bu süre içerisinde kişi gözetim altında, cenaze aracı ise kapının önündedir. Uzmanlar kişiyi yalnız bırakabilir veya kişinin yanında bekleyebilir.