Yağmur suyunun tadına bakmak isteyen çocuk sayısı çoktur. Bazı çocuklar yağmur suyunu tattıkları zaman korkar ve bunun kendilerine zarar verip vermeyeceğini düşünürler. Sadece çocuk için değil, yetişkinler bile yağmur suyunun zehirli olabileceğini düşünür ve bundan dolayı yağmur suyundan kaçınırlar.

Yağmur suyu içmek güvenli mi? Bu sorunun yanıtı bulunduğunuz bölgeye göre değişiyor olsa da yağmur suyunu Dünya’nın herhangi bir yerinde içmek güvenlidir. Yağmur suyunu litrelerce içmek bile gerekli önlemler alınırsa normal şaşal sulardan daha temizdir.Yağmur Suyu İçmek Güvenli Mi?

Dünya’da barajlar yağmur suyu ile doluyor ve insanlar zaten barajlardan gelen suyun yağmur suyu olduğunu unutabiliyorlar. Ancak barajlarda yağmur suları bazı arıtma işlemlerine maruz kalıyor ve bu sayede içerisinde bulunan zararlı maddeler çoğu ülkede filtreleniyor.

Çernobil bölgesindeyseniz içilmesi önerilmez

Türkiye’de herhangi bir yerinde yağmur suyunu istediğiniz gibi içebilirsiniz. Ancak Kazdağları gibi siyanürle altın aranan bölgelerde yağmur suyunu içmek ölümcül olmasa bile yerden bu suyun içilmesi ölümcül olabilir.

Veya Çernobil’de yaşanan nükleer felaket nedeniyle havadan gelen suyun içilmesi vücudunuzda kimyasal etkilere sebep olarak ishal ve benzeri belirtilere sebep olabilir.Yağmur Suyu İçmek Güvenli Mi?

Yağmur suyunun Çernobil bölgesinde direkt yere temas etmeden havada iken yakalanarak içilmesi durumunda vücudunuz herhangi bir tepki vermez ve bu sudan dolayı asla zarar görmezsiniz. Ancak yerden veya herhangi bir bölgedeki tas içerisinden bir su içerseniz bu ölümcül bile olabilir.

Yağmur suyunu içerken temiz tas içerisine doldurun

Yağmur suyunun içilmeden önce mutlaka temiz tasa doldurulması önerilir. Eğer ki yağmur suyunu içmeden önce suyun dolduğu kap pis ise mikrop kapabilirsiniz. Veya bu kabın içerisine herhangi bir kimyasal eklenmiş olabileceği için vücudunuzda ölümcül sonuçlar olabilir.

Bunu engellemek için evinizde veya herhangi bir temiz kap içerisinde yağmur suyunu Dünya’nın herhangi bir yerinde biriktirip içmek size veya başkasına zarar vermez.

Kaynatın

Eğer ki yağmur suyunu daha da güvenli hale getirmek istiyorsanız onu kaynatma tekniğini kullanabilirsiniz. Yağmur suyunu kaynatmanız durumunda içerisindeki patojenler ortadan kalkacak ve daha steril hale gelecektir.

Özellikle bebekler için şişe halinde satılan sular aşırı yüksek sıcaklıklarda kaynatılarak bu şişelere doldurulur ve bebeklerin tüketmesi önerilir.
Kategori: