İnsan vücudu her zaman kendisini onarmaya meyili olsa bile kesin olarak bazı durumlarda kendisini koruyamaz ve onaramaz. İnsanlar herhangi bir yılan gördüklerinde kendilerini öldürebilecek kadar zehirli olduğunu düşünerek hemen o bölgeden uzakta durmaya çalışırlar. Her zaman ise bu konuda başarılı olamayabiliriz.

Zehirlerin bazıları insan vücuduna direkt etki yaratırken, bazıları ise zaman içerisinde etki yaratır. Ufak miktarda çok güçlü zehirler insanı saniyeler içerisinde anafilaktik şoka veya komaya sokabilir.

Gerçekten çok güçlü zehirlerin çoğu nörotoksindir. Bunlar insanın kaslarını felç eder ve çoğu insan nefes alamaz hale gelir ve senkop (bayılma) durumu gerçekleşir. Bilinç saniyeler içerisinde sona erer ve kişi o an yaşadığı durumu bile farketmez.

Bu listede yer alan zehirler arasında kimyasal silahlar; doğal bileşikler; bitkiler, hayvanlar, mantarlar ve bakterilerden kaynaklanan zehirler olabileceği gibi kimyasal maddelerde bulunuyor olabilir.

https://www.instagram.com/p/B7Jd94CBfSm/

Risin

Hint yağı tohumlarından saf olarak elde edilen risin insanlar için en ölümcül zehirler arasında yer almaktadır. Sadece 1 sofra tuzu parçası büyüklüğünde (şeker tanesi kadar) risin bir insanı öldürmek için yeterlidir.

Botulinum Toksini

Özünü bir bakterinin oluşturduğu bu toksinin adını aslında botoks uygulamalarından biliyor olabilirsiniz. Nörotoksin olarak bilinen bu zehir insanlara botoksta enjekte edildiğinde kasların kasılmasına sebep olarak daha gergin bir cilt yaratır. İnsan vücuduna ağız yoluyla alınması durumunda ise koma durumu meydana gelir, saniyeler içerisinde ölüm gerçekleşir.

Tetradotoxin

Hayvanlardan geçen bir toksin olarak bilinir. Özellikle balon balığı olarak bilinen kirpi balığında bulunur ve bu balığa dokunan kişinin kısa süre içerisinde kaslarının felç olmasına bağlı olarak ölümüne sebep olur. Bazı ahtapot gibi deniz canlılarında da bulunabilir.

Batrakotoksin

Eğer bir yağmur ormanında yaşamıyorsanız karşınıza çıkması neredeyse imkansız olan bir zehirdir. Bu zehir bazı kurbağa türlerinde aktif olarak bulunur ve en güçlü zehirler listesi arasında top 10 arasında yerini almaktadır.

Altın kurbağa olarak bilinen kurbağa türünde bol miktarda bulunup insanı saniyeler içerisinde öldürebilecek kadar çok güçlü bir zehirdir. Bu zehir kasları felç eder ve herhangi bir panzehir bugüne kadar bulunamamıştır.

Amatoxin

Bazı mantar türlerinde bulunan bu zehir insanı çok kısa süre içerisinde öldürmez ama en güçlü toksinler arasında yer almaktadır. Eğer yabani mantar tüketmeyi seviyorsanız bu toksin ile karşılaşmanız mümkündür. Saatler içerisinde acılı bir şekilde ölüm gerçekleşir ve böbrekler ile karaciğere direkt etki yaptığından dolayı kurtulma şansı maalesef yoktur.

Siyanür

Son dönemde Türkiye’de çok sayıda insanın intihar etmek için kullandığı zehirler arasındadır. Sadece birkaç gramı insanı 3 dakika içerisinde öldürebilir ve sadece insan ile sınırlı kalmaz kullanılan ortamdaki diğer insanları da öldürebilir. Badem gibi koktuğu söylenir ancak kokan aslında badem değil, siyanürdür. Siyanür asla solunmamalı, ellenmemeli ve kullanılmamalıdır.

Sarin Gazı – Sinir Gazı

Sarin veya sinir gazı olarak bilinen bu gaz Skripal olayında da hatırlanabileceği üzere en güçlü zehirler arasında yer almaktadır.

Brodifacoum – Fare Zehiri

Kemirgen hayvanlar başta fare olmak üzere öldürmek için kullanılan brodifacoum zehiri en güçlü zehirler arasındadır. Kandaki K vitamini değerlerini sıfırlar ve herhangi bir canlı bu zehirle öldürüldüğünde o canlıya dokunmak bile diğer kimsenin üzerinde etki göstermesine sebep olabilir. Fare zehiri çok dikkatli kullanılmalı, mümkünse alternatif yollar tercih edilmelidir.

Striknin

Striknin omurilik sinirlerine direkt olarak etki eden yine sıçanların öldürülmesi için aktif olarak az da olsa kullanılan bir zehirdi. Doğada doğal olarak bulunur.

Polonyum

Polonyum radyoaktif bir elementtir. Cıva ve kurşun gibi maddeler insan doğrudan ölüme götürebilir…

  • Uyarı: Bu listede yer alan en güçlü 10 zehir  insan sağlığı için çok tehlikeli ve ölümcüldür. Asla bu maddelerin kullanılması, solunması, dokunulması ve diğer her türlü eylem ölümle sonuçlanabilir. Bu maddelerin herhangi bir şekilde çevrenizde yetkisiz olarak satıldığını düşünüyorsanız derhal ihbar hattını arayarak bilgilendiriniz. 
  • Bu en güçlü toksinlerden herhangi birisine ormanda denk gelmemek için ormanlara giderken maruz kalabileceğiniz riskleri iyi araştırınız ve koruyucu giysi önlemlerini en üst düzeyde alınız. Şort veya açık kıyafetler yerine kapalı ve sert kumaştan dikilmiş mümkünse koruyucu kıyafetler tercih ediniz.