Günlük olarak erkek ve kadın demeden herkesin cildine bakması gerekir. Bu eylem insanın cildinin gelecek yaşlarında daha iyi kalmasını, daha iyi bir görünüme sahip olmasını sağlar. Erkekler son yıllarda kadınlara oranla ciltlerine çok daha iyi bakmakta olup, bunun sebeplerinden bir tanesi kadınların daha çok makyaj ürünü kullanıyor olmasına bağlı olarak aslında cilt bakınmlarına gerekli zamanı ayırmamalarından kaynaklanıyor.

İçindekiler

Cilt bakımı rutini nasıl olmalı?

Bu konuda herkesin cilt tipi farklı olduğu için herkesin kendisine özel bir planı olmalıdır. Eğer ki yağlı bir cilt yapınız varsa daha farklı, kuru bir cilt yapınız varsa daha farklı olmalıdır.

Sizin Cilt Tipiniz Hangisi?Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

  • Normal Cilt: Bu cilt tipi dengeli bir hissiyata sahiptir. Ne çok yağlı ne de çok kuru olmaz. Ayrıca, aşırı duyarlı değildir ve dokunulduğunda herhangi bir yağlı his veya kuru hissi vermez, normal bir his verir.
  • Yağlı Cilt: T bölgeniz parlak ve yağlıysa, yağlı cildiniz olabileceğine işaret etmektedir. Yağlı cilt, fazla yağ üreten daha büyük yağ bezlerine sahip olma eğilimindedir ve bu sebeple daha fazla sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz anlamını da taşır. Ayrıca akne eğilimli bir cilt tipidir, sivilce ve siyah noktalar ve parlama kaçınılmazdır.
  • Kuru Cilt: Cildiniz özellikle yıkandıktan sonra sıkı ve kaşıntılı hissetmenize sebep oluyorsa, kuru cildiniz var demektir. Bu cilt tipi düzensiz ve kaşıntılı olmasının yanında aynı zamanda kuru ve hiç parlaklığı olmayan cilt tipidir. Ayrıca erken yaşlanmaya eğilimli bir cilt tipidir.
  • Karma Cilt: T bölgeniz yağlı ve yanaklar ve yüzün geri kalan kısmı kuru ise, karma bir cildiniz var demektir.
  • Hassas Cilt: Cildiniz herhangi bir ürüne tepki veriyorsa ve bu sık sık yaşanıyorsa hassas cildiniz var demektir.

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Sabah: Kalktığınız zaman öncelikle yüzünüzü yıkamalısınız. Cilt tipinize uygun yüz yıkama jelleri veya köpükleri ile yüzünüzü mutlaka yıkayın. Yıkama olmadan sürülen ürünleri kalkar kalkmaz asla kullanmayın. Yüzünüzü yıkamak her zaman önemlidir. Aynı zamanda yüzünüzü yıkadıktan sonra mutlaka yüzünüzü kurulayın ve bir süre asla bir şeyler sürmeyin. Cildiniz biraz nefes alsın, toksinlerden zaten sürdüğünüz jel veya benzer yüz yıkama ürünü ile arınacağı için bir süre temiz kalması önemlidir ve cilt sağlığınızı korur.

Öğle: Yüzünüzü bir kez daha yıkayabilirsiniz ancak buna gerek yoktur. Bunun yerine yüzünüze uygun olarak cilt tipiniz ile uyumlu bir tonik ile yüzünüzü temizleyin. Bu işlem 30 saniyeden bile daha az sürecektir. Bunun ardından yüzünüze onarıcı veya istediğiniz kremi sürün.

Akşam: Yüzünüzü bir kez daha yıkayın ve yatmadan önce mutlaka yüzününüzü yıkamış olun. Ancak yıkamak yerine yine tonikle temizliği tercih edebilirsiniz. Ardından gece bakım kremi veya onarıcı krem sürerek cilt bakımınızı tamamlayın. Mümkünse gece süreceğiniz krem gece için uygun olan bir krem olursa his konusunda sorun yaşamamış olursunuz.

Bu rutini her gün tekrarlamak cildinizi daha iyi hale getirebilir.