Bu içeriğin fotoğrafında gördüğünüz aslında bir insan kemiği değil, eski bir Mars kayası.

Mars’ta Koloniler Kurulursa Hayat Nasıl Olacak?

Kaya daha önce insan kemiği olduğu iddiaları ile gündeme gelmişti. Ancak NASA bugün bunun bir kaya olduğunu açıkladı. NASA’nın verilerine göre Mars’ta bir insan yaşamasının mümkün olmadığını, insanların Mars’ta yaşamasının neredeyse hiç mümkün olmadığına değiniyor.

İnsanlar neden Mars’ta yaşayamıyor?Mars’ta Koloniler Kurulursa Hayat Nasıl Olacak?

Mars’ın herhangi bir koruyucu atmosferi bulunmuyor: Mars’ta herhangi bir atmosfer bulunmadığı için radyasyon direkt olarak gezegene çarpıyor. Mars, Güneş’e Dünya’dan çok daha uzak konumda ve bu sebeple özellikle gezegenin sıcaklığı çok daha düşük olsa bile gezegen radyasyonu emiyor ve bunun bir sonucu olarak insanların Mars’ta koruma kıyafeti olmadan kısa süre içerisinde radyasyona bağlı cilt hasarı ve diğer organ hasarının insan sağlığını etkilemesi bekleniyor. Bu radyasyonun ne kadar etkili olduğu ve insanı ne kadar süre içerisinde öldüreceği konusunda ise soru işaretleri bulunuyor ve herhangi bir şekilde yanıt verilmiyor.

Sıcaklık: Mars’ın sıcaklığı gece saatlerinde çok düşük sıcaklıklara geriliyor ve – 70 dereceleri aştığı bilinen bu sıcaklıkta insanın asla yaşayamayacak olduğu açıkça biliniyor. Sıcaklık çok düşük seviyelerde olmasından dolayı özellikle de bu sebeple yaşamak mümkün değil. Sadece insan değil, hayvan ve birçok bakteri için bile mümkün olmadığından söz ediliyor.

Su Ve Gıda Yokluğu: İnsanlar Mars’ta içecek su bulamayacak, barınacak bir ev olmasa bile ev inşa etmesi kısa vadede az için çok da zor değil. Robotlar bunu insanlar için yapabilir ve test edebilir. Ancak insanlar koruyucu kıyafetler ile bile olsa dışarıdan herhangi bir şekilde su ve gıdaya erişemeyecek. Gezegene sürekli olarak su ve gıda gönderilmesi, en azından mecburen su gönderilmesi gerekecek.

Kolonili HayatMars’ta Koloniler Kurulursa Hayat Nasıl Olacak?

Mars’ta kurulacak olan koloniler çok daha uzun süre sonra inşa edilecek. Ancak bu koloniler dışarıdan girecek radyasyon, soğuk hava ve benzer sorunları engelleyecek güçte olacak ve bu sayede insanlar dışarıdan gelen bu yaşamı imkansız kılan durumlara karşı korunacaklar.

Ancak bu kolonilerden çıktıklarında, ki mecburen çıkmaları gerekecek, mecburen koruyucu kıyafetler giymek zorunda kalacaklar ve mecburen koruyucu kıyafetler ile gezegende kısıtlı bir süre dışarıda kalmak gerekecek.Mars’ta Koloniler Kurulursa Hayat Nasıl Olacak?

Gezegenin dışarısında uzun saatler boyunca koruyucu kıyafetler ile Dünya’da olduğu kadar rahat kalmak mümkün olmayacağından özellikle Mars’a gidecek olan ilk insanların çok ciddi bir alışma sürecinden geçmesi gerekecek.

Eğer Mars’ta bir astronot evliliği olursa orada doğacak olan çocukların ise bu duruma daha kolay sürede alışması bekleniyor. Tüm Dünyalıları Mars’a götürmek mümkün olmayacak olsa da, özellikle onlarca insanı Mars’a götürdüğümüzde sonuçlarının neler olacağı çok büyük bir merak konusu. Mars’ta yaşayacak olan insan sayısının ne kadar olacağı merak konusu olsa bile özellikle de yaşamın Dünya’ya oranla çok daha zor olacağı biliniyor.