Bağımsızlık Günü her yıl kutlanır ve bu yıl kutlamalarda bugün havai fişek gösterilerinin bir kısmı iptal olsa bile çoğu devam ediyor. Tam 4 dakika boyunca durmaksızın havai fişek gösterileri yapılacak iken, bu gösteriler hayvanları korkutabilir. Özellikle hayvanların havai fişeklerinden son derece fazla korktukları bilinmektedir.

Türkiye’de ve tüm dünyada her an olmasa bile özellikle bazı özel günlerde havai fişek gösterileri çok daha fazla olur ve bu durumda hayvanların yaşayabileceği korkuyu engellemek için bazı adımlar atmak gerekir.

Sokağa çıkarmayınBig Bay Boom Nedir? Havai Fişek Gösterilerinden Hayvanları Nasıl Koruyabilirsiniz?

Yılbaşı gibi özel günlerde hayvanlarınızı özellikle 00.00’a yakın saatlerde sokağa çıkarmayın. Sokak hayvanlarının olduğu yerlerde özellikle asla evcil hayvanlarınızı hiçbir zaman için bulundurmamaya özen gösterin.

Camları kapatın

Evde camları kapatın ve sesin etkisini büyük oranda azaltın. Eğer ki camları kapatmak uygun değilse en güvenilir çözüm hayvanı farklı sesten uzak en sessiz odaya koymak ve birkaç dakika boyunca orada kalmasını sağlamaktır. Bu genelde banyolar olabilir. Siz havai fişek gösterisini izlerken hayvanınız banyoda sessiz olarak bekleyebilir ve bu sayede korkmamış olur. Ancak güvenlik önlemlerini en üst düzeyde almak son derece önemlidir.

İnsanların tüketeceği yemekleri vermeyin

Köpeklerinize özellikle insanların tüketimine uygun olan yemekleri vermeyin. Onlar için bu yemekler uygun değil ve daha fazla korkmalarına, asabi olmalarına ve vücutlarında beklenmedik hareketlenmelere sebep olabilir. Özellikle de özel günlerde onların farklı tatları tatmasını iyi niyetle isteyebilirsiniz ancak bu durum sadece hayvanlara veya hayvanınıza zarar verecek bir durumdur. Hayvan yemeği farklı bir lezzet olduğu için çok afiyetle tüketebilir, bu durum ona zarar vermeyeceği anlamına gelmez.

Hayvanlarınız özellikle bu tür havai fişek gösterileri gibi sesli olan eylemlerden özellikle korku duyabilirler. Bunu engellemek için mümkün oldukça kısa süre içerisinde hayvanlarınızı kucağınıza alın ve kafeslerine koyun. Dışarıda ani ses durumunda hayvanlarınız bir süre korkabilir ve tuvaletlerini yapabilirler, onları zorla çekmeye çalışmayın ve tuvaletlerini yapmasına izin verin. Aksi durumda daha fazla huzursuz olacaklar ve daha çok tedirginlik yaşayacaklar demektir.