Nefes alamazsak ne olur? Bir insan eğer ki nefes alamazsa çok ciddi sorunlar yaşar ve kısa süre içerisinde çok ciddi belirtiler gösterir. Boğazınıza en ufak bir şey takıldığında ve nefessiz kaldığınız birkaç saniye size dakikalar gibi gelir ve bunun sonucunda acil bir panik durumu yaşanır. Kişi ölüm ile karşı karşıya kaldığını anlar ve ölmek isteyen bir kişi bile olsa ölmemek için can acısından dolayı çaba harcar. Nefessiz kalmak normal şartlarda can acıtacak bir duruma sebep olmaz, eğer ki boğazınızda çok keskin bir cisim yoksa kanamaya sebep olmuyorsa acı hissetmezsiniz.

Örneğin ekmek parçası veya patates gibi bir şey boğazınızda kalırsa çok ciddi bir acı olmaz. Ancak keskin cisimler çok ciddi kanama ve buna bağlı delinmelere bağlı acıya sebep olur.

Nefessiz kaldığınız zaman çok ciddi hayati sorunlar meydana gelir ve ortalama olarak 6-12 dakika arasında kişi hayata döndürülmez ise kalıcı hasarlar olabilir.

Bunun yanında eğer kişi birkaç saniye nefessiz kalırsa hiçbir şekilde sorun yaşanması beklenmez ve kişinin 1 dakika bile nefessiz kalsa sorun yaşamasının çok küçük bir olasılık olacağına inanılır. Havuzun dibinde veya denizde bazı kişiler 4 dakika boyunca nefeslerini tutabilirler ve buna karşı alışık oldukları için çok az sorun yaşarlar.

Hiç sorun yaşamamak mümkün değildir ancak genellikle belirtiler az olur.

Nefes alamamaya başladığınız an büyük bir panik yaşamaya başlarsınız. Sadece saniyeler sonra kızarmaya ve ardından morarmaya başlayan vücudunuz – ki bu tırnaklardan başlayabilir – kısa sürede sizi bu durumdan kurtulmaya itecek hareketler yapmaya iter.

1 dakika sonra şuur kaybı yaşanmaya başlayabilir ve kişi ortalama 1-2 dakika nefessiz kalırsa bayılır. Eğer nefes yolu açılırsa kişinin kendiliğinden bayıldıktan sonra hasar almadan uyanması mümkün olabilir ancak yine de acil olarak mümkünse yanında birileri varsa hastaneye yetiştirilmesi ve kontrole götürülmesi önerilir.

Kişi eğer ki 9 dakikanın üzerine özellikle de 12 dakika nefessiz kaldıysa kesin bir hasar kalacağı gözüyle bakılır ve doktorlar tarafından bile hayata geri döndürülmeye çalışılmayabilir. Zira hasta geri dönerse çok ciddi kalıcı hasarlar ile yatalak kalabilir.
Kategori: