ABD merkezli şirketler özellikle Amazon, Twitter, Facebook gibi dünya devi şirketlerin nasıl bu kadar başarı elde ettikleri bir soru olarak her zaman karşımıza çıkar. Milyonlarca insan, birkaç internet sitesine nasıl oldu da üye olmak zorunda kaldılar? Facebook nasıl ve ne kadar büyük maliyetle bugünlere geldi? Bu soruların kesin bir yanıtını vermek, verebilmek çok ama çok zor.ABD’li Şirketler Nasıl Dünya Lideri Oluyor?

Bugün için ABD merkezli şirketler her zaman özgün düşünceler ile ön plana çıkıyorlar. En başarılı tasarımları, en başarılı destekleri, en başarılı özellikleri ve dikkat çekici şeyleri kullanıcılarına sunuyorlar. Aynı zamanda dünyanın en kullanıcı dostu ürünlerini ABD’li şirketler üretirken, ABD’li şirketlerin ürünleri çok daha güvenli, sağlam ve kaliteli oluyor.

İlk Adımlar

ABD’li şirketler ilk kez sosyal medya konusunda attıkları adımlar ile başarı elde ettiler. Özellikle Facebook, insanların birbirleri ile güvenle iletişim kurabildikleri, hızlı ve süreklilik arz eden bir internet sitesi oldu. Daha sonra Çin ve Japonya gibi ülkelerde çeşitli sosyal medya platformları üretildi ancak bunlar hiçbir zaman için bir başarı elde edemediler.

Kısa süre içerisinde özellikle de ABD’li şirketlerin bu konuda attıkları adımlar başarılı olurken, diğer şirketlerin attıkları adımların başarılı olmama sebebi özgün düşünce olmamış olması, zaten olan bir sistemi, internet sitesini veya ürünü farklı bir ad ile tanıtmış olmalarından ve daha kalitesiz ürünler olmasından kaynaklandı.

Dünya devi alışveriş sitesi olan Amazon. Özellikle internetin ilk dönemlerinden beri kitapla ve diğer ürünlerle başladığı satışlarında iyi referanslar elde etti. Bugün Aliexpress gibi internet sitelerine oranla çok daha fazla para kazanıyor ve daha fazla güveniliyor. Ürünlerin büyük kısmını kendi bünyesinde satan bu internet sitesinin trilyon dolarlık değer elde etmesindeki sebep güven, kalite ve sorunsuzlukta yatıyor. Kısaca Amerikan şirketleri her zaman başarılı ürünler ve özgün düşünceler sayesinde bu gücü elde ediyor. Diğer ülkelerin özgün düşüncelerinde olduğu gibi, her şirket kendi özgün düşüncesi ve kaliteli, sorunsuzluk içeren ürünlerinde başarılı sonuçlar elde edebiliyorlar.
Etiketler:

,