Dizüri idrar yollarında yanma olması anlamına gelir. Dizüri hastaları idrarlarını yaparken ağrı hissederler. Dizüri, idrar yolları iltihabı ve idrar torbası hastalıklarının bir belirtisi kabul edilir. Cinsel hayatı aktif olan kadınlarda daha sık rastlanılan bir problemdir. Yan ağrısı ve ateş belirtileri de eşlik ediyorsa, üst idrar yolları iltihaplanmıştır. Kaşıntı ve akıntı olması halinde vajina iltihabı yani vajinit olma ihtimali yüksektir. Erkeklerde idrar yolu iltihabı olduğunda prostat bezinin büyümesinden şüphe etmek gerekebilir.

İdrar yollarıyla ilgili sorunlarla menopoz dönemindeki kadınlar daha sık karşılaşırlar. Erkeklere göre bu hastalıkların kadınlarda daha fazla görülmesinin altında yatan temel neden, kadınlarda idrar yollarının daha kısa olması ve anatomik özelliklerdir. Üreme organlarında mikro organizma bulunması halinde kadınların mesanesine daha kolay olacaktır. Dizüri Nedir konusuna kısaca değindik. Şimdi detaylara geçiyoruz.

Metaplazi nedir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Dizüri Belirtileri Nelerdir?

Dizüri Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Dizüri belirtileri başında idrar yaparken yanma ve ağrı yer alır. Ağrı hissi idrar yapmaya başlarken ya da idrar yaptıktan sonra varolabilir. Eğer idrar yaparken ağrı duyuyorsanız mutlaka hekime başvurun. Hekim basit bir idrar testi yaparak hastalığın tanısını kolayca koyacaktır. Kan testinde, iltihap olması halinde nitrit çıkar. İdrardaki yoğun nitrit miktarı iltihaplanmaya işaret eder. Eğer idrar yanması sıkça tekrar ediyorsa, idrar kültürü yapılması gerekir. İdrar kültürü sayesinde etkili olan mikro organizma tespit edilebilir. İdrar yollarının görüntülenmesi adına ürografi yönteminden de faydalanılabilir.

Dizüri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dizüri tedavisi için ilaç kullanmak yeterli olur. İlaçla kısa sürede iyileşme görülebilir. Tedavi yapıldığı zaman iltihap böbreğe ulaşmaz. Dizüri tedavisinde en sık kullanılan antibiyotikler arasında şunlar yer alır:

 • Sefaklor,
 • Cipro,
 • Klavunat,
 • Amoksisilin,
 • Trimetoprim.

Hastanın durumuna göre hekim tek kullanımlık fosfosimin de verebilir. Hekim hastanın idrar kültürüne bakarak, sonuçtan yola çıkarak antibiyotiğe başlayacaktır.

Dizüri Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Dizüri tedavisinde beslenme önemlidir. Kişi yeteri kadar su içmezse idrarı daha koyu olacaktır. Hem koyu hem de kokulu bir idrar vardır. Yoğun idrar yapmak dizüri hastaları için ağrılıdır. Bu durumdan kaçınmak için bir günde en az 8 10 bardak su tüketmek gerekir. Kişi ter atıyorsa (spor yapmak gibi) içtiği su miktarını artırmalıdır. Kayıp edilen su, yerine m utlaka geri konmalıdır. Bol su içildiği zaman, idrar yollarında mikropların tutunma riski azalacaktır. Bol su içen kişilerin böbreğine mikroplar ilerleme riski düşer.

İdrar yollarında iltihap olan kişiler alkol ve kafeinli içecekleri tüketmemelidir. Bu içecekler idrar söktürücü etkiye sahiptir ve mesane tahriş olabilir. Özellikle kafein, idrar yollarında iltihap olan kişiler için tavsiye edilmez. Kafein mesanede spazmlara neden olabilir. Kafein dışında portakal, greyfurt, limonata ve limon gibi asidik besinler tüketilmemelidir. Bu besinler mesanenin tahriş olmasına yol açar. Domates de tahrişe yol açabilir.

Dizüri Tedavisinde Süt Tüketmek Doğru mudur?

Dizüri tedavisinde süt tüketilmesi önerilmemektedir. Süt, çoğu insanda alerjik etkilere yol açabilir. Mısır, beyaz un, süt ürünleri ve buna benzer alerjenlerin de beslenmeden çıkarılması gerekir. Tüketilmemesi gereken diğer gıdalardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Çay,
 • Kahve,
 • Çikolata,
 • Yapay tatlandırıcılar,
 • Mısır şurubu içeren gıdalar,
 • Karbonatlı içecekler,
 • Alerji yapan gıdalar.

Özellikle idrar yollarında iltihap olan kadınlar için kızılcık suyu tüketimi önerilmektedir. Kızılcık suyu idrar yollarında görülen yakınmalar için son derece faydalıdır. Kızılcık suyu bazı kişilerde ishal ve mide yakınmalarına neden olabilir. Bu etkiler görülürse içilmemelidir.

Dizüri İle İlgili Video Anlatımı

Dizüri Nedir konusuyla ilgili izleyebileceğiniz bilgilendirici bir video.

Dizüri Tedavisinde Yaşam Tarzı Değişikliği Yapılması

Dizüri tedavisinde yaşam tarzı değişikliği çok önemlidir. Hastalık bazı yaşam tarzı değişikliğiyle önlenebilir. Yaşam tarzı değişikliklerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • İç çamaşırı günlük değiştirilmelidir.
 • Aşırı terleme varsa, gün içinde çamaşır değiştirilmelidir.
 • Genital bölgenin hijyenine önem verilmelidir.
 • İdrar geldiği zaman idrar yapılmalıdır. İdrar tutmak sakıncalıdır.
 • Eğer idrar yolu ve mesane yakınmaları çoksa, karın kısmına ılık havlu konabilir. Doğrudan sıcak uygulama yapmak yerine ılık havlu kullanılması önerilmektedir.
 • Dışkılama yaptıktan sonra makat bölgesinin önden arkaya doğru silinmesi uygundur. Aksi halde dışkı artıkları çevreye yayılır.
 • Cinsel ilişkiden hemen sonra mesanenin boşalması sağlanmalıdır. Bu şekilde mikropların idrar yollarına yerleşme riski azalacaktır. İlişkiden sonra idrar yoksa, bir iki bardak su içilebilir.
 • Kadınlarda cinsel organların tahriş olmasına neden olacak parfüm, pudra ve buna benzer ürünler tercih edilmemelidir. Temizlik ürünleri dahil olmak üzere, kimyasal maddeler vajina florasının bozulmasına yol açar.
 • Vajina yıkama işlemi yapılmamalıdır.

Nörotransmitter hakkında bilgileri inceleyebilirsiniz.

Dizüri Tedavisinde Bitkisel İçerikli Takviyeler İşe Yarar mı?

Dizüri tedavisinde bitkisel içerikli takviyeler hekim önerisiyle kullanılabilir. Özellikle kereviz kökü, ardıç meyvesi, aromatik droglar tavsiye edilmektedir. Kronik idrar yolları enfeksiyonu olan kişilerde bu bitkilerin güçlü anti mikrobiyal etki gösterdikleri bilinmektedir. Yabani kereviz kökünü 1 bardak suyun içine 2 gram koyun. Suyu kaynatın. Ardından suyu 10 dk dinlendirin. Öğün aralarında bu sudan için. Üriner sistem hastalıklarının hepsinde bu bitki etkili olur. Bitkinin içinde yüksek miktarda furanokumarin bulunur. Bu durum açık tenli kişilerde ışık hassasiyeti oluşmasına neden olabilir.

Dizüri Türleri Nedir?

Dizüri Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Dizüri türleri idrar yolunun etkilendiği bölgeye göre 3 farklı türde ele alınır. Bu türler şu şekilde sıralanabilir:

 • Piyelonefrit,
 • Sistit,
 • Üretrit.

Üretrit idrarı mesaneden vücudun dışına taşıyan tüpün enfekte olması olarak tanımlanır. Sistitte ise mesanede enfeksiyon vardır. Piyelonefrit türünde böbrekler enfeksiyonludur. İdrar yollarında herhangi bir anatomik bozukluk söz konusu olabilir. Bu bozukluk idrarın mesane kısmından böbreklere geri kaçmasından kaynaklanabilir.

İdrar yolu enfeksiyonları idrar yolunun herhangi bir bölümünde görülebilir. Sağlıklı insanların idrarında mikrop yani bakteri bulunmaz. Vücut dışındaki bakteriler idrar yoluna girerek enfeksiyon görülmesine yol açabilir. Enfeksiyon üretrayı ve böbrekleri mesane ile birlikte etkileyebilir. İnsanlar arasında en sık mesanenin enfekte olması anlamına gelen sistit görülmektedir.

Dizüri Tedavisi için Önerilen Maydanoz Kürü

Dizürü tedavisinde kullanılan maydanoz kürü için 2 gram maydanoz yeterli olacaktır. Maydanozu bir bardak kaynamış suyun içine ağzı kapalı olacak şekilde koyun. Daha sonra en az 20 dk boyunca kaynatın. Günde 2 ya da 3 bardak içebilirsiniz. Bu kürle birlikte anti septik özellik elde edebilmek için mutlaka günde en az 2 litre su içmeniz gerekir. Maydanoz bitkisinin üst kısımları herba olarak adlandırılır. Bu kısımda bulunan içerikler bitkinin anti septik olmasını sağlar. Maydanoz bitkisinin diüretik etkisi olduğu da bilinmektedir. Maydanız kürüne ek olarak yemeklerin, salataların içine de bol miktarda bu ottan koyabilirsiniz. Maydanoz yalnızca dizüri için değil, insan genel sağlığı için de oldukça faydalı bir bitkidir.

Dizüri Tedavisinde İdrar Yollarının Yıkanmasını Sağlayan Karışım Tarifi

Dizürü tedavisinde idrar yollarını yıkayan tarif sayesinde idrar yollarındaki mikroplardan kurtulabilirsiniz. Ancak bu karışımın etkisini görebilmek için mutlaka düzenli olarak tüketmelisiniz. Karışımı hazırlamak için organik maydanoz, kırık kilit oyu ve kekike ihtiyaç duyacaksınız. Her bir bitkiden 30 gram tüketmeniz yeterli olur. Bitkileri suya koyup kaynatın. Demlenmesi için bir süre bekleyin. Günde 3 defa bu karışımdan için. Ilık tüketin.

Sıcak Hava Balonu hakkında detaylara da bakabilirsiniz.

Dizüri Nedir konusuyla ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyoruz.
Kategori: