Gelecek 10 yıl kadar bir zaman diliminden hemen sonra çok daha farklı bir gezegende yaşıyor olacağız. Bugün aktif olarak kullandığımız teknolojiler 10 sene önce nasıldı? Bugün olduğundan çok daha yavaş cep telefonları, yavaş çalışan bilgisayarlar, düşük ömürlü LED ışıklar, suya dayanıklı ancak akıllı olmayan saatler vardı değil mi? Evet…

Bugün artık teknoloji ABD’nin attığı adımlar ile diğer devletlerin attığı adımlar sayesinde çok büyük oranda gelişti. Bugün için teknolojiyi asıl geliştiren her alanda başarılar elde eden tek bir ülke var: ABD.

ABD’nin özellikle akıllı saatler, yüksek donanımlı bilgisayarlar, ileri seviye güçlü donanım parçacıkları üretmesi sayesinde birçok ülkede insanlar yüksek teknolojiye sahip cihazları kullanabilir hale geldiler.

Yapay zeka aktif olarak kullanılacakGelecek 10 Yılda Neler Değişecek?

Gelecek 10 yılın önemli adımlarından bir tanesi de hatta ve hatta en önemlisi yapay zeka olacak. Yapay zeka sayesinde insanlar hastanelerde daha çabuk tedavi olabilecek, devlet kurumları ve özel şirketlerde sorunlarına daha net ve daha kısa süre içerisinde çözüm bulabilecekler.

Örneğin bankalar için bu durum çok daha iyi olacak. Bir bankada 7 gün 24 saat bu yapay zekalı sistemler sayesinde hizmet sunulabilecek. Kredi limitini öğrenmek isteyen müşteri için 20 dakika ayırmaya gerek kalmaması nedeniyle bankalar daha fazla tasarruf elde edebilecek ve 7 gün 24 saat bu hizmeti kesintisiz olarak sunabilecek. Sadece bu mu? Hayır, elbette değil. Bankalar ve diğer özel şirketler birçok alanda yapay zekadan yararlanabilecekler.

Gribi bitirecek aşı ve daha iyi akıllı tıpGelecek 10 Yılda Neler Değişecek?

Evrensel grip aşısı, uzun yıllardır istenen ancak bir türlü üzerinde başarı sağlanamamış olan bir aşı türü. İnsanlar bugün artık grip salgınından geçmişe göre ölmüyor olsa da maalesef süründürücü durumlara düşebiliyorlar. Birkaç gün yataktan kalkamaz hale gelebiliyor ve toplumsal bir tehdit yaratabiliyorlar.

Tüm bunları engelleyebilecek evrensel güçte gribi sona erdirecek bir aşı üretilebilir ve bu konudan bilimadamları son derece ümitli. Bununla sınırlı mı? Elbette ki değil; Tıp dünyasında yeni gelişmeler yaşanacak ve daha fazla insan daha iyi ve sorunsuz tedavi edilebilecek. Yeni ilaçlar daha güçlü ancak daha etkili olacak.

İklim değişikliğine büyük önlem alınmış olacak

Penn State Üniversitesi’nde tanınmış bir meteoroloji profesörü Michael Mann, iklim değişikliğine karşı gelecek 10 yıl içerisinde çok iyi adımlar atılabilecek olduğunu ve bu sayede istenen sonuçların elde edebilecek olduğuna inanıyor. Bugün bile 2019 yılında iklim değişikliği konusunda çok iyi adımlar atıldı ve tüm bu adımlar son derece başarılı adımlardı.

Her Şey!

Gelecek 10 yıl içerisinde çok şey değişecek. Kişiler değişecek, evler değişecek, teknoloji değişecek, kısacası her şey değişecek. Tüm bunlara biz şahit olur muyuz bilinmez ancak kısa sürelerde bile nasıl değişimler olduğu hayal edilirse gelecek 10 yılın hepimizi olmasa bile büyük bölümümüzü şaşırtacak olduğuna hiç şüphe yok.

Kaynak ve ileri okuma:

Açık kaynaklar
Kategori: