Öncelikle bugün için büyük birkaç ülkenin ordusunun kara savaşına ihtiyacının olmadığı ve ABD tarafından da bu konuda ilk adımların atıldığını söylemek gerek. Eski askeri uzmanlar ne kadar karada olmayan bir ülkenin asla kazanamayacak olduğunu söylüyor olsa da bir şeyi unutuyor: Hava savunma gücü.

ABD dünyanın en büyük savunma ve ekonomi gücünün sahibi. Hiç şüphesiz ki, bugün istediği ülke ile savaşa girebilecek tek güç konumunda. Rusya’nın veya bir başkasının resmî verilere göre bile böyle bir şansı görünmüyor. ABD Ve İran Olası Savaşında Kim Kazanır?

Büyük bir güç olana kadar birçok sorun ile karşı karşıya kalmış olan ABD son 10 yıl içerisinde savunma alanında rekorlar kırdı. 1 trilyon dolara yaklaşan 700 milyar doların üzerinde savunma bütçesi ile rekorları kırdı.

Kendisinden sonra en büyük askeri harcama yapan 10 ülkenin bütçesine tek başına sahip olan ABD’nin bu konuda rakiplerini sadece bu savunma bütçesi ile bile korkuttuğu apaçık ortada.

ABD vs İran ordusunun gücünü gösteren veriler

ABD’nin elinde 7.000’den fazla nükleer füze var

Tahminlere göre 19.000 nükleer füze ateşlenirse Dünya yok olmayabilir, bir şekilde kurtarabilir kendisini. Ancak insanlık tamamen yok olacak. Herhangi bir doğal etki olmasa bile insanlık radyasyon nedeniyle yok olacak, farklı gelişimler gösterecektir.

Yapılan çalışmalarda 19.000 nükleer füze değil birkaç bin tane nükleer füze bile fırlatılsa ve bunlar büyük nükleer füzeler olsa Dünya Güneş’ten gelecek ısıyı toz bulutları nedeniyle yüzeye ulaşamaz hale getirecek ve bunun bir sonucu olarak gıda sorunları gündeme gelecek, insanlık kısa süre içerisinde ölmeye başlayacak. ABD Ve İran Olası Savaşında Kim Kazanır?

Bu 7.000 füzenin bir anda fırlatılmasını bir kenara bırakın; Birkaç tane büyük nükleer füzenin İran’a fırlatılması durumunda İran’ın tamamının yok edilebilmesi mümkün. Ancak İran’ın ABD’ye karşı böyle bir füze gücü veya herhangi bir askeri gücünün olmadığını belirtiyor askeri analistler.

Yapılan çalışmalarda NATO ile birlikte milyonlarca ordunun sahibi olan ABD istemesi durumunda birliğine milyonlarca asker katabilecek konumda. Ancak kara savaşlarına ihtiyacı yok.

ABD’nin İran’a darbe indirmek için nükleer füzelerini bile kullanmasının gerekmediği, elinde aktif olarak bulunan binlerce güçlü bombaların İran’ın stratejik yerlerine bırakılmasının ülkede siyasi değişimlere ve milyonlarca insanın ölümü ile siyasilerin ölümüne sebep olabileceği tahmin edilmektedir.*

İran kıtlık yaşıyor

İran, ABD’nin yaptırımlarından sonra ekonomik olarak bitmiş durumda. Türkiye dahil hiçbir ülke ‘onunla’ çalışmaz oldu. Kendisini tek başına bulan İran’da gıda sorunlarının dışında ilaç sorunları bile yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde yüzlerce insan grip nedeniyle yeterli tedavi sunulmaması nedeniyle öldü.*

ABD ile İran’ın olası bir savaşı durumunda İran’ın füzelerinin ABD’ye ulaşması mümkün olmadığı gibi bölge ülkelerde olan ABD üslerini hedef alması mümkün olsa da bu İran için son anlamına gelebilir.

ABD Ve İran Olası Savaşında Kim Kazanır?Türkiye’de İncirlik Üssü gibi bir üssün İran tarafından hedef alınması Türkiye’nin güvenliği ve NATO’nun güvenliğine yönelik bir karşı adım olacağı için İran karşısında çok daha fazla ‘düşman’ bulabilir ve son olarak bu durumdan dolayı kendi eli ile Japonya örneğinde olduğu gibi teslim olmak zorunda kalabilir.

*İran’a yönelik olası saldırıların kesin olmayan tahmini sonuçlarıdır.

*Grip nedeniyle ölenlerin yeterli tedavi sağlanmamasına ek olarak gıda, vitamin alımında problemler yaşamaları, başta enerji ve temiz su sorunlarının bu sağlık problemlerine sebep olduğu iddia edilmektedir.
Kategori: