Kahve neden üretilir, dünyanın en pahalı kahvesi ve daha birçok soru işareti var. Hemen şimdi bu yazıyı okumaya başlamadan önce elinize bir kahve alıp keyifli yudumlarken bir yandan da okumaya başlamanızı öneririz.

https://www.instagram.com/p/B65-TrFB1Is/

Kahve ne kadar tüketiliyor?

Kahve tüketimi her yıl daha fazla artıyor ve giderek daha fazla artması bekleniyor. Türkiye’de her yaştan insan için son dönemde özellikle de gençler ve orta yaşlı gruplar arasında Starbucks gibi kahve markaları bir ‘prestij ve zenginlik göstergesi’ olarak görüldüğünden kahve sevmeyenler bile bu dükkanlardan kahve satın alabiliyorlar.

Öyle ki sadece kahve bardağının üzerinde isminin yazması için bu yerlerden kahve alıp 1 yudum bile içmeyen, hatta ve hatta içerisindeki kahveyi dökerek içerisine su doldurup içen maalesef çok sayıda insan var.

ABD’de her yıl ortalama olarak kişi başına gençler arasında 1.000 dolar kahveye para ayrılabiliyor. ABD’de gençlerin işsizlik sorunu olmaması, ülkenin yüksek maaşlar ve haklar sağlıyor olması gençlerin 1.000 dolar kadar kahveye para ayırmalarında herhangi bir engel çıkarmıyor. Özellikle de ABD’de kahve bardakları veya tüketimi bir zenginlik göstergesi olarak görülmediğinden ülkede sadece kahve sevenlerin kahve tükettiklerini söylemek mümkün.Kahve Hakkında Çarpıcı Gerçekler

Türkiye’de de kahve son yıllarda özellikle bu tür dükkanların sayısında artışa bağlı olarak daha fazla tüketiliyor ve daha fazla seviliyor. Türkiye’de geçmişte Türk Kahvesi daha fazla tüketilirken, bugün ise özel kahvelerin tüketimi artışa geçmiş durumda.

ABD dışında Brezilya, Avrupa ve İskandinavya bölgelerinde de kahve tüketimi her yıl daha fazla artıyor.

Kahve ve sağlık

Kahve herhangi bir hastalığı direkt olarak tedavi edebilecek bir içecek değildir. Ancak özellikle baş ağrısı, stres gibi konularda insanlara içerisinde bulunan kafein etkisinden dolayı iyi geldiği bilinmektedir. Uyku sorunları yaşayanlar için daha fazla dinç ve uyanık kalmaya sebep olup sağlık açısından günde 1 bardak tüketilmesinde veya 2 bardak tüketilmesinde eğer çok ağır bir kahve değilse sağlık sorunlarına sebep olmayacağı tahmin edilmektedir.

Yine de kahve tüketimi konusunda özellikle sık sık çok aşırı kahve içen insanların çok aşırı kahve tüketiminden kaçınması gerekiyor.

Kahve hakkında ilginç gerçekler

Dünyada en çok işlem gören 2. emtia kahvedir.

Kahve tüketimi ve üretimi son derece fazla olup çok sayıda ihracat yapılmaktadır ve bu özellikle ABD başta olmak üzere diğer her ülkeye gönderilmektedir. Dünyanın en az kahve tüketen ülkeleri arasında Kuzey Kore gibi yaptırımların uygulandığı ülkeler yer alsa da İran’da kahve tüketimi oldukça iyi düzeydedir. Kuzey Kore’nin ise kahve tüketimi en düşük ülkeler arasında yer aldığı tahmin ediliyor.

Kahve keçi çobanı tarafından bulunmuştur

Kahvenin 1500’lerde Etiyopya’da bir keçi çobanı tarafından keşfedildiği söylenir. Bu çobanın kahve konusunda yerel halka bilgi verdiği ve uykusuzluk yarattığı konusunda yerel halkı bilgilendirdiği, daha sonrasında ise yerel halkın zaman içerisinde kahve tüketiminde artış yaşanarak zaman içerisinde daha fazla sayıda insanın kahve tükettiği bilinmektedir.

Mekke’de kahve yasaklanmıştır

Mekke’de 1511 yılında kahve yasaklanmıştır. Sebebi olarak ‘radikal düşünceye teşvik’ etmesi gerekçe gösterilmiştir ancak bugün için bu iddia kabul görmemekte ve gerçekdışı olarak değerlendirilmektedir. Mekke’de bugün için ise kahve yasak değildir.

Brezilya, 1932 yılında sporcularını kahve taşıyan gemide ABD’ye gönderdi

Brezilya, bir takım sebepler dolayısı ile 1932 yılında sporcularını ABD’ye müsabakalara gönderemeyince kahve gemisi içerisinde sporcularını göndermekte çözüm buldu.

Krema eklenen kahve %20 daha sıcak kalır

Kahveninizin sıcaklığını daha uzun süre korumak için özellikle termoslar içerisinde kahve depoluyorsanız krema ekleyerek sıcaklığının %20 daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. Koyu kremaların daha uzun süre kahvelerin sıcaklığını koruduğu biliniyor.

Kahve tüketimi en çok gençler arasında yoğundur

Kahve tüketimi en çok gençler arasında yaygın bir halde olup daha çok gençler tarafından tüketilmektedir. Özellikle 20-35 yaş arası gençlerde kahve tüketiminin son derece fazla olduğu, bu konuda Avrupa ve ABD’de yaşayan gençlerin ilk sırada geldikleri tahmin ediliyor. Fakir ülkelerde ise gençlerin kahveye ulaşımının ekonomik olarak zor olmasından ötürü kahve tüketimi fakir ülkelerde herkes için düşük düzeydedir.

Türkiye ve diğer bazı ekonomik olarak gelişmeye devam eden ancak ekonomik kriz sorunları ile boğuşan ülkelerde ise gençlerin bir kısmı kahve tüketiminden vazgeçmezken, son dönemde Türkiye’de de gençlerin yükselen paket kahve fiyatları ve yükselen hazır kahve fiyatlarından dolayı kahve tüketimini büyük oranda azalttıkları sosyal medyaya yansımaktadır.

Sosyal medyada ortalama olarak dakikada 1’den fazla fotoğrafın yayınlandığı popüler bir kahve dükkanından son aylarda 5-10 dakikada 1 fotoğraf bildirimi atılması buna sadece bir örnektir.

Özellikle AVM’lerde yer alan kahve dükkanlarının eskiye nazaran son ekonomik gelişmelerden sonra daha boş olmasının sebebi ekonomik nedenledir. Yine de gençlerin büyük kısmı Türkiye’de kahveye rahat bir şekilde erişebilmektedir.

Eski Arap kültüründe kadın kocasını sadece kahve ile boşayabilirdi

Çok eskiden Arap kültüründe kadının kocasını boşaması mümkün değildi. Erkek kadını boşayabilirdi ancak kadının erkeği boşamasına izin verilmez ve kadının ‘erkeğin bir eşyası’ olarak görülmesinden dolayı hakları olmazdı. Ancak kadının tek bir sebeple boşanmaya hakkı vardı ve bazı iddialar bu hakkın kadınlar tarafından bilerek kullanıldığını göstermektedir.

Kadın eğer ki kocasına yaptığı kahveyi kocası beğenmez ise onu boşama hakkına sahip olurdu. Eğer bir kadın boşanmak istiyorsa kocasına beğenmeyecek olduğu tada sahip kahve yapar ve bu sayede boşanmayı deneyebilirdi. Bugün için artık bu durum geçerli değil ancak Suudi Arabistan gibi ülkelerde kadınların eşlerine sunacak oldukları yiyecek ve içeceklerde eşlerinin ‘ağız tadına’ uygun olarak hareket etmemesi durumunda kadının dövülmesine bile herhangi bir ceza verilmeyebiliyor.

Espresso İtalyanca bir kelimedir

Espresso kelimesi İtalyanca bir kelimedir ve ‘zorla çıkarılmış’ anlamına gelir. Espresso üretimi sırasında çok fazla basınç kullanılır ve bu kelime bu sebeple anlamlı olarak görülmektedir.

“Kopi Luwak” dünyanın en pahalı kahvesidir

“Kopi Luwak” isimli özel kahve dünyanın en pahalı kahvesi olarak bilinmektedir. 1 kilosu 350 Euro olarak satışta olup bu kahveyi özellikle devlet başkanları, siyasiler ve zengin insanların evlerinde bir zenginlik göstergesi olarak tükettikleri, kendileri tüketmese bile misafirlerine özellikle bu kahveden ikram ettikleri belirtilir.

ABD’de her yıl 1.000 dolar kahve parası harcanıyor

ABD’li gençler her yıl ülke ekonomisinin iyi olması ve onlara verilen haklar sayesinde ortalama 1.000 dolarlık kahve içiyorlar. Bu diğer ülkelere göre gençlerin ABD’de ekonomik olarak çok daha rahat ve özgür olmalarından kaynaklanıyor olsa da kahveyi seviyor olmaları da ayrı bir etken.

Uluslararası Kahve Derneği’ne göre Avrupa daha çok kahve ithal ediyor

Uluslararası Kahve Derneği (ICO) Avrupa’nın ABD’ye göre daha fazla kahve ithal ettiğini gösteriyor. Avrupa nüfusunun çok daha fazla olmasının bunda etkisi olsa da Avrupa’da daha çok kahve içildiği kesin.

Kraft, P&G, Sara Lee ve Nestle üretilen kahvenin %50’sini satın alıyor

Bugün dünyada üretilen kahvenin %50’si Kraft, P&G, Sara Lee ve Nestle şirketleri tarafından satın alınıyor. Büyük hazır gıda şirketleri olan bu şirketler kahveyi satın aldıktan sonra çok çeşitli ürünlerde kullanıyor ve özellikle paket kahve satışlarında dünyada rekor kırma yolunda adım atmaya devam ediyorlar.

https://www.instagram.com/p/B65-TrFB1Is/

Kaynak ve ileri okuma:

16 most interesting facts to know about coffee