Bu Ağacın Altında Durmak Bile Ölümcül Olabilir!

1999 yılında radyolog Nicola Strickland, Karayip Adası’nda bulunan bir bölgeye arkadaşı ile birlikte tatile gitmişti.


Herkesin hayalinde vardır, bir ormanda bir süre güzel bir evde veya kamp yaparak tatil yapmak. İnsanlar yüzyıllar öncesinde ormanlarda yaşamaya alışkındı, ancak yine de doğal ortamda çok uzun süre boyunca yaşamıyor, genelde erken yaşlarda hayvan saldırısından dolayı ölüyorlardı. Yüzyıllar önce insanlar genelde yaşam alanlarını şehirler kadar büyük olmayan ancak daha fazla insanın yaşadığı bölgelere kuruyor, orman dışında yaşamaya çalışıyorlardı.

1999’da radyolog olan Nicola Strickland, arkadaşı ile birlikte gittiği Tobago adasında bir ağacın altında duruyordu, ağaçta bulunan elmaları normal bir elma sandılar ve kopardıktan sonra yediler. Birkaç ısırık almasından sonra elmayı bırakan Nicola Strickland ve arkadaşı çok kısa süre sonra boğaz bölgesinde gerginlik, kaşıntı, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi zehirlenme belirtileri göstermeye başlamıştı. Hemen yardım aldılar ve bölgedeki bir doktora gittiler.Bu Ağacın Altında Durmak Bile Ölümcül Olabilir!

Daha önce elma yediklerini söylediklerinde bunun çiçek elmasına benzeyen Hippomane mancinella olarak bilinen manşinel meyvesi olduğu ve aslında çok zehirli bir meyve olduğu hemen anlaşıldı. Bu meyvenin içerisinde ve kabuğunda yer alan toksinlerin insan vücudu için son derece ölümcül olabilecek potansiyelde olduğu, çiçek elması ağacının altında durmanın bile ölümcül olabileceği bilgisi verildi.

Neyse ki Nicola Strickland ve arkadaşı manşinel meyvesinden çok az yemişti ve bu sayede uzun ve zorlu bir tedavi sürecinden sonra hayatta kalmayı başardılar. Bu Ağacın Altında Durmak Bile Ölümcül Olabilir!

Bugünlerde bile bazı bölgelerde manşinel ağaçları bulunuyor ve bu ağaçların önlerinde eğer turistik yerlerde olan bir bölge ise uyarılar yer alıyor. Ağacın altında durmamak gerektiği, özellikle ağacın toksinlerinin yağmur yağdığı zaman hemen ortaya çıkabildiğini gösteren birden fazla uyarı bulunuyor.

Türkiye’de yokBu Ağacın Altında Durmak Bile Ölümcül Olabilir!

Sadece belirli bölgelerde bulunan manşinel ağacı olarak bilinen ağacın Orta Amerika, Karayipler ve kuzey Güney Amerika’nın bazı bölgelerine özgü bölgelerde bulunduğu, bu bölgelerde ağaç sayısının çok az olmasına rağmen, balta girmemiş bazı ormanlarda bu ağaçtan çok sayıda olabilecek olduğu ifade edildi.

Ağaçta bulunan en yüksek toksinin phorboldan grubuna ait olduğu ve bu toksinin su ile etkileşime girebildiği biliniyor.

Ağacın altında dururken herhangi bir yağmur damlasının ciltte onarılamaz yaralanmalara ve ölümlere sebep olabileceği, ağacın çok yakıcı toksinlere sahip olduğu bilinmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Neden Yıllardır Hava Savunma Sistemi Üretemedi?

Türkiye Neden Yıllardır Hava Savunma Sistemi Üretemedi?

Güneş Enerjisi Gerçekten Verimli Mi?

Güneş Enerjisi Gerçekten Verimli Mi?