Yaşlandıkça daha bilgili bir insan olunduğu, yaşlılara saygı duyulmasının temel noktalarından bir tanesi olarak görülebilir. Ancak gelişmiş toplumlarda bu durum tam tersidir. İngiltere, Almanya, Fransa, ABD’de yaşlandıkça insanların yerini gençlere bırakması beklenir ve yaşlı olan insanların yeni jenerasyona uygun olmasının mümkün olamayacağı, bu sebeple özellikle de yaşlılara saygı duyulması ancak onların bazı alanlarda görevi gençlere devretmesi gerektiği beklentisi doğar.

Birçok ülkede de bu durum aynı şekilde ilerler. Bugün için ABD dahil birçok ülkede devlet başkanlarının yaşı çok yaşlı ve yaşlarından dolayı çok aktif çalışmalar yaparken zorlanabiliyorlar. Genç jenerasyonun isteklerine asla doğru yanıt veremiyorlar ve hep ortalama yanıt vermek zorunda kalıyorlar.

Ancak daha genç liderlerin olduğu ülkelerde gençlerin isteklerine çok daha iyi yanıt veriliyor. Çünkü yaşlı jenerasyon yeni jenerasyonun taleplerini anlamak, işlemek ve işletmeye koymak konusunda çok kafa karışıklığı yaşıyor.

Yaşlandıkça daha zeki olamazsınız!Yaşlandıkça Daha Bilgi Olur Muyuz?

Zeki olup olmayacağınız ergenliğinizin ortalarından sonlarına doğru belli olur. Bir insan 20-25 yaş arasında zeki ise hayatı boyunca bu zekasını daha iyi korur ve sürekli olarak sürdürebilir. Ancak 30 yaşından sonra daha zeki olunması gibi bir durum söz konusu olamaz. Hayatın bazı tecrübeleri olabilir ve 70 yaşındaki insan bu tecrübeleri tatmış olabilir. Örneğin 100 tane sevgilisi olmuş olabilir,i ancak bu hiçbir fayda sağlayacak olan bir etken değildir.

70 yaşına kadar gelen bir insan karşısındaki insanın ne yapmak istediğini daha iyi anlayabilir mi? Hayır, asla anlayamaz. Ancak genç yaşında olan insanların özellikle karşısındaki insanlarla ilişkisi değerlendirilecek olduğunda karşısındaki insanın ne olduğunu genç yaşında daha iyi anlamak mümkün olabilir.

Yaşlandıkça ne kadar sağlıklı olunursa olsun alzheimer ve demans gibi çeşitli bilişsel problemler ara sıra da olsa yaşanır. Bunlar yaşlı olan insanların bir şeyi daha kolay unutması, bir bilgiyi ve tecrübeyi bile unutması anlamına gelir. Bugün dünyanın en ünlü profesörleri yeni teknikler geliştiremezken, genç doktorlar ise her geçen gün yeni teknikleri uzmanların önüne seriyor ve daha kolay, güvenli sonuçlar alınmasını kendileri sağlıyor. Yaşlı jenerasyon çoğu doktor ise eski teknikleri kullanmayı sürdürüyor.

Kısaca yanıtlanacaksa yaşlılık bir bilgelik durumu değildir.
Kategori: