Organlarınızı bağışlamak isteyen insan sayısı az olduğu ve organa ihtiyacı olan insan sayısının çok daha fazla olması sonucunda organ eksikliği ortaya çıkıyor. Bu durum her yıl milyonlarca insanın organ yetmezliğinden ölmesine neden olurken, bilimadamları ve tıp dünyası her gün insanları organ bağışı konusunda uyarıyor ve organlarının bağışlanması konusunda onay vermelerini ve bunun diğer insanların hayatlarını kurtaracak önemli bir konu olduğunun altını ısrarla çiziyor. Binlerce insan bugün hasta yataklarında organ bekliyor ve organ gelmesi durumunda yaşamlarına mutlu ve sağlıklı bir şekilde yeniden devam edebilecekler.

Ölümden sonra ne olduğuna inanıyorsanız inanın, isterseniz bir sonsuzluğa gideceğinize inanın bir öldükten sonra organlarınızın toprağın altında yok olması yerine başka mutlu olacak insanların hayatını kurtarmasını istemez miydiniz?

Organ bağışı soru işaretine neden olan bir konu!Organ Bağışlamak Tehlikeli Mi? Vücudum İkiye Mi Ayrılacak?

Herkesin aklında organ bağışı ile ilgili soru işaretleri var ve bu soru işaretlerinin en başında, bedenin parçalanıp parçalanmayacak olduğu sorusu yatıyor.

Bir kişi öldükten sonra bile olsa bedeninin parçalanmasını asla istemez ve doğru bir şekilde gömülmek ve hatırlanmak ister. Ancak organ bağışlarında özellikle birçok kullanılabilir organ alınsa bile kişinin vücudu mutlaka yeniden dikilmektedir ve bu sayede kişinin vücudu akıllarda tahmin edildiği gibi “gelişigüzel” parçalanmamaktadır. Kişinin organlarının alınması, hayati fonksiyonlarının durması sonucunda elbette ki fiziksel görünümler olacaktır ancak bunlar zaten ölümden sonra olması doğal olan durumlardır.

Bir kişi öldükten sonra organlarının kısa süre içerisinde alınması gerekir ve organları alındıktan hemen sonra başka insanlara nakledilir. Bu süreçte kişinin bilgileri bir başka aileye istemediği sürece asla verilmez ve karşı tarafı isterseniz tanır, istemezseniz tanımayabilirsiniz. T.C. Sağlık Bakanlığı ve diğer ülkelerde organ bağışında güvenlik en üst düzeyde tutulmaktadır. Bunun sebeplerinden bir tanesi kişilerin ve ailelerin gizlilik ve güvenliğini en üst düzeyde sağlamak olmaktadır.

Organlarınızı öldükten sonra bağışladığınız zaman kimse sizi bir daha görmeyecek ve sonsuzluğa gideceksiniz. Ancak birkaç insanın hayatını kurtaracak, belki bir insanın gözlerinin görmesini sağlayacak, bir insanın yapay kalp yerine normal atan kanlı canlı bir kalbe sahip olmasını sağlamış olacaksınız.

Kategori: