Küresel ısınma giderek daha fazla ülkeyi etkiliyor. Her yıl milyarlarca dolar değerinde para harcanan bu konuda henüz bir başarı elde edilmiş değil. Küresel ısınmanın Dünya’ya etkileri kadar canlılara etkileri giderek daha fazla artıyor.

Küresek ısınma gerçekleri…

En az Norveç, en fazla Çad etkileniyor

Yapılan araştırmalarda küresel ısınmadan en fazla etkilenen ülke olarak Çad birinci sırada bulunurken, Norveç ise en az etkilenen ülke konumunda. Norveç’in soğuk ikliminin yanında bölgesel olarak daha az hava kirliliği ve daha az endüstriyel atık gibi konulardan dolayı da küresel ısınmanın yanısıra hava temizliği açısından oldukça kaliteli havaya sahip olduğu belirtiliyor.

Küresel ısınma yok ediyor

Yapılan araştırmalarda küresel ısınmanın etkisinin onlarca hayvanı ve bitkiyi yok edebileceği, bunun daha önce örneklerinin görüldüğü gibi gelecekte daha büyük oranda etkilerinin görüleceği tahmin ediliyor.

İlk soyu tükenen hayvan hangisidir?

1989’da altın kurbağa küresel ısınma sonucunda soyu tükenen ilk hayvan oldu. Gelecek 50 ve 100 yıl içerisinde çok daha fazla sayıda hayvanın yok olması beklenirken, özellikle de büyük küçük demeden çok sayıda hayvanın yok olacağı biliniyor.

Atmosfer doldu!

Atmosferde son 800.000 yılın en fazla karbondioksit gazının olduğu ve giderek daha fazla hava kirliliği artışı sonucunda bu durumun çok ciddi sonuçlar doğurduğu bilinmekte.

Küresel ısınmaya en çok gelişmiş ülkeler sebep oluyor

ABD’nin küresel ısınmaya %22’den daha fazla sebep olduğu düşünülmektedir. Çok sayıda üretim yapılan ülkelerin küresel ısınmaya en fazla sebep olan ülkeler olduğu belirtilmekte. Küresel ısınmaya en az olumsuz etki yaratan ülkelerin ise yine Norveç ve benzer ülkeler olduğu, aynı zamanda Afrika ülkeleri olduğu belirtilmekte.

100 yılın üzerine çıktı

Araştırmalar, Kanada, Alaska, Rusya gibi bölge ve ülkelerde hava sıcaklıklarının son 100 yılda 2 katına kadar yükseldiğini ve giderek daha fazla hava sıcaklığı yaşandığı belirtilmekte. 2 katına çıkan sıcaklıklar buzulları eritmekle kalmayıp aynı zamanda çok ciddi ölümlere sebep olduğu bilinen bir gerçek.

Onları öldürecek!

WWF’ye göre, küresel ısınma gelecek 20 yıl içinde kutup ayılarını öldürebilir ve sadece bununla da sınırlı kalmayarak penguenlerin sayısını büyük oranda azaltabilir.
Kategori: