Güney Asya ülkesi Nepal’de 2018 yılında alınan karar bazı insanların tepkisini çekerken, bazıları ise kararı doğru buldu. Bugüne kadar yüzlerce insanın çıkarken öldüğü ve karların altında kaldığı düşünülen dağ ile ilgili olarak Nepal hükümetinin aldığı kararlar arasında şunlar var:

  • Engellilerin çıkışının yasaklanması
  • Solo dağcıların çıkışının yasaklanması
  • 18 yaş altı kişilerin dağa çıkışının yasaklanması

Gibi kararlar mevcut. Bu kararlar ile ilgili Nepal hükümetinden o dönemde yapılan her açıklama son derece önemliydi.

Hükümetin aldığı bu kararın ayrımcılık olmadığı, insan hayatını korumaya yönelik olduğu belirtiliyor. Engelli bireylerin, özellikle dağa çıkmasının son derece zor olabileceği, geri inişin daha zor olabileceğinden söz ediliyor.Nepal’de Everest Dağı’na Çıkmak Kimler İçin Yasak?

Ancak Nepal hükümetinin aldığı kararın ayrımcılık olduğunu savunan çok sayıda insan var. Özellikle fiziksel herhangi bir engeli olsa da az engele sahip olan, ancak direnci yüksek olan insanların Everest Dağı’na çıkmalarında sakınca olmadığını düşünenlerin sayısı son derece yüksek.

Uzmanlar ne diyor?

Everest Dağı’na çıkış hakkında bazı uzmanlar Nepal hükümetince alınan kararın ayrımcılık olduğunu, bir insanın dağa çıkmak istemesi durumunda ölümü göze almak zorunda olduğunu ve yardım gelemeyebileceği gerçeğini kabul etmesi gerektiğini belirtiyor.

Eğer kişilerin psikolojik bir engelleri yoksa dağa çıkmalarında sakınca olmadığına değinen çok sayıda uzman dağcı, oksijen desteğinin çoğu insan için bu kadar yüksekte gerekli olacağını, ancak engelli bireylerin oksijen sorunu yaşamayabileceklerine değiniyor.

Bazı uzmanlar ise akciğer ve nefes sorunları olan, yürüme engeli olan ve psikolojik engeli olanlar dışında engellilerin dağa çıkmalarına izin verilmesi gerektiğine değinmekteler.
Kategori:

Etiketler:

,