Herkes doğar, büyür ve ölür. Yaşam süresi içerisinde kimileri kendi başına kalır, kimileri ise o kadar büyük çevreler edinirler ki yalnız kalacak bir dakikaya ihtiyaç duyarlar. Richard Dick Proenneke isimli şimdilerde son derece yaşlı olan Alaskalı bir adamın hikayesi ise son derece ilginç.

Alaska’da 30 yıldır yalnız yaşayan Richard Dick Proenneke ismindeki adam 1916 yılında doğduktan sonra 1941 yılında Japon Donanması tarafından ABD Donanmasına saldırılması Pearl Harbor olayından sonra donanmada marangoz olarak işe başlar. Ardından kendisini sürekli olarak geliştirir ve sonucunda ise 4 yılın ardından 1945 yılında romatizmal bir ateşli hastalık sonucunda görevinden ayrılmak zorunda kalır.

Savaşın ardından Oregon Eyaleti’nde bir koyun çiftliğinde hayvancılık ile uğraşan o zamanlar genç bir delikanlı bu adam daha sonrasında ise Alaska’da olan bir arkadaşını ziyaret etmeye karar verir ve Alaska’ya doğru yol almaya başlar.

Her şey 1962’de başladıRichard Dick Proenneke: 30 Yıldır Alaska’da Yalnız Yaşayan Adam

1962 yılında ABD’ye ait Alaska’da bulunan Lake Clark Milli Parkı ve Korunağı bölgesinin harika bir yer olduğu ve vazgeçilmez bir doğası olduğunu düşünen Proenneke 1968 yılında 52 yaşındayken Alaska’da kendi evini inşa etmeye başladı.

Donanmada aldığı başarılı ve kaliteli eğitim ve kendi başarıları sonucunda kıyı bölgelerde satın aldığı yerde kendi ahşap evini yapmaya başladı ve bir süre sonra evin yapımını tamamladı.

Kıyı bölgede en iyi yerlerden birinde evi inşa eden 52 yaşındaki adam o dönemde zaten internetin yaygın olmaması nedeniyle herhangi bir internet ve benzer ihtiyaçlara sahip değildi. Ancak evde su ve elektrik gibi temel insan ihtiyaçları bile yoktu, bakın Proenneke bu durumu nasıl özetliyor:

“En basit şeylerin bana çok fazla zevk verdiğini gördüm. Bana da bu zevkler için hiçbir para ödemediler, bunlar kendi kendine oluştu ve kendi zevklerim olduğunu sonunda anlamıştım. Doğadan mutlu olmayı ve doğa ile iç içe kalmayı sevmiştim. Bunun sonucunda ise parasal olmayan şeylerden bile zevk almanın aslında insan için ve kendim için ne kadar büyük zevkler olduğunu anladım.” diyor.

Çok fazla zaman harcadıRichard Dick Proenneke: 30 Yıldır Alaska’da Yalnız Yaşayan Adam

Alaska’nın mis gibi temiz havasında ve dağlarında çok fazla vakit harcayan Proenneke, yıllar boyunca gölden balık tuttu ve daha farklı lezzetlerin tadına baktı. Evinde geçirdiği her zaman mutluyu ve bu kendisine zevk veriyordu.

1973 yılına geldiğinde ise Proenneke bir dergide kendisine yer bulmuştu. 30 yıl boyunca Alaska’da kimseye ihtiyacı olmadan, sağlık hizmeti endişesi bile yaşamadan yaşayan Proenneke 1999 yılına gelindiğinde 80 yaşındayken artık yalnız yaşayamayacak kadar yaşlanmıştı ve bu nedenle kardeşinin yanına gitmek zorunda kaldı.

48 yaşındaki kardeşi ile sadece 3.5 sene kadar yaşadıktan hemen sonra 2003 yılında ölen Proenneke, arkasında bu hikayeyi bıraktı.

Kendi yaşadığı evi Alaska Milli Parklar’a bırakan Proenneke, yaşanmışlıklarını ve böyle bir hikayeyi bırakarak bu dünyadan göçtü.