Her güzel görünen sebze yenmemelidir. Son yıllarda etkisi ve haberleri giderek azalıyor olsa da zehirli mantar haberlerini daha az görmeye başladık. Bu toplum bilinci sonucunda ortaya çıkan bir azalma olsa da zaman zaman hiç beklemediğimiz durumlar ile karşı karşıya kalabiliriz.

Doğada asla yenmemesi gereken yiyecekler konusunda herkes bilinçli olmayabilir. DMAX kanalında yer alan bazı doğa programlarını seyrediyor iseniz görmüşsünüzdür, ormanda olan neredeyse tüm bitkiler ve yiyecek gibi görünen besinler konusunda doğa adamlarının bir bildiği vardır.

Neyin yenmemesi gerektiği, neyin yenmesi gerektiği konusunda herkes bilgi sahibi olamayacak olsa da, bazı asla yenmemesi gereken bitkiler konusunda bilgi sahibi olmak son derece önemli.

Zehirli sarmaşıkDoğada Asla Yenmemesi Gereken Yiyecekler

Ormanlarda zehirli sarmaşık son derece fazla görülebilecek bitkiler arasındadır. Bu bitki insanda kısa süre içerisinde zehirlenme belirtileri ortaya çıkarır ve nefes borusunun ve dilin şişmesine sebep olabilir. Kişi eğer ki bu bitkiyi tükettiyse bu durumda ormanda kendisini kurtaracak kimsede olamayabilecek olduğu gibi maalesef ölümle yüz yüze karşı karşıya kalabilir.

Mantarlar

Doğada Asla Yenmemesi Gereken Yiyecekler

Ormanda bulduğunuz ve marketlerde satılan mantarlara benzeyen mantarlar bile zehirli olabilir. Herhangi bir ormanda yetişmiş olan mantarın zehirli olup olmayacağını bilmeniz mümkün olmayacaktır. Mantarlar eğer zehirli ise kişi kısa süre içerisinde şoka girebilir ve bu şok sonucunda ölebilir.

Mantarları ıssız bir ortamda yiyecek tek besin olarak görülse bile asla yememeyi tercih edin. Bunun yerine bildiğiniz ağaç yapraklarını veya balık yemeyi tercih edin. Acı dolu bir ölümle karşı karşıya kalmamak için mantarlardan uzak durun.

Ormanda asla yapılmaması gereken şeyler: Durgun suları içmek

Doğada Asla Yenmemesi Gereken Yiyecekler

Durgun, akıntı olmayan suları asla içmeyin. Deniz suyunu içmek son derece susuzluk yaratacağı gibi bir ormanda mutlaka temiz su kaynağı bulabilirsiniz. Ancak durgun sular içerisinde trilyonlarca bakteri ve hayvan larvaları barındırıyor olabilir. Bu sebeple durgun olan, herhangi bir akıntının olmadığı, özellikle temiz görünmeyen suları asla içmeyin. Ancak şelale benzeri yerden akan ve temiz olduğu görülen suları içebilirsiniz, bunlar şebeke suyundan bile temiz doğal sular olabilir.

Isırgan

Doğada Asla Yenmemesi Gereken Yiyecekler

Isırgan bitkileri asla tüketmeyin. Özellikle ormanda herhangi bir bitkiyi tüketmeden önce eğer tüketmeye istekli iseniz önce tehditleri bertaraf etmek için cildinize o bitkiyi sürün ve herhangi bir kızarıklık veya kötü his yaratıp yaratmadığına bakın. Eğer kötü his yaratıyor ise bu durumda o bitkiyi asla tüketmeyin. Özellikle ısırgan otu gibi bitkilerden uzak durun.

RododendronDoğada Asla Yenmemesi Gereken Yiyecekler

Bu sevimli ve masum görünen çiçek-bitki aslında çok zehirlidir. Kısa süre içerisinde karın ağrısı, bulantı ve zehirlenme benzeri belirtiler göstermenize sebep olur ve ellemek bile zaman zaman buna sebep olabilir. Bu sebeple çok renkli görünen bitkilerin ve çiçeklerin masum olmadığını bilin ve mümkünse bunları özellikle de rododendron olanı tüketmeyin.

Aslan ve balon balığı

Doğada Asla Yenmemesi Gereken Yiyecekler

Aslan balığı (resimdeki) çok zehirlidir ve bir insanı kısa süre içerisinde zehirleyerek öldürebilir. Balon balığı görüntüsü ile güzel görünebilir ancak yine görüntüsüne aldanmamak gerekir. Eğer bu balıklardan herhangi birisini yakaladıysanız asla dokunmadan hemen geri bırakın ve asla yemeyin.

ÇobanpüskülüDoğada Asla Yenmemesi Gereken Yiyecekler

Zaman zaman sokaklarda gördüğümüz tomurcuk meyvelerine benzer görüntüsü ile kendisine çeken çobanpüskülü olarak bilinen bu meyve ölüme bile sebep olabilir. Asla tüketilmemesi gerekir.

Yüksükotu

Doğada Asla Yenmemesi Gereken Yiyecekler

Bu sevimli görünen bitki aslında son derece zehirlidir ve kısa süre içerisinde bulantı, karın ağrısı, böbreklerde ağrı gibi belirtilere ek olarak kişiyi öldürebilecek kadar güçlü reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olabilir.