İşlenmiş gıdalar hakkında sık sık olumsuz haberler duymuşsunuz, insan olarak bugüne kadar gelmemizde işlenmiş gıdaların etkisi olabilir mi? İşlenmiş gıdalar bugün artık tüm dünyada tüketilir durumdalar ve özellikle artık işlenmiş gıdalar ile hazır gıdalar karıştırılıyor. İşlenmiş gıdalar her zaman için hazır gıdalar olmayabilir. Örneğin bir kırmızı et bekletilerek dry aged bir şekilde servis edilebilir ve bazı baharatlar ile soslanmış olabilir. Bu işlenmiş gıdadır ancak hazır gıda değildir.

https://www.instagram.com/p/B6-x_jjhfVs/

İşlenmiş gıdalar hakkında bilmediklerimiz!

Bugüne kadar gelmemizde bilimadamlarına göre işlenmiş gıdaların etkisi son derece fazladır. İşlenmiş gıdalar sayesinde ilk insanların çene yapılarının geliştiği, yüzlerinin daha modern hale geldiği ve daha küçük ağız ve dişlere sahip oldukları belirtiliyor. O dönemde özellikle kırmızı et ve benzer ürünlerin tüketimi konusunda kesin bilgiler olmasa da atalarımızın yedikleri ve içtiklerinden dolayı bugün çene yapımızın daha iyi ve daha modern durumda olduğu belirtilmekte.

İşlenmiş gıdalar her zaman kötü olmayabilir

İşlenmiş gıdalar her zaman için kötü olmayabilir. Bazı hazır gıdalar sağlık açısından biraz daha kötü olsa da her hazır gıda kötü değildir. Hazır gıdaların tüketimi tüm dünyada giderek hızla artarken, Türkiye’de de bu konuda hazır gıdalara ilgi son yıllar içerisinde oldukça fazla artış eğilimi göstermiştir.İşlenmiş gıdalar hakkında bilmediklerimiz!

İşlenmiş gıdalar arasında en çok hamburger, pizza gibi hazır ürünler tüketilmekte olsa da bu ürünlerin dışında dondurulmuş sebzeler ve meyveler son yıllarda çok fazla tüketilir hale geldi.

Gıdayı yönlendirdiİşlenmiş gıdalar hakkında bilmediklerimiz!

Gıda sektörünün bugün bu kadar başarılı ve büyük olmasının ardında işlenmiş ve hazır gıdalar var. Eğer ki hazır gıdalar olmasaydı insanlar çok daha fazla yemek için para ödemek zorunda kalabilir, daha az yemek yemek zorunda kalabilir ve sosyal aktivitelere ayıracakları zamanlarını yemek yapmak için ayırmak zorunda kalabilirlerdi. Tüm bunları engelleyen şey ise işlenmiş gıdalar oldu.

Özellikle işlenmiş gıdaların koruyucu eklenerek uzunca süreler boyunca bozulmadan ve tatlarının aynı kalmasını sağlayan kimyasallar insanların bu tür gıdalara daha çok ilgi göstermesine neden oldu. Çok sayıda insan için bu konuda yapılan araştırmalarda insanların artık ev yemekleri yerine hazır ev yemeklerini tercih etmeye başladıkları belirtilmektedir.

Gıdaların işlenmiş olması sayesinde insanlar kendilerine daha hızlı gıda hazırlayabilir hale geldiler, lezzetler arttı ve çok sayıda insan daha kolay gıdalara erişebilir hale geldi. İnsanların gelecekte gıdaları kimyasal olarak üretebilmesi sayesinde bu konuda daha iyi sonuçlar alınabilmesi mümkün olabileceği gibi gıda fiyatlarının daha da ucuzlaması mümkün olabilecek.

Kaynak ve ileri okuma:

https://www.sciencefocus.com/the-human-body/five-things-you-probably-didnt-know-about-processed-food/