Göz şekillerimiz her insanda aynı şekilde değildir. Doğu Asyalılar, Güneydoğu Asyalılar, Polinezyalılar ve Yerli Amerikalılar’ın göz kıvrımları vardır ve hafif kıvrımlıdır. Bunun sebebi ile ilgili olarak bilimadamlarının yaptıkları çalışmalarda etnik köken nedeniyle bu durumun yaşandığı ve daha çok insanların yaşadıkları bölgelere göre gözlerinin şekillendiği belirtilmiştir. Kesin olarak bilinmiyor olmasına rağmen Asya bölgesinin göz şekli olarak dünyada en tanınan bölge olarak bilindiği tahmin edilmektedir.İnsanların Neden Farklı Göz Şekilleri Var?

İnsanların kısa süre içerisinde göz şekillerinin cerrahi işlemler ile bile değişmesi mümkün değil iken, bundan binlerce yıl sonra insanların göz şekillerinin değişip değişmeyecek olduğu merak konusudur. İnsanın gelişiminin durmadığını belirten birçok bilimadamına göre insanlar geçmişte nasıl ki o dönemin şartlarına göre özellikler geliştirdiler ve vücut tüyleri çıktı, göz şekilleri oluştu, parmak izleri oluştu ise gelecekte de göz şekillerinin sıcaklıkların ve şartların değişmesi ile birlikte değişim sürecine girmesi mümkün olabilir.

Göz şekilleri şartlara göre değişti

Göz şekillerinin şartlara göre değiştiği kesin olarak biliniyor olsa da neden dolayı Asya bölgesinde olan insanların daha çekik gözlü oldukları konusunda bugüne kadar kesin olarak bir bilgi verilmemiştir.

Asya bölgesinde bazı kimseler daha çekik gözlü iken, bazı ülkelerde ise bu daha az çekik gözlü olarak kendisini göstermektedir. Gelecekte bununla ilgili de açıklamalar yapılabileceği gibi kısa süre içerisinde bu konuda bir araştırma sonucunun çıkması beklenmiyor.

Kaynak ve ileri okuma:

https://www.sciencefocus.com/the-human-body/why-do-people-have-different-eye-shapes/
Kategori: