Binlerce insanı etkilemiş olan koronavirüs hakkında bilimadamları ve ilaç şirketleri hızla, durmadan çalışmalarına devam ediyorlar. Başkan Donald Trump yönetimi de bugüne kadar 2.5 milyar dolardan daha fazla fon oluşturdu ve corona virüs tedavisi için tüm ABD’de çalışmaların hızlandırılması talimatı verdi. Başkan tarafından verilen emir sonrasında fonun onaylanmasının ardından daha 2 gün geçti ancak bugün gece saatlerinde ABD Başkanı Donald Trump bu konuda çok önemli açıklamada bulunacak olduğunu açıkladı. Koronavirüs Aşısı Bulundu Mu?

Beyaz Saray’da bahçe bölümünde basına açıklamalarda bulunacağını doğrulayan Trump, ‘Bugün Beyaz Saray’ın bahçesinde koronavirüs ile ilgili önemli açıklamalarda bulunacağım’ dedi.

Peki koronavirüs aşısı bulundu mu?

Başkan Trump henüz açıklama yapmasa da bugüne kadar aradan geçen sürede onaylanmış ve güvenilir herhangi bir aşı maalesef bulunamadı. ABD, Avrupa, Asya’da çalışmalar başlatıldı ancak hiçbir ülkeden kesin olarak tedavi edici veya önleyici aşı veya ilaç bilgisi paylaşılmadı.

Ortadoğu ve Afrika’da ilaç şirketlerinin bu konuda çalışma yapmadığı tahmin edilirken, 3 kıtada yapılan çalışmalardan da henüz kesin bir sonuç alınamaması, salgının giderek daha fazla insanı etkisi altına almaya başlaması tedirginlik yarattı.

Bazıları bunun nüfus kontrol programı olduğunu iddia ederken, bazıları ise bu salgının ciddi bir doğal tehdit olduğunu düşünmeye başladı. Türkiye’de bazı sözde uzmanlar televizyon ekranlarında koronavirüs ile ilgili olarak ‘sarımsak, çorba, gıda’ önerileri ile virüsten korunmanın mümkün olduğunu iddia etse de, bu iddiaların hiçbir şekilde doğru olmadığı biliniyor.

T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalarda virüsten korunmak için kesin yöntem olmadığı, herkesin virüse yakalanabileceği, ancak hijyen kurallarına daha fazla dikkat etmek, yakın temastan kaçınmak gibi önlemler sayesinde koronavirüs salgınından korunmanın biraz olsun mümkün olabileceğini açıkladı.

Koronavirüs aşısı bulunursa ne olacak?Koronavirüs Aşısı Bulundu Mu?

Eğer koronavirüs aşısı bulunursa bunu bulan ülke hemen seri üretime geçecek ve hemen ardından başta anakara olmak üzere ülke istediği diğer ülkelere bu aşıyı göndermeye başlayacak ve tedavi başlamış olacak.

Eğer aşıyı bulan ülke aşıyı sadece belirli ülkelere gönderir ve bazı ülkelere göndermez ise yine bile büyük oranda tedavi sağlanmış olacak ve salgının tedavisi her zaman için biliniyor olacak.
Kategori: