ABD ve Rusya, bugün dünyanın en büyük 2 nükleer gücü ve ellerinde olan nükleer füzelerin sayısı 14.000’den fazla. Bu füzeler ile dünya defalarca kez yok edilebilir ve Dünya’nın kendisi bile parçalara ayrılabilir.

Tüm bu füzeler şimdilik güvenle korunuyor ve başkan tarafından emir verilmeden hiçbir şekilde fırtılması mümkün değil.

ABD tarafında böyle olsa da Rusya tarafında işlerin daha karmaşık olduğu ve Başkan Putin’in bu konuda yetkilerinin çok fazla olsa bile Rus ordusunun da bu konuda yetkilerinin fazla olduğu biliniyor. ABD tarafı ile ilgili daha az bilgi olduğu için bu konuyla ilgili her iki tarafında nükleer füzelerinin yetkili onayı olmadan ateşlenmesi ani bir savaş durumu olmadığı sürece mümkün değil.ABD’yi Hedef Alacak Nükleer Bir Saldırı 6 Bölgeyi Hedefleyebilir!

Ancak her iki taraf ile ilgili bilinen bir gerçek var. Bu gerçek kısa vadede olmasa bile uzun vadede ABD ve Rusya’nın elinde olan bu nükleer füzelerin bir gün ateşlenebilecek olduğu gerçeği. Eğer ki ABD tarafı Rusya’ya karşı nükleer birkaç füze ateşler ise Rusya Federasyonu tarafından buna nasıl yanıt verilecek olduğu artık belli: Nükleer füzeleri ateşleyerek.

Her iki tarafta birbirlerine karşı bu konuda bugüne kadar uzun süredir nükleer füzelere sahip olmalarına rağmen füzeleri ateşlemedi ve ne kadar ateşli tartışmalar yaşasalar bile birbirlerine karışmadılar. ABD’nin Avrupa ile birlikte Rusya’yı daha kısa süre içerisinde yok edebileceği tahmin edilse de kesin olarak bilinen bir gerçek var: Tüm dünya bu tür bir saldırıda aşırı zarar görecek ve ciddi problemler ile karşı karşıya kalacak.

Olası nükleer savaşta 6 ABD bölgesi hedeflenebilirABD’yi Hedef Alacak Nükleer Bir Saldırı 6 Bölgeyi Hedefleyebilir!

Hiroşima’ya atılan nükleer bomba kadar bir bombanın ABD’nin hangi bölgelerine atılırsa daha fazla etkili olabileceği simülasyonda ortaya çıktı.

Bu bilgilerin Rusya Federasyonu’nun elinde olduğu tahmin ediliyor.

New York, Chicago, Houston, Los Angeles, San Francisco veya Washington, DC’nin ilk ve öncelikli 6 hedef olduğu, buralara atılacak nükleer füzelerin özellikle en fazla kaybı yaşatacağı ve 6 bölge arasında ve ABD’nin tamamında en büyük kaybın ise New York bölgesinde olacağı ortaya çıkarıldı.

Halk sağlığı uzmanından ABD’ye uyarıABD’yi Hedef Alacak Nükleer Bir Saldırı 6 Bölgeyi Hedefleyebilir!

Columbia Üniversitesi’nde afete hazırlık konusunda uzmanlaşmış bir halk sağlığı uzmanı Irwin Redlener, ABD’de bu 6 bölgenin hükümet merkezleri, finans merkezleri ve yoğun yaşam alanları olduğu için ilk öncelikli hedefler olacağını ve bu bölgelerde nükleer sığınakların sayısının çok az olduğuna değindi.

ABD Federal Acil Durum Yönetim Ajansı‘nın olası bir nükleer saldırı durumunda ABD vatandaşlarına önerisinin ”içeri girin ve bizi takip etmeye çalışın” olduğunu ancak nükleer sığınakların sayısının çok az olduğuna vurgu yapıldı.

ABD’ye nükleer saldırı durumunda bölgelere göre tahmini ölü sayısı

15 kilotonluk bir patlama olması halinde

  • San Francisco’da 64.000 insan ölebilir, 172.000 insan yaralanabilir
  • Houston’da 90.000 kişi ölebilir, 65.000 kişi yaralanabilirdi
  • Los Angelas’ta 100.000 kişi ölebilir, 151.000 kişi yaralanabilirdi
  • Washigton, DC’de 120.000 kişi ölebilir, 169.000 kişi yaralanabilirdi
  • Chicago’da 151.000 kişi ölebilir, 209.000 kişi ise yaralanabilirdi
  • New York’a bir nükleer füze atılırsa 264.000 kişi ölebilir, 512.000 insan yaralanabilirdi

Kaynak ve ileri okuma:

https://www.iflscience.com/editors-blog/a-nuclear-attack-would-most-likely-target-one-of-6-us-cities-simulated-images-show-how-a-hiroshimalike-explosion-would-affect-each/

Kategori: