Toplumlar ağız ve diş sağlığı konusuna dikkat edip etmediklerine göre ikiye ayrılıyor. Türkiye’de ağız ve diş sağlığı yapılan çalışmalara göre birçok Avrupa ülkesine göre çok daha kötü düzeyde ve bir haneye düşen diş fırçası ve diş macunu sayısı içler acıtacak türden. Ağız ve diş sağlığı konusunda Avrupa ve dünyanın geri kalan bazı ülkeleri ise ağız ve diş sağlığı konusuna çok dikkat ediyor.

Bu konuda özellikle de insanların ağız ve diş sağlığı ve temizliğine dikkat edip etmedikleri konusu sağlık giderlerini de yakından ilgilendiriyor. Bazı kimseler ağız bakımını ve temizliğini tam yaparken, bazıları ise gargara veya ağız çalkalama suyu olarak adlandırılan ürünleri kullanmaktan kaçınıyor ve bunların kendi vücutları üzerinde olumsuz etkilerinin olup olmayacağından endişe ediyorlar.

Bazı ağız gargaralarının içerisinde triklosan adlı madde bulunmaktadır ve bu madde aslında insan vücudunda uzun vadede herhangi bir yan etkiye sebep olmaz. Antimikrobiyal ağız bakım sularının içerisinde ve diş macunlarında, hatta el sabunlarında bile bu madde aktif olarak kullanılmaktadır ve bu maddenin mikropları ağızdan uzak tuttuğu ve bu sayede daha temiz bir ağız yaratarak diş ve ağız sorunlarını, yanı zamanda sindirim sorunlarını engellediği bilinmektedir.

Sadece bu madde değil, bunun yerine kullanılan birçok antimikrobiyal maddeler vardır ve her bir gargara veya ağız çalkalama suyunun içerisinde bu maddelerden bir veya birkaç tanesine yer verilir.

Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan araştırmaya göre triklosan adlı maddenin uzun vadeli ağız bakım suları gibi ürünler dolayısı ile dolaylı yoldan kullanılmasının çocuklarda alerji ve benzer sağlık sorunlarına sebep olabileceği, ancak bunun nadir görülebilecek olduğu bildirilmiştir.Ağız Bakım Ürünleri Hasar Yaratır Mı?

Aynı araştırmaya göre bu ürünlerin yan etkisinden daha çok faydalarının olabileceğinin göz önünde tutulması istenmiş, yetişkinlerde bu ürünlerin yan etkilerinin neredeyse hiç olmadığı gibi antibiyotik direncinin artmasına sebep olabileceği de ayrıca ifade edilmiştir.

Kesin olarak ağız bakım sularının içerisinde bu madde yerine farklı maddelerin tercih edilmesi daha doğru görülmektedir. Bugün dünyanın en güvenilir ve en çok satan ağız bakım sularının üreticisi olan Listerine ürünlerinin güvenle kullanılabileceği belirtilmektedir. Uzmanlar, Listerine ürünlerinin içerisinde bulunan florürün herhangi bir sağlık sorununa sebep olup olmadığı konusunda tartışmalıdır. Ancak flörürlü diş macunları ve diğer ürünlerin özellikle diş çürüklerini engellemede ve ağız temizliğinde önemli bir yere sahip olduğu belirtilmektedir.

Bu yönüyle ağız bakım sularının kullanımı önerilmekte, ancak eğer ki alerjiye ve benzer sağlık sorunlarına sebep oluyorsa bunun yerine batikonla ağız çalkalamasının aralıklarla yapılabileceği belirtilmektedir.

*Batikonla ağız çalkalamak antimikrobiyal etki yaratır, sulandırılarak suda çok koyu renkli görünmeyecek şekilde kullanılması önerilir ve sık sık tercih edilmemesi yönünde uzmanlar uyarmaktadır. Ağız çalkalama sularının tercih edilmesi önerilir.

**Ağız çalkalama suları farklı maddeler içermektedir.