Alaska, ABD’nin en soğuk eyaleti olarak biliniyor ve bugüne kadar karların hiç kalkmadığı eyalette soğuk havalar nedeniyle tarım ürünlerinin yetiştirilmesi daha zor oluyor. Balık ve deniz ürünlerinin çok fazla üretilebildiği bir bölge olarak bilinen Alaska’da yaşayan insanlar ABD vatandaşı ve bölgede sadece ABD vatandaşları yaşayabiliyor. Rusya’dan satın alınan Alaska eyaleti ABD’nin en büyük kara parçası olarak biliniyor ve en büyük eyaleti olarak resmi kayıtlara işlemiş durumda. ABD’nin en büyük eyaleti olmasına rağmen Alaska hakkında merak edilenler arasında Alaska’da kaç kişi yaşıyor? Sorusu da kendisine yer bulabiliyor.

Alaska’da 700 Binden Fazla İnsan Yaşıyor

Alaska Hakkında 5 Gerçek!

Alaska’da 737 binden fazla insan yaşıyor ve temiz havası, doğal ortamla modern yaşamın birleşmesi ve insanların bu bölgede geçim kaynaklarının yeterli düzeyde olması nedeniyle Alaska eyaletinde yaşamayı tercih edenlerin sayısı her yıl daha fazla artıyor. ABD bu bölgede askeri tesisler ve askeri faaliyetlerde yürütürken, geçtiğimiz yıllara göre Alaska’da her yıl daha fazla ekonomik büyüme kaydediliyor. Bölgede işyerleri ve evlerin birbirlerine yakın olmasına rağmen genellikle hava şartlarından dolayı Alaska’da yaşayan insanlar işlerine araba ile gidip geliyorlar, eyalette yürüyerek işe gitme oranı ise çok yüksek seviyelerde.

Evler Çok Büyük Ve Pahalı!

Alaska Hakkında 5 Gerçek!

Alaska’da evlerin neredeyse hepsi müstakil. Evler birbirlerine genelde çok uzak değiller ve fiyatlar Alaska eyaletinde çok yüksek. Bazı bölgelerde daha düşük fiyatlı evler bulmak söz konusu olabilse de bölgede halkın daha çok pahalı ve geniş olan ağaç ve taş yapıları tercih ettikleri biliniyor.

Rusya’da 7.2 Milyon Dolara Alındı!

Alaska Hakkında 5 Gerçek!

Takvimler 1867 yılını gösterdiğinde henüz düşmanlıkların çok fazla olmadığı o yıllarda ABD yönetimi Rusya’ya bir teklif götürdü ve 7.2 milyon dolar karşılığında Alaska’yı satın alma teklifi Rusya tarafından kabul edildi. Bu tarihten hemen sonra Ruslar bu bölgeden çıkarken, ABD’liler yerleşmeye başladı ancak o dönemde bölgede çok az sayıda kişinin belirli şartlar altında yaşadıkları iddia edilir.

Son Teknoloji Hastaneler, Marketler Ve Kurumlar Var!

Alaska Hakkında 5 Gerçek!

Alaska’da devlet daireleri, son donanımlı teknolojilere sahip büyük özel ve devlete ait hastaneler var ve bu hastaneler ABD sağlık sisteminin ortalamasını karşılayabilen hastaneler. Birçok doktor ve sağlık çalışanının yaşadığı eyalet sınırları içerisinde helikopter ambulanslarda var.

Marketler ürünleri genelde ABD’nin farklı eyaletlerinden Alaska’ya getiriyor ve bu ürünler halka normal fiyatlardan satılıyor, eyalet kendi yasal kararlarını alabiliyor.

Yeraltı Kaynakları Var

Alaska Hakkında 5 Gerçek!

ABD petrolünün %25 kadarlık bir bölümünü Alaska toprakları altından çıkarmakta ve bu bölgenin yeraltı kaynaklarının oldukça iyi olduğu tahmin ediliyor. Yerel devlet yetkileri petrolün ABD’ye ulaşmasını sağlamakta görevli ve devlet bu konuda bölgeden çıkarılan petrolün bir kısmını da Alaska’da bırakıyor ve Alaska’da petrol satışları kendi yeraltı topraklarından çıkarılan petrolden oluşuyor. ABD yönetiminin bu bölgeye önem verdiği ve yeraltı kaynaklarının daha fazla verimli kullanılması için doğru adımlar attığı belirtiliyor.

Alaska’da yaşayanlar ABD vatandaşı olarak ABD’nin tüm sosyal haklarından yararlanıyor, ABD seçimlerinde oy kullanıyorlar. Bölge kara parçası ABD’den ayrı olsa da ABD’ye ait olduğu için ve yaşayanlar ABD vatandaşı olduğu için tüm haklara sahipler. Afet ve benzer durumlara karşı da bölgede itfaiye ekipleri mevcut.
Kategori: