ABD’de federal hükümetin yıllar boyunca asgari ücreti herhangi bir şekilde arttırmadığını ve bunun sonucunda özellikle yetişkin insanlar arasında bu nedenle intiharın arttığını açıklayan Emory Üniversitesi’nden Dr.John Kaufman, bu konuda çalışmasının sonucu olarak asgari ücretin insanlar üzerinde özellikle de alt gelir düzeyine sahip olan insanlar üzerinde ciddi etkilerinin olduğunu açıkladı.

İntihar oranlarının sürekli olarak artmaya devam ettiği ve artacak olduğunu söyleyen uzmanlar, giderek daha fazla zor çalışma koşulları ve giderek daha az ücret almalarından ve her geçen yıl alım güçlerinin daha fazla düşmesinden dolayı özellikle gençlerin bir bunalım içerisine girdiğini ve bunun sonucu olarak intihar ettiklerini doğruluyor.Asgari Ücreti Arttırmak İntiharı Önlüyor

ABD’de asgari ücretten ve yaşam koşullarından dolayı kendisini öldüren insanların oranının fazla olduğunu belirten Kaufman, ABD’de federal asgari ücretin 2009 yılından beri asla değişmediğini çok düşük enflasyona rağmen ABD’de insanların her geçen yıl aynı asgari ücreti almalarının psikolojik olarak bir takım yan etkilerinin olduğunu belirtti.

Gelişmemiş ve gelişmeye devam eden ülkelerde daha çok

Türkiye, Afrika ve diğer birçok Ortadoğu ülkesinde asgari ücret oranları ABD’ye göre çok daha düşük düzeyde. Özellikle son dönemde Türkiye’de ekonomik nedenlerden dolayı intihar eden kişilerin sayısındaki artış işsizlik ve düşük asgari ücretin insanlar üzerinde intihara sürükleyici bir etki yarattığı izlenimini doğrulayabilir nitelikte.

Türkiye’de son günlerde intihar eden bir üniversite öğrencisinin Twitter’da attığı tweetlerde yemek kartında 1 lira 40 kuruş kadar para kaldığını açıklaması, sosyal medyada çok fazla kişinin tepkisine sebep olmuştu. Gençler özellikle mezun olduktan sonra ve önce herhangi bir şekilde iş bulamamak veya düşük maaşla iş bulmaktan yakınmış ve bu konuda adım atılmasını istemişti.

Düşük yaşam koşulları ve kötü hayat şartlarına bağlı olarak insanların intihar etmesinin ardında özellikle ekonomik sorunların olduğunu belirten Emory Üniversitesi’nden Dr.John Kaufman’ın araştırması, devletlerin vatandaşlarına mümkün olduğunca daha yüksek asgari yaşam şartları sunması gerektiğini doğruluyor.

2 dolar zam yapılsaydı 26.000 insan intihar etmeyecektiAsgari Ücreti Arttırmak İntiharı Önlüyor

2009-2015 yılları arasında eğer ABD’de 2 dolarlık federal asgari ücret zammı olsaydı 26.000 insanın intihar etmeyecek olduğunu ve bu sayının az gibi görünse de çok sayıda insan için büyük etkilere sahip olduğunu açıkladı.

ABD’li çok sayıda kişi ülkelerinde asgari ücretin düşük olduğunu belirtirken, bu düşük asgari maaşın kendileri açısından büyük problem olduğunu ifade ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinde kendisi ile ekonominin rekor kırdığını ve işsizliğin son derece azaldığını belirtirken bu sayının gelecekte kendisi göreve devam ettiği sürece daha da düşeceğini ve işsizliğin ABD için bir sorun olmayacağını sık sık tekrar etmekte.

Dünyada en düşük asgari ücret alan ülkeler arasında ABD yer almıyor olsa da ekonomisine bakılacak olursa ABD için asgari ücretin düşük olduğu kesin.

Kaynak ve ileri okuma:

https://www.iflscience.com/health-and-medicine/want-to-prevent-suicide-raise-the-minimum-wage-study-suggests/