Bizim yakından pek tanık olmadığımız, çoğu insanın ağzından farklı hikayeler ve bilgilerin söylenmesinin mümkün olduğu bir büyük savaş oldu Kuzey Kore ve Güney Kore savaşı. Bir ülke ikiye bölündü ve benzerliklerine rağmen iki ülke bugüne kadar hiç birbirleri ile sıcak ve doğrudan ilişkilere imza atamadılar, Kuzey’de yaşayan aileler Güney’de yaşayan aileler hakkında bilgi alamadı ve Güney’de yaşayanlarda Kuzey’de yaşayan anne, baba, kardeş ve akrabalarından hiçbir zaman bilgi alamadılar.

Diktatör bir yönetim tarafından Kuzey Kore çok fazla süredir baskı altında ve çok zor koşullarda insani olmayan bir şekilde yaşamın devam etmeyi sürdürdüğü bir ülke, veya belki de bir bölge…

60 Nükleer Silahı Var!

Kuzey Kore’nin Nükleer Gücü Ne Kadar Büyük?

Bugün dünyada 5-6 nükleer silah sahibi ülkeden bir tanesi Kuzey Kore. ABD veya diğer nükleer silaha sahip olan ülkelerin bile bu ülkeye savaş açmamasının ardında bu güç yatıyor. Kim Jong-un ve yönetimi bunun farkında olduğu için nükleer silahlarını asla bırakmak istemiyor.

Ama artık yaklaşan bir tehdit var: Ülkede kıtlık giderek arttı ve son ABD yaptırımlarının ardından ciddi bir kriz yaşanmaya başladı. Ülke gıda sorunları yaşamaya başladı, almak istenen şaraplara bile engel olan ABD ve diğer ülkeler ülkenin önünde ya nükleer silahlar ile devam edip ciddi bir kriz yaşanması ve sonunda ABD ve müttefikleri ile savaşmak zorunda ve kaybetmek zorunda kalacağı bir savaş yapmayı, ya da tüm nükleer silahlarını bırakıp ülkenin kapılarını dünyaya açarak milyarlarca dolar gelir kazanmaya başlaması seçeneği sundular.

Öyle ki Amerikanın Başkanı tarafından Kuzey Kore liderine otel önerisi ile ülke ekonomisinin nasıl kalkındırılacağı açıklandı.

Nükleer Silahları Türkiye‘yi Bile Yok Edebilir!

Kuzey Kore’nin Nükleer Gücü Ne Kadar Büyük?

Kuzey Kore elindeki nükleer gücün belirli bir kısmını kullanması ile Türkiye‘yi bile yok edebilecek ve milyonlarca nüfusun yaşadığı toprakları yaşanmaz bir yere çevirebilir. Nükleer füzelerin Türkiye’ye doğru fırlatılması durumunda havada bir ülke tarafından vurulması mümkün olsa da bunun Rusya üzerinden veya farklı bir ülke üzerinden geçse bile Türkiye’ye yönelik olacağının açıklanması durumunda hiçbir ülke nükleer savaş riskini almayabilir ve nükleer balistik güçlü füzeler Türkiye topraklarını yüzyıllar yaşanmaz bir yere çevirebilir.

Çok Gelişmiş Durumdalar!

Kuzey Kore’nin Nükleer Gücü Ne Kadar Büyük?

Kuzey Kore bugün ABD veya Güney Kore ile savaşa girmesi durumunda Güney Kore müttefiki ABD ve Japonya tarafından savunulacak durumda ve Güney Kore’yi ABD ve NATO nükleer 7.000’den fazla füzeyi ateşleyerek koruyabilir. ABD’ye savaş açması durumunda kaybedeceği bugünden bilinmekte olan Kuzey Kore’nin buna rağmen nükleer füzelere sahip olmayan birçok ülkeye göre daha gelişmiş askeri bir güce sahip olmasına rağmen savaş uçaklarının olmayışı bu gücün önünde olan büyük bir tehdit ve engel.

Kuzey Kore’nin elinde savaş uçaklarının sayısı çok az ve bu nedenle Güney Kore’nin Kuzey Kore ile yeni bir savaşta destek alarak Kuzey Kore’yi yerle bir etmesi birkaç gün sürebilir.
Kategori:

Etiketler: