Çocuklar ortalama 3-6 yaşları arasında anne ve babalarına kendilerinin Dünya’ya nasıl geldiğini sorduklarında önce kendisini nasıl ‘yaptıklarını’ sorar. Herhangi bir yaratıcı kavramını öncesinde bilmezler ve anne babasının kendisini nasıl ortaya çıkardığını sorgularlar. Anne babalar bir cinsel ilişkinin sonucunda çocuğun Dünya’ya geldiğini anlayabileceği dilden anlatsa bile bir süre sonra ise 8-10 yaşlarına gelmeden hemen önce çevre etkisi ve diğer sebepler nedeniyle ‘biz insanları kim yarattı?’ sorusu gündeme gelir.

İnsanlık yüzyıllardır bu sorunun yanıtını arıyor, aramaya da devam edecek. Hiçbir kimse yaratıcıyı görmedi, gören varsa bile bunu biz insanlara söylemedi.

Genellikle bilinmeyeni merak etme isteğinin en yoğun olduğu ve en fazla tartışma konusu olan durumlar arasında bu soru işareti ilk sırada gelmektedir. Herkes bir yaratıcının olup olmadığını sorgular, ancak bu sorunun yanıtını asla bulamayabilecek olduklarını zaman zaman akıllarından geçirirler.

Bizi kim, neden ve nasıl yarattı?İnsanlık Yaratıcısı Olan Varlığa Neden Ulaşamıyor?

İnsanlık olarak bizi kim veya kimlerin yarattığı, yoksa hayali olarak inanılan bir yaratıcı düşüncesinin doğru olup olmayabileceği konusunda hiçbir bilgi yok. Bazı dinlerde yaratıcı varlığa inanılmaması tavsiye edilmezken, bazılarında ise bu kişilerin öldürülmesi bile öneriliyor.

Tüm bunlar bir yana dursun dünyada binlerce din bulunuyor, bunların her birine inanmak mümkün olmadığı gibi bu dinlerin hiçbirisi (hayvanlara ve taş yapılara inananlar dışında) yaratıcının nerede olduğu, neden bize görünmediği, bizi nasıl yarattığı sorularına yanıt vermiyor.

Özellikle en popüler 2 din olan Müslümanlık ve Hristiyanlık dinlerinde de bu sorulara geçici ve tatmin edici yanıt hiçbir zaman verilemiyor.

Bizi yaratan yaratıcıya bazılarına göre yüksek yapılar inşa ederek ulaşabileceğimiz iddia edilse bile bu iddia doğru değildir. NASA binlerce kilometre öteye roketler gönderirken herhangi bir yaratıcı görmüyor, herhangi bir canlı göremiyor.

Bizi yaratan varlık görünmez mi?İnsanlık Yaratıcısı Olan Varlığa Neden Ulaşamıyor?

Bu konuda tartışmalar var. Ancak hiçbir tartışmanın sonucu yok. Bizi yaratan varlık var ise kendisini neden gizleme ihtiyacı duyduğu, eğer büyük bir güce zaten sahipse onu sorgulamamızı engelleyebilecek düzeyde bizi yaratabileceği tartışılıyor.

Genel olarak tartışmalar arasında en çok yaratıcının görünmez olup olmadığından daha farklı olarak neden dolayı hiçbir zaman bize sinyaller vermediği, neden uzunca yıllardır bize bir işaret vermemekte ‘ısrarcı’ olduğu düşüncesi tartışılıyor.

Tüm bu tartışmalar hiçbir zaman kesin olarak net cevaplanmayacak ve hiçbir zaman kesin olarak bu sorular yanıt bulamayacak.
Kategori:

Etiketler: