Türkiye’de giderek azalan et tüketimi gerek ekonomik nedenler, gerek ise kaliteli ete ulaşımın giderek daha da imkansız hale gelmeye başlamasından dolayı azalıyor.

Uzmanlar kırmızı et ve beyaz et türlerinin özellikle mümkün olan en iyi şekilde pişirilmemesi durumunda sorunların yaşanabileceğini, sadece 1 kez bile az pişmiş kırmızı et tüketmenin kalıcı nörolojik hasarlara neden olabileceğine yönelik uyarılarını devam ettiriyorlar.Kırmızı Eti Az Pişmiş Sevenler Dikkat: Ölümcül Olabilir!

Çin’de yaşayan 46 yaşındaki bir adamın kısa süre önce türlü yemeği yaptığı, bu yemeğin içerisinde koyun ve domuz eti kullandığı, sadece günler sonra ciddi nörolojik epilepsi-sara-ms gibi hastalıklara benzeyen semptomlar gösterdiği açıklandı.

Washington Post’ta yer alan makaleye göre 46 yaşındaki adam ağzından köpükler gelmesi, görme bozuklukları, denge sorunu ve şiddetli baş ve göz ağrıları sorunları ile karşı karşıya kaldı. Adam daha sonrasında bir hastaneye gitti ve yapılan MRI (manyetik rezonans tarama) sonuçlarında beyninde tenya larvaları olduğu (halk arasında kurt adıyla bilinmektedir) tespit edildi.Kırmızı Eti Az Pişmiş Sevenler Dikkat: Ölümcül Olabilir!

Uzmanlar adamın hayati tehlikesinin olduğunu ve derhal bu konuda cerrahi girişimlerde bulunmalarının tek yol olduğuna karar verdiler. Adamın bu sorunu yaşamasının sebebi sadece 1 ay önce lezzetli yiyeceğini düşündüğü türlü yemeği yapması ve türlü içerisinde olan etleri çok az pişirmiş olmasıydı. Hemen araştırmalarına devam eden doktorlar sonucunda adamın eti az pişirmesi sonucunda etin üzerinde bulunan larvaların beynine kadar ilerlediğini tespit ettiler ve cerrahi birkaç işlem sonucunda adam tamamen iyileşti.

Kırmızı et az pişirilmez!

Uzmanlar ne kadar veteriner kontrolünden geçmiş olursa olsun, ne kadar marketlerde satılıyor olursa olsun et üzerinde hayvan larvalarının bulunabileceğini, bu kurtçuk olarak tanımlanan gözle bile görülmesi mümkün olamayabilen canlıların insan vücuduna girdiğinde ölümcül olabileceği ve çok acı dolu aylar, yıllar geçirmesine sebep olabileceği konusunda insanları uyarıyor.

Uzmanlara göre eğer bir kırmızı et az pişirilir ve içerisi kanlı kalırsa tenya larvaları ölmüyor, bunun sonucunda mideye inene kadar insan vücudunun herhangi bir noktasına yayılabiliyor. Bu kimi zaman göz, kimi zaman beyin, kimi zaman ise karın veya bağırsak gibi farklı yerler olabiliyor. Kırmızı Eti Az Pişmiş Sevenler Dikkat: Ölümcül Olabilir!

Özellikle kırmızı etin çok pişirilmesi ve asla kanlı veya pembe kalmaması gerektiği yönünde uyarılarda bulunan uzmanlar, mümkün olan en iyi şekilde pişmiş kırmızı etin yenmesi gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Kımızı etin çok pişirilmesinin besin değerlerinde herhangi bir değişime sebep olmadığına dikkat çeken araştırmacılar, besin değeri kaybının yaşansa bile bunun çok önemli olmadığını, tenya larvaları gibi ölümcül olabilecek kritik ve çok fazla tehditlere oranla besin değerinin azalmasının sorun edilmemesi gerektiğini ifade etmekteler.

Dünya Sağlık Örgütü‘ne (WHO) ve binlerce gıda uzmanının açıklamalarına bakarsanız çoğu kırmızı etin kanlı kalmaması, iyi pişmiş bir şekilde tüketilmesi gerektiğine yönelik öneriler ve bazen uyarılarda bulunurlar.