Tüm dünyada etkili olan yeni pandemi ilan edilmesinin sebebi olarak adlandırılan COVID-19 aşısı ve tedavisi bir türlü bulunamıyor. Bugün vaka sayıları giderek daha fazla artış göstermeye devam ederken, bundan sadece 3 ay önce birçok şirket ve kişi COVID-19 aşısının bulunduğu haberleri ile gündeme gelmişti.

Çoğu insan bu iddialara aslında inanmazken, uzmanlar bu aşının bulunması ve hazır olmasının en a 24 ay – 2 sene – alacağına değinmekteler. Bununla beraber COVID-19 aşısının üretildiği 3 ay test edileceği iddiaları ABD’de de çok fazla gündeme gelmişti. Ancak yapılan çalışmalarda aşıların testlerinde sorunlar çıkmış olabilecek olması ve aslında bu tür aşıların olmayıp sadece şirketlerin dikkat çekmek için aşı bulduklarını iddia etmiş olabilecekleri yönünde tahminler var.

Bu tahminler ile ilgili olarak kesin olarak bir açıklama yapılmazken, özellikle bazı ülkelerde bazı şirketlerin COVID-19 aşısını buldukları iddialarının bugün artık doğru olmadığı rahat bir şekilde anlaşılıyor.

Bugün hangi ülkeden olursa olsun, hangi şirket COVID-19 aşısını bulursa bulsun trilyonlarca dolar para kazanabilecek durumda. Bunun sebebi aşının 7.5 milyar tane üretilmesi ve her bir aşının 2 TL olarak satışa sunulsa ve bunun ardından %50 kar kalsa bile 7.5 milyar TL’lik bir kazançtan söz ediliyor. Bu maliyet ve kazanç hesaplamaları bundan çok daha fazla hesaplama dengelerine uygun olarak yapılsa da, özellikle bir şirketin bugün COVID-19 aşısını bulması ve testlerin başarılı olması durumunda 1 dakika durmadan bunu tüm dünyaya satmaya başlayacak olduğu kesin.

Bu nedenle insanların COVID-19 aşısı iddialarına inanmaması, bir aşı bulunursa ve bu aşı gerçekten doğru ve koruma sağlıyorsa bunun daha haberlere çıkmadan hemen üretime geçecek olduğu ve tüm dünya ülkeleri tarafından satın alınacak olduğu kesin olarak bilinen bir gerçek.,

Kim Üretirse Zengin Olacak

Bir uzman tarafından bile bu aşının bulunması ve testlerin başarılı olması durumunda uzmanın ilaç şirketlerine bu formülleri satabilecek olduğu ve karşılığında milyarlarca dolar para alacağı bilinen bir gerçek. Dünyanın en büyük sektörü olan ilaç sektörünün özellikle bu dönemde trilyonlarca doları COVID-19 aşısına karşı harcaması mümkün. Zira diğer türlü daha büyük harcamalar söz konusu olmakta ve ekonomiler git gide daha fazla çöküşe geçmekte.
Etiketler: