Basın mensuplarına ziyaretin sonucu hakkında açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna’nın Türkiye için ‘dost’ ülkeler sınıfında yer aldığına değindi. Türkiye’nin Ukrayna ile ticaret hacmini daha fazla arttırmak istediği yönünde görüş bildiren Erdoğan, bu konuda attıkları önemli adımlardan bir tanesinin serbest ticaret anlaşması olduğunu açıkladı.

Ticaret bakanları tarafından metnin imzalandığını ve Türkiye ile Ukrayna arasında işbirliğinin bundan sonra daha iyi hacimlere yükseleceğini belirten Erdoğan, “İş dünyamıza ufuklar açacak kararlar aldık. Ukrayna ile ticaret hacmimiz her sene yükseliyor. Neyi beklediğinizi biliyorum. Serbest ticaret anlaşması konusunda sayın başkanla mutabık kaldık. Ve ticaret bakanlarımız da kendi aralarında metnini adeta imzaladılar. Bu konuda kısa sürede iş dünyamıza müjdeyi vermek istiyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin Kırım konusunda görüşlerinin değişmediğini ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün sağlanması gerektiğine değinen Erdoğan, Rusya hakkında ise herhangi bir açıklama yapmadı.
Kategori: