İnsanların yaşamaya uygun olarak görmediği yerler arasında bulunan Fukuşima’da henüz insan yaşamına uygun olarak bir stabillik görülmedi. İnsanların giriş yapmaması, bölgeye girişlerin kontrol altında tutulması ve daha birçok farklı güvenlik önleminin alınmasına rağmen son dönemde Fukuşima’da kürklü hayvanların görüldüğü ve bu bölgede hayvan popülasyonun yeniden başladığı belirtildi.

Bölgeye gelen hayvanların herhangi bir olumsuz hareket sergilemedikleri, ancak radyasyonun etkilerinin henüz tam olarak son bulmamış olmasına bağlı olarak doğumsal ve evrimsel sorunlarla karşı karşıya kalabilecekleri belirtildi.

Yeni doğacak olan yavruların özellikle sağlık açısından sorunlarla karşı karşıya kalabilecek oldukları bildirildi. Uzmanlar, bölgede yaşamın hayvanlar için yeniden oluşmaya başlamasının beklenmedik bir olay olduğuna dikkat çektiler.

Kısa süre içerisinde Fukuşima’da hayvan popülasyonunda artış olmasını bekleyen uzmanlar, insanların yaşamı için ise Fukuşima’nın henüz uygun bir yer olarak görülmediğini belirttiler.

20 farklı tür belirlendi

Uzmanlar bölgede özellikle ormanlara kameralar kurdular ve bu kameralar binlerce fotoğrafla bölgede 20’den fazla türün tekrar yaşamaya başladığını gösteren gelişmelerden oldu. İnsanları 9 yıl önce yaşadıkları henüz ilk gün olduğu gibi devam ederken, özellikle tsunami nedeniyle nükleer santralden tüm radyasyonu dışarı yayılması ulusal krize neden olmuştu. ABD başta olmak üzere birçok ülkeden Japonya’ya yönelik olarak yardım talepleri gönderilmiş ve uzmanlar birlikte çalışmalar düzenlemişlerdi.

Bugün bile nükleer tesisin içerisine titanyum robotların gönderildiği, ancak bu robotların bile aşırı radyasyon nedeniyle kısa süre içerisinde bozuldukları biliniyor. Nükleer santrallerin özellikle tsunami olabilecek bölgelerde olmaması, zeminin sağlam olması gerektiğini bildiren uzmanlar ise bir yeni felaketin olmaması için Japonya’nın nükleer santral alanında çok büyük önlemler almaya devam ettiğini belirtmişlerdi.

Giderek daha fazla artacak

Japonya’da uzmanlara göre hayvanların yaşam alanları oldukça fazla. Ancak Fukuşima’da hayvan popülasyonun kısa süre içerisinde daha da fazla artması beklendiğinden, kısa vadede bölgede yeniden daha çok hayvan görmek, hayvan nüfusunun giderek artmasına bağlı olarak bazı yeni araştırmaları yakın zamanda işitmek mümkün olabilir.

Kısa süre içerisinde yapılacak çalışmalarda bölgeden hiçbir hayvanın farklı bölgeye gönderilmesi beklenmese de, hayvanlara çıplak elle dokunulmaması öneriliyor.