İnternetten her yıl milyarlarca veri indiriliyor. Bu veriler bir sunucuda depolanan veriler ve bu verilerin indirilmesi sırasında İnternet Servis Sağlayıcıları olarak bilinen interneti aldığımız şirketler bile bilgi edinebiliyorlar. İnternet üzerinde her bir verinin farklı kimseler tarafından kontrol edilebilmesi mümkün değil.

Şirketler özellikle sosyal medya sitelerinin kullanıcılar verilerini silse bile yeniden bu verilere erişebildikleri yıllardan beri bilinen bir gerçek. Siz ne kadar bir fotoğraf veya yazıyı silerseniz silin, istediğinizi yapın sosyal medya şirketleri yıllar sonra herhangi bir davada sizin karşınıza bu verileri getirebilir.

Hükümetler Ve Şirketler İnterneti İzliyor Mu?Herhangi bir zamanda yazdığınız ve 10 yıl önce kapattığınız hesabınızdaki verilerin silindiğini düşünüyor olabilirsiniz, ancak bu veriler sizin için ve herkese açık olarak silinmiş olsa bile sosyal medya şirketleri bu verilere istediği zaman yeniden ulaşabilecek şekilde yedekler alıyorlar.

Sosyal medya siteleri bu konuda tek değiller. Diğer birçok internet sitesinde de kullanıcıların reklam hareketleri ve mouse hareketleri aktif olarak takip ediliyor. Google ve diğerlerinin bu konuda kullanıcıları izlediği iddia ediliyor ancak hiçbir şirket resmi olarak bu konuda net bir açıklama bugüne kadar yapmış değil.

İnternet şirketleri de izliyor olabilir

İnternet şirketlerinin özellikle bizleri her zaman için izliyor olabilecekleri asla akıldan çıkarılmayacak bir olay değil. Herkesin her an izlenmesi mümkün değil ve hiçbir şirket sizi 7 gün 24 saat boyunca bir şekilde gözetlemiyor. Bunun için herhangi bir yeterli insan gücü zaten olmadığı gibi bu veriler sadece belirli bir yasal suç veya farklı sebepler dolayısı ile kullanılıyor.

Örneğin herhangi bir reklam amaçlı olarak siteler sizi takip edebilir ancak bu takip herhangi bir şekilde sizin özel bilgilerinizin farklı kimseler tarafından görülebilmesi anlamına gelmiyor. Herhangi bir şirketin size ait verileri bir başkasına açıklaması veya size karşı kullanmaya kalkması durumunda bunun cezai yaptırımları aşırı ağır olduğu için buna mümkün değil izin verilmiyor. Hükümetler Ve Şirketler İnterneti İzliyor Mu?

Milyarlarca insanın aktif olarak internete eriştiği 2019’da sosyal medya sitelerinin sizi ne kadar fazla izliyor olursa olsun bir şekilde bir yerde sınırları olduğu ve bir yerde durmak zorunda olduklarını bilmek gerek.

Neden izliyorlar?

Çoğu sosyal medya sitesi kullanıcılarına daha iyi reklamlar sunmak, onlar hakkında daha fazla bilgi toplamak ve daha fazla bilgiye sahip olabilmek için bu tür adımlar atıyor. Ancak bir tarafta ise bu Facebook gibi devlerin her türlü bilgi ve veriyi izlediği, hatta ses kaydı ve görsel kaydı bile alabildikleri iddia ediliyor. Bunların ABD’li istihbarat kurumları ile paylaşıldığı iddia edilse de kullanıcılar bu konuda net olarak bilgi sahibi olmadıklarından bu platformlara ‘mecburen’ güvenmek zorunda kalıyorlar. Aslında kimse güvenmese bile bu platformlar aktif olarak iletişimin öncüsü olduklarından dolayı mecburen kullanılmak zorunda kalıyorlar.

*Yazıda bahsi geçen şirketler hakkında net bilgi bulunmamaktadır ve iddiadır.

Kategori: