Kısa süre içerisinde binlerce insanı etkisi altına alan ve giderek daha fazla artan korona virüs salgını dolayısı ile bazı ülkeler üst düzey güvenlik önlemleri aldı. Türkiye Cumhuriyeti’de bu konuda bazı önlemler almasına rağmen ABD ve diğer ülkelere oranla Türkiye’nin aldığı önlemler daha etkili olmuşa benziyor. Türkiye’nin aldığı önlemler ve biraz da şansa bağlı olarak korona virüs salgınından etkilenmediği bilinirken, Çin yönetimi son dönemde tatil sürelerini uzatmaya devam ediyor ve salgını mümkün oldukça daha kısa süre içerisinde durdurmak istiyor.

ABD tarafından yapılan açıklamada korona virüs salgını ile boğuşan ülkelere 100 milyon dolara kadar yardım yapılabilecek olduğu ve bu konuda Çin yönetimine de 100 milyon dolar değerinde yardım gönderilebilecek olduğu açıklandı. Washington, DC’nin bu açıklamasına Çin ve diğer ülkeler ‘olumsuz’ bakmazken, ABD’de korona virüs salgını nedeniyle herhangi bir sorun olmadığı ve hastaların sayısında artış yaşanmadığı açıklandı.

31.000 insan etkilendi, 500’den çok insan öldüKorona Virüs Salgını Ne Durumda?

Korona virüsünden ölenlerin sayısı giderek artarken, çok sayıda insanın ise bu salgın dolayısı ile sokaklara çıkmadığı ve pek çok kez maske konusunda bazı sipariş sorunlarının devam ettiği öğrenildi.

Koronadan etkilenen insan sayısı ve enfekte sayısı en az 31 bine yükselirken, ölen insan sayısının ise 800’ü aştığı tahmin ediliyor. Ancak rakamlar 500’den fazla insanın enfekte olarak öldüğünü doğrularken, Çin yönetiminden yapılan açıklamalarda her zaman için bu konuda soru işaretlerine sebep oluyor.

Korona virüsüne karşı önlemler arttırılacakKorona Virüs Salgını Ne Durumda?

Pekin merkezi yönetiminden yapılan açıklamalarda korona virüsüne karşı önlemlerin bir üst düzeye çıkarıldığı zaten son eylemler ile ortaya çıkmıştı. Çin’in bazı bölgelerinde ekstra karantina uygulamasına geçen merkezi yönetim, yerel yönetimleri uyarmış ve olası vakaların derhal bildirilmesi ve derhal acil yardım hattına başvurulması gerektiği yönünde uyarılar yayınlamıştı. Hong Kong ve diğer bölgelerde ise metrolar başta olmak üzere toplu alanlarda hastalık belirtileri gösterenlerin derhal alandaki yetkililere durumu bildirmesi ve derhal bu konuda tıbbi yardım istemesi uyarısı yapılıyor.

Avrupa’dan yapılan açıklamalarda ise bugüne kadar AB üyesi ülkelerin herhangi bir salgın sorunu ile karşılaşmadıkları ve sağlık sisteminin üst düzey çalışmaları sayesinde salgından dolayı endişe edilmemesi gerektiği belirtildi. AB ülkelerinde maske takmaya gerek olmadığı, salgının olası durumda AB üyesi ülkeleri etkilememesi için üst düzey önlemler alınmaya devam edileceği açıklandı.
Kategori: