Nükleer kelimesi çok büyük kaoslara, savaşlara ve yakıcı bir güce işaret ederken, nükleer güç bugün dünyanın birçok ülkesinin savaşmasını engelleyen tek faktör olarak görülüyor. Bugün ABD ve Rusya’nın daha sakin hareket etme sebepleri arasında yine nükleer füzelerin etkisinin inanılmaz boyutta olduğu tahmin ediliyor. Washington-Moskova hattında sürekli olarak gündeme gelen silahlanma kontrolünde nükleer füzelerde bulunuyor.

Nükleer bombaların özellikle füzelere yerleştirildikten sonra tüm dünya için büyük bir tehdit içerdiğini artık herkes olmasa bile çoğunluk biliyor ve giderek daha fazla sayıda insanın bu nedenle korku içerisinde kaldığı ve bu konudan panik olduğu bir gerçek.

Nükleer kriz yaşanmaması için!

Nükleer bombalara sahip olan ülkeler bunları füzeler aracılığıyla dünyanın öteki ucunda olan ülkeye gönderebilir.  Bu durumda hem nükleer krizin gezegene etkisi, hem de çok ciddi ölümcül sonuçlar doğuracak olmasından ve bunun etkili bir caydırıcı silah olacağından ABD gibi nükleer güçler yasal uluslararası anlaşmalar nedeniyle diğer ülkelerin nükleer güç olmasını engelliyor.

Bugün bir ülke nükleer füzeler üretmek istediğinde karşısına ilk olarak ABD ve diğer nükleer güçler çıkarken, yasal yaptırımlar hatırlatılıyor, gerekirse ülkeye savaş tehdidi yöneltiliyor ve her şekilde nükleer füzeler üretmesinin engelleneceği mesajı veriliyor.

Nükleer füzelere sahip olan ülke 1 tane nükleer füze üretmekle sınırlı kalmayacağı için özellikle bundan onlarca adet üretebileceğinden endişe ediliyor. Bu nükleer bombaların füze ile bir başka ülkeye atılmasının an meselesi olabileceği, özellikle demokratik olmayan ülkeler ve darbe gibi girişimlerin yaşanması riski yüksek ülkelerde çok ciddi tüm ülkeler için tehdit oluşturacağı belirtilmekte.

Dünya için tehdit

Nükleer füzelerin her an ateşlenme riski var ve bir ülke nükleer füze ürettiğinde diğer bölge ülkeleri hemen harekete geçecek ve beraberinde onlarca ülke nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşması gibi anlaşmalardan çekilme riski doğacak. Tüm bu sebepler ve uluslararası güvenliğe tehdit olacağı gerçeği hesaba katıldığında nükleer güçlerin diğer ülkelerin nükleer güç olmasını istememesi çok normal kabul ediliyor. Nükleer füzelerin tek bir tanesinin 10 milyondan çok insanı öldürmesi mümkün ve bu yüzden farklı ülkelerinde bu neredeyse sonucu belli yarışa girmesi istenmiyor.
Kategori: