Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi saygın isimlerinden Prof. Dr. Şeref Ertaş’ın , sınavlara itiraz eden öğrencilere verdiği azar tadında cevaplar sosyal medyada geç de olsa yankı buldu.

Gelecekteki işleri hak aramak olan ve mahkemelerde bol bol itiraz edecek olan bu öğrencilere “itiraz etmeye utanmıyor musun?” çıkışıyla da bizleri güldüren değerli hocamızın tüm itirazlara yazdığı cevapları olduğu gibi paylaşıyoruz:

 

Not: Hoca haklı arkadaşlar, utanmıyor musunuz?

 

YDÜ HUKUK FAKÜLTESİ MİRAS HUKUKU NOT İTİRAZLARI

Not : verilen notlara itiraz eden ve itirazı haksız görüln öğrencilere bundan sonraki sınavlarda takdiren not ilavesi yapamyacağım için üzgünüm.

2005 YILI FİNAL

 

 

İTİRAZI REDDEDİLENLER

 

Sayın Özlem Güven,000355

İtiraza utanmıyor musun ? Klasiklerden 00 puan,testlerden 35 puan aldın. Birinci zümreyle mirasçı olan eş nasıl 2/3 pay alıyor. İki kardeş ½ ve ½ şer pay alıyorsa,eşe ne kalıyor ?. Okum yazma bilmeyen bir vatandaşın çözebildiği bir basit miras olayını çözemiyorsun ve hukuk fakültesi diploması almayı umuyorsun.

 

Sayın Burak Kandemir

İtiraza utanmıyor musun ? Klasiklerden 00 puan, aldın. Soru dışı bir yığın bilgi yazmışın. Biz murisin anne-babasının miras payını mı sorduk ? İki kardeş ½ v ½ pay lıyorsa eşe ne kaldı. Olayda birden fazla öbt mı var ki orantı kurmuşun ?

 

Sayın Musa Koç,

İtiraza utanmıyor musu ? Klasiklerden 08 puan,testlerden 33 puan aldın..Bu senin kaçıncı itirazın.Devamlı itirazla başarı kazanacağını mı sanıyorsun. ?

 

Sayın İlknur Köker,2000573

İtiraza utanmıyor musun ? Klasiklerden 00 puan, aldın. Birinci zümreyle mirasçı eş nasıl ½ pay alıyor. İki kardeş1/4 ve1/ 4 şer pay vermişsin,onlara yazık değil mi ,eşe bu torpilin nereden çıkıyor ?. . Okuma yazma bilmeyen bir vatandaşın çözebildiği bir basit miras olayını çözemiyorsun ve hukuk fakültesi diploması almayı umuyorsun.

 

Sayın Erkan Bilican,970387

İtiraza utanmıyor musun ? Klasiklerden 00 puan,testlerden 35 puan aldın.. Okuma yazma bilmeyen bir vatandaşın çözebildiği bir basit miras olayını çözemiyorsun ve hukuk fakültesi diploması almayı umuyorsun. İnsanların en kötüsü bilmediğini bilmeyendir. Sen o sınıftan mısın ?. Mevlanının bilmediğini bilmeyenden uzaklaş sözünü sana hatırlatayım.Tenkis davasının zamanaşımı sana soruldu mu da yazdın ? Hem de yanlış olarak ?

 

Sayın Emel Berberoğlu, 20010230

Kızım senin aklından zorun mu var ? Esasen kağıdın başarısız iken yanlışlılık sana geçer not vermişim. Ama aldığınn iyi vize notu hatırına verdiğm notu geri geri almıyorum fakat sana helal da etmiyorum. Yaptığın gerçekten ayıp . Diğer arkadaşlarının geleceği ile oynuyorsun. Seninle özel olarak görüşeceğim.

 

Sayın Pelin Tuna Akın, 2010002

Kızım senin aklından zorun mu var ? Esasen kağıdın başarısız iken yanlışlılık sana geçer not (DD) vermişim. Ama verdiğim notu geri geri almıyorum fakat sana helal da etmiyorum. Vize notun da iyi değil Yaptığın gerçekten ayıp . Hiç mirası red edenin miras payı olur mu ? . Bilmediğini bilmek en iyi erdemdir. Maalesef sen de o yok. Neye güvenerek itiz ettin Diğer arkadaşlarının geleceği ile oynuyorsun. Seninle özel olarak görüşeceğim.

 

Sayın Mustafa İyibildiren,20011268

İtiraza utanmıyor musun ? Klasiklerden 00 puan,testlerden 52 puan aldın. Birinci zümrede iki kardeş 1/2 şer pay alıyorsa zavallı eşe ne kalır ? düşündün mü ? Ne yazdığını hatırlıyor musun ? Hocanı bu sıcaklarda bu şekilde meşgul etmekten mutlu musun ?

 

Sayın Arif SARGIN

İtiraza utanmıyor musun ? Klasiklerden 00 puan,testlerden 55 puan aldın. Neye güvnerek itiraz ettin. Vize notun bile yok.Okuma yazma bilmeyen bir vatandaşın çözdüğü bir miras olayını çözememişsin . Hangi yüzle hukuk fakültesi diploması istiyorsun.. En kötü insan bilmediğini bilmeyendir. Tanrı bu gibilerden tüm insanlığı korusun .

 

Sayın Mehmet Tekeli,990746

İtiraza utanmıyor musun ? Klasiklerden 05 puan,testlerden 35 puan aldın . Geçme notunun 60 olduğunu bilmiyor musun ? Olayda birden fazla öbt mu var ki orantılı tenkis formüllerine dalmışsın .

 

Sayı Emel Donat,2000217,

İtiraza utanmıyor musun ? Klasiklerden 00 puan,testlerden 50 puan aldın . Klasik puan barajını aşamamışın. Biliyorun gerisi beyhude. Basit bir miras olayını çözemeyene hukuk fakültesi diploması verilir mi ? Bence lüzumundan fazla çalışmışsın rakamlarla kafan karman karış olmuş. İyi bir tatil yap,biraz çalış,başarılı olursun.

 

Sayın Funda Kuşadalı,200011265

E’ benim devamlı,ön sıralarda oturan ,sempatik öğrencim. Sana itiraz yakışıyor mu ? Seni tanıdığım için kağıdını çok dikkatli değerlendirdim. Klasiklerden 00,testlerden 50 puan aldn. Basit bir olayı çözememişsin. Ben sana ne diyeyim. Kafanı çok fazla rakamlarla karıştırma,iyi bir tatil yap,Gerçekten Kuşadalı isen orası bunun için ideal bir yer. Biraz çalış ,başarılı olabilirsin. Ama lüzumsuz bu itiraz sana hiç yakışmadı.

 

Sayın Sabiha Bağlıer,20010135

İtiraza utanmıyor musun ? Klasiklerden 00 puan,testlerden 45 puan aldın . İki kardeş ½ şer pay alırsa,Eşe ne kalır. Birden fazla öbt mu varki,orantıl hesaplar vs.

 

Sayın Selahattin Duru,97045

İtiraza utanmıyor musun ? Klasiklerden 00 puan,testlerden 40 puan aldın . Basit bir miras olayını çözemeyene hukuk fakültesi diploması verilir mi ? Sana tenkis davası zamanaşımı mı soruldu da yazdın,hem de yanlış olarak. Yaşın kemale ermiş .Artık bu iş bitsin,biz de senin itirazlarından kurtulalım.

 

Sayın Zarif Aksoy,20000891

İtiraza utanmıyor musun? Klasiklerden 00 puan,testlerden 35 puan aldın . Basit bir miras olayını çözemeyene hukuk fakültesi diploması verilir mi ? Eşin payı ¼ ise iki çocuğun her birinin miras payı ½ olabilir mi ? Sen 2 x 2 = 4 kuralını da bilmiyorsun. Ben sana ne diyeyim. Birden fazla öbt mi var,orantılı hesaplar vs.

 

Sayın Cem Kaptan, 980998

İtiraza utanmıyor musun ? Klasiklerden 00 puan,testlerden 31 puan aldın . Basit bir miras olayını çözemeyene hukuk fakültesi diploması verilir mi ? Kağıdın tam bir rezalet.. Ancak aileden olanlar tenkis davası açabilir bilgisini nereden edindin bilmiyorum. Sana tenkis davası zamanaşımı mı soruldu,yazdın,hem de yanlış olarak..

 

Sayın Zakire Dündar,20010848

İtiraza utanmıyor musun? Klasiklerden 00 puan,testlerden 55 puan aldın . Basit bir miras olayını çözemeyene hukuk fakültesi diploması verilir mi ? Eş altsoyla mirasçı olduğunda altsoyun miras payı nasıl ½ oluyor. Gerisini yazmaya gerek varmı ? Kızım sen ne yazdığını bilmiyormusun ? Biri seni itiraz etmen için tehdit mi etti ?

 

Sayın İrfan Hasbayram, 960897

İtiraza hazırsın her an.. Bilmediğini bilmek en büyüm erdemdir sözünü sana da hatırlatayım . İki kardeş !/2 ve ½ pay alırsa eşe ne kalır yoksa 2x 2 = 5 mi ediyor. Ne dersin.. İşkemben ,gerekçesiz atışlarla bu iş olmaz.. Devamlı itirazlarla da bu iş olmaz. Yarın devamlı dava kayıp edip,temyiz dilekçesi yazan avukat mı olacaksın ..Aklını başına topla mantıklı şeyler yaz.. 10 senelik öğrencisin,durumuna üzülüyorum. Artık bu iş bitsin.

 

Sayın Fatoş Basat,20010197

Fotoşcuğum ,testlerin iyi fakat klasiklerden 00 aldın. Gerisi boşuna.. Genel olarak saklı pay oranlarının ½ olduğunu ben senden öğreniyorum. Bu bilgiyi nereden edindin. Lütfen düşünmeden,hesap etmeden hiçbir şey, ne sınav kağıdına ne de başka bir yere yaz. Bu sana ders olsun. Birden fazla tenkisi gereken öbt mi var ? Formüller vs. Bir daha itiraz ederken biraz insaflı ol.

 

Sayın Emel Gürsel,20011106

Panterciğim,başarısız olmana ben de üzüldüm Senin gibi,çalışkan,devamlı,hanımefendi bir öğrenciye bunu yakıştıramadım. Testlerden 39,klasiklerden 5 toplam 44 puan aldın. Geçme notu biliyorsun 60. Elbette vize notunu unutmadım bütünlemede hesaba katacağım. Geçer not alamayanların vize notunu dikkate almıyorum. İşallah bütünlemede yüksek bir not alacaksın. Seni bütünlemeye bıraktığım için bana teşekkür edersin Sana (DD) ile geçmek yakışır mı canım. Önemli bir hata yapmamışsın,işkemden atmamışsın,seni kutluyor,iyi tatiller diliyorum. Vermiş olduğun e’mail adresine posta gönderilemiyor.

 

Sayın Emin Başaren,20010802

Testlerden 52,klasiklerden 00 puan aldın. Basit bir miras hukuku olayını çözemeyen hukuk fakültesi diplomasına hak kazanabilir mi? Sonra vatandaşlar bana nasıl öğrenci yetiştiriyorsun,bir anne ile oğlun,miras payını hesap edemiyor demez mi ? bana da yazık değil mi,biz bu ünvanları sebze pazarından mı satın aldık.. Lütfen itiraz hakkımızı da kötüye kullanmayalım. Ailemize hoş görünmek için hocalarmızı kötülemeyelim. Hiç mirası red eden kişinin miras payı olur mu ? Bu basit kuralı bilmiyorsun. Bilmediğini bilmekte büyük erdemdir,unutma.

 

Sayın Ali Sünbül, 980257

İtirazlarla bu iş olmaz. Klasiklerden 00 puan almışsın.Gerisinin bir değeri yok. Basit bir miras olayını çözemeyenin hukuk fakültesinde ne işi var. Birazda kendini sorgulasan. Birinci zümrede eşin nasıl ½ miras payı ¼ saklı payı alıyor. Bunları yazmışsın. Puan bekliyorsun. Vermeyince mabut neylesin hocan Mahmut ( Prof.Dr.İrfan Buştuğ’un sözüdür )

 

Sayın Berhat Mavioğlu,

İtirazladan bıkmadın mı ? Sınav cevap kağıdını,bu yıl en fazla gaf yapan sınav kağıdı olarak seçtim. Örneğin miras bırakana da miras payı vermişsin.Bu Dünya literatüründe ilk defa oluyor.Seni kutlarım. Mirası red eden (A) ya zorla miras payı veriyorsun. Daha yazayım mı ? Verdiğimiz olayda mirastan feragat falan demedik,sen nereden çıkardın.? Anlaşılan olayı ve soruyu okumadan cevap yazıyorsun. Önce bu huyundan vazgeç ve bir pisikoloğa görün.

 

Sayın Behçet Gürçağ,2000393

İtiraza utanmıyor musun ? Klasiklerden 000 testlerden 35 puan aldın . Sınav kağıdın bir yorum yapılamayacak kadar kötü. Güzel yazın için seni kutluyorum.

 

Sayın Nurbanu Güneş, 200021731

Klasiklerden 00,testlerden 54 almışsın. Mirası red edenin miras ve saklı payı olabilir mi ? Ben sana başka ne diyeyim. İtirazını bir gençlik hatası olarak af ediyorum. İyi bir tatile ihtiyacın var.

 

Sayın Tekin Söylemz

 

Sen de ne yazdığını bilmeyenlerden sin. Birinci zümrede eşin miras payı nasıl ½ ,saklı payı ¾ oluyor. Gerisini yazmaya hacet var mı ?. Böyle gidersen geleceğin iyi görünmüyor.

 

Sayın Süreyya Korkmaz,200010775

 

Malasef 51 puanda kalmışsın.. Kağıdında önemli bir hata yok. İyi yolasın. Biraz daha çalışırsan bu işi biter. İyi tatiller diliyorum.

Prof.Dr.Şeref ERTAŞ

 

 

 

YDÜ HUKUK FAKÜLTESİ MİRAS HUKUKU

İTİRAZI HAKLI GÖRÜLENLER

 

Sayın Yaşar YILMAZ, 990734

Sen zaten 80 puan yani (BB) almışsın. Her halde kağıdın yanlışlıkla(FF) lerin arasına karıştı be bu sebeple listeye yanlışlıkla (FF) olarak geçti .Notunu bu sebeple (BB) olarak düzelttim. İtiraz ettiğin için teşekkürler. Başarılarının devamını diliyorum

 

Sayın Hatice Aklan, 990547

Sınav kağıdının yanlış grubun içine karışması nedeniyle hatalı şablonla okunmuş. Notunu 60 puan (DD ) olarak düzeltiyorum.

 

Prof.Dr.Şeref Ertaş

 

 

İKİNCİ GRUP

MİRAS HUKUKU İTİRAZI REDEDİLENLER

Not. Haksız yere itiraz edenler lehine bütünleme sınavında takdir hakkı kullanılamayacaktır. Yapılan itirazlar : Web. Kisi.deu.edu.tr/seref.ertas dan itiraz dosyasından takip olunabilir.

 

Sayın Önder Şahin,2000252

İtiraz hakkını kötüye kullanıyorsun. . Testlerden 40,klasikten 5 puan aldın.Geçme notu 60 olduğunu biliyorsun. Vizen yok ,ne umuyorsun.

 

Sayın Ender yıldız,200010335

Basit bir miras olayını çözememişsin.Hukuk fakültesi diploması almayı umuyorsun. Birinci zümrede eşin miras payı nasıl 2/4 yani terekenin yarısı oluyor,iki çocuk ½ şer pay alıyorsa eşe ne kalıyor,yoksa 2x 2 = 10 mu oluyor .

 

Sayın Mustafa Emrah,20011174

Seni aklın başında mı ? Mirası reddedenin (A)nın nasıl miras payı oluyor. Soruları okumadan cevap yazıyorsun. Testlerden 47,klasiklerden 00 puan aldın.

 

Sayın Güldem Özyalçın

 

Sana eşin zümrelere göre miras hakkı mı soruldu da yazdın. Hariçten gazel okuma puan kazandımaz,kayıp ettirir.Diğer taraftan okuma bilmeyen bir vatandaşın çözebildiği bir miras olayını çözemiyorsun.. Abuk sabuk şeyler yazıyorsun. Testlerden 46 ,klasiklerden 00 puan aldın. Vize notun neden yok.?

 

Sayın Musa Sade,991110

 

Ne yüzle itiraz eder,geleceğinle oynarsın,bu senin kaçıncı haksız itirazın. oğlum sen testlerden 40,klasiklerde 00 puan aldığını anlamayacak kadar zeka fakiri misin.. Eş ile atsoylar nasıl 1/+ er miras payı alıyorlar

 

Sayın Kaan Ölyalçın,98122

Oğlum aklın başında mı senin. Eski öğrenci olman sebebiyle zamanaşımı ile dilomamı alacaksın.. Eşin zilliyetlere göre 743 ve 721 sayılı kanuna göre miras payına ilişkin saçma sapan bir tablosunu yapmışsın. Yazdığın şeyler hem soru dışı hem de saçma sapan. Soruyu okumamışsın. Okuma yazma bilmeyen bir vatandaşın çözebileceği bir miras olayını çözememişsin.Hukuk fakültesi diploması almayı umuyorsun.Yazıklar olsun. Verdiğim emek haram olsun.

 

Sayın Cevher Cayan,2000888

Ne düşünceyle itiraz ediyorsun. Mirası red eden (A) nın nasıl miras ve saklı payı oluyor. Kendi saklı payını zar zor,kurtaran murisin zavallı eşi nasıl tenkis borçlusu oluyor. Eşin aile konutu üzerinde zaten özel miras hakkı yok mu? . testleden 50,klasiklerden 00 puan aldın.

 

Sayın Hakan Arıcı,20010419

Oğlum sen zaten hakkını fazlası ile (69 ) almışsın . Daha neye itiraz ediyorsun. Belanı mı arıyorsun. Aldığın not haram olsun.

 

Sayın Mahmut Kızılelma,20010894

Evladım klasiklerden 00 alıyorsun,sınav yönergesinin 12.m.si uyrınca diğer cevapların bir anlam ifade etmiyor. Soru dışı cevaplar vermişsin. Sana tenkis davasının zamanaşımı mı soruldu da cevap yazdın.. . Basit bir miras olayını çözememişsin. Hukuk fakültesi diplomasına talipsin.

 

Sayın Aynur Çetinkaya

Testlerden 40,klasiklerden 5 puan almışsın.Geçme notu 60 olduğuna göre neden itiraz ettiğin anlaşılmamadı. Kızım sen kendi notunu hesaplayamayacak kadar açiz misin. Kağıdını iki defa hocana okutuyorsun. Vize notun yok.. sana hakkımı helal etmiyorum.

 

Sayın Ali Rıza Yaman,2000937

Testlerden 56,klasiklerden 00 puan almışsın. Vize notun yok. Lutfedip memnuniyet tercihini yazmamışsın.. Mirası red eden (A)ya ise lutfedip miras payı vermişsin.. Olmayan ölüm bağlı tasarrufları orantılı olarak tenkis etmişsin.Daha ne yazayım.

Öğrencileri tarafından sınav kağıtlarını iki defa okumaya mahkum edilen Prof.Dr.Şeref ERTAŞ

 

 

 

MİRAS HUKUKU İKİNCİ GRUP İTİRAZI HAKLI GÖRÜLENLER

.

Sayın Çağıl Vildan,20011142

Arayan mevlasını da belasına da bulur. Ama sen belanı arıyorsun.Kağıdın başarısız olduğu halde sana takdiren (DD) notu verilmiş. Olayda murisin anne-babası mı var da onlara ¼ pay veriyorsun Altsoylara ½ pay verirsen eşe ne kalıyor Murisin olmayan kardeşlerin de 1/8 pay vermişsin. Evladım neden soruyu okumadan cevap yazıyorsun. Bu saçmalılarınla sınav yönergesinin 12.m.uyarınca 00 puan alıyorsun ve (DD) notuna itirazını haklı bularak (FF) olarak düzeltiyorum.. itiraz etme cesareti gösterdiğin için teşekkürler.

 

Sayın Mustafa Korunan,2000335

Bir toplama hatası görüldü. Testlerden 60,klasiklerden toplm 65 puan aldığn görüldü ve notun (DC) olarak düzeltildi. İtiraz ettiğin için teşekkürler.

 

Sayın Kemal Yorgancıoğlu,2000456

Oğlum sen. geçer nota (CC) ye itiraz ediyorsun.. Kağıdında bir hesap hatası görüldü notun 80 yani (BB) olarak düzeltildi.

 

Sayın Yaşar YILMAZ, 990734

Sen zaten 80 puan yani (BB) almışsın. Her halde kağıdın yanlışlıkla(FF) lerin arasına karıştı be bu sebeple listeye yanlışlıkla (FF) olarak geçti .Notunu bu sebeple (BB) olarak düzelttim. İtiraz ettiğin için teşekkürler. Başarılarının devamını diliyorum

 

Sayın Hatice Aklan, 990547

 

Sınav kağıdının yanlış grubun içine karışması nedeniyle hatalı şablonla okunmuş. Notunu 60 puan (DD ) olarak düzeltiyorum.

 

Prof.Dr.Şeref Ertaş

 

 

Kategori: