Hepimizin her gün belirli saatler boyunca uyuması ve uykusunu güzel bir şekilde alması gerekir. Eğer ki uyku düzeniniz sağlanamazsa bunun sonucunda çok ciddi hayati duruma varabilecek sorunlar ortaya çıkabilir. Her geçen gün bozulan uyku düzeniniz nedeniyle bugünlerde uyku sorunları yaşıyorsanız bu durumda kendinize gelmek için bazı adımlar atmanız gerekir.

Uyku düzeni bir kez bozulduğunda kısa süre içerisinde geri gelebilir. Ancak bazı durumlarda uyku düzenini kalıcı bir şekilde yerine oturtmak için çok boş bir insan olmak gerekebilir. İşe giden, yoğun ve başarılı bir hayatı olan çok sayıda insan uyku düzenini tutturamaz ve bunun insan doğasına aykırı olduğu bazı uzmanlarca belirtilmektedir.

Çünkü insanın uyku durumu havanın durumu, ortamın durumu, o gün yaşadığı yorgunluk ve diğer onlarca faktöre göre değişim gösterir. Bu sebeple özellikle de her gün aynı düzeni takip etmek neredeyse hiçbir insan için mümkün değildir ve kötü sonuçlarının bile olabileceğine inanılmaktadır.

Uzun Saatler Uykusuz Kaldığınızda Daha Panik HissedebilirsinizUykusuzken Neden Daha Çok Paranoyak Oluruz?

Uykusuz olduğunuzda refleksleriniz zayıflar ve uykusuzluk dolayısı ile küçük hayaller görmeye başlayabilirsiniz. Bunların en başında uykunuz gelmiş ve gözlerinizin kapanmaya doğru ilerlediği saatlerde yanınızdan birisinin geçmiş olduğu hissi, önünüzde birisi varmış hissi gibi hislerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu durum oldukça doğaldır ve uyku eksikliği durumunda hayal görmek gibi eylemler normal kabul edilmektedir. Aslında herhangi bir tehdit yokken kendinizi tehlikede hissedebilirsiniz. Holde birilerinin olduğunu düşünebilir ve holü kontrol etmek isteyebilirsiniz. Veya evinizin en karanlık köşesinde bir hırsızın olduğunu düşünerek orayı kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Bu sorunu yaşayan tek kişi siz değilsiniz. En azından çok uykusuz olduğunuzda bu sorunu yaşayan milyonlarca insan var ve bu çok doğal bir durum. Eğer ki bu tür durumlarla karşı karşıya kalıyorsanız uykusuz kaldığınız günlerin sayısı çok fazladır.

Ancak eğer bu durumları normal zamanda da yaşıyorsanız bir psikolojik destek almak gerekli olabilir. Zira normal zamanda bunları yaşamak psikolojik bir soruna işaret ediyor olabilir.

*Uykusuzluk birçok farklı belirtiler ve bulgular göstermenize sebep olabilir.
Etiketler: