Yapay zeka bugün henüz çok fazla gelişmiş değil, dünya devleri yeni yapay zeka geliştirme adımlarını atsalar bile henüz %100 gelişmiş ve insan gibi davranan bir yapay zeka yok. Devletler bunu engellemek istemiyor ve kendilerine yapay zekanın zarar veremeyecek olduğunu düşünüyorlar. Yapay zeka uzaktan kontrol edilemeyecek robotlarda bir bütün bulabilir ve bu robotlar insanlık ile dünyayı, belki evreni bile yok edebilir.

Biz insanlar olarak sınırlı düşünme gücüne sahibiz, eğitim alıyoruz, 80 sene kadar yaşayarak bu dünyadan göçüyoruz. Ama yapay zeka ölmeyecek, onlarca nesil insanlar ile karşılaşabilecekler.

Yapay zeka insanlardan çok daha üstün olacak ve belki de insan ırkını sonlandıracak.

Milyarlarca insanın işini eline alacak olan yapay zekanın bitireceği 5 mesleği inceleyelim.

Doktorluk

Yapay Zekanın Bitireceği 5 Meslek!

Yapay zeka bugün doktorların yapamadıkları operasyonları yapabilir, hastalıkları anında teşhis edebilir. Her bölümde ayrı doktora gitmeye veya hangi doktor daha iyi? Diye gezmeye gerek bile kalmayacak. Yapay zekalar hastanelerde iş gücünü ele geçirerek büyük oranda hastaları tedavi edebilecekler ve yapay zekanın insanların ne durumda olduğu, hastalıklarının ne olduğu ve tedavinin ne olduğu konusunda kesin olarak teşhis kararı vermesi mümkün olabilecek. Düşünseniz de tüm hastalıklar hakkında bilgi sahibi, hastalıkları teşhis edebilecek olan bir doktor sizi görür görmez hastalığınızı hemen teşhis edebilsin ve sizin hastalığınızı kısa süre içerisinde çözebilecek girişimler yapabilsin.

Robotik cerrahi kullanımı ile birlikte robot doktorlar yapay zeka sayesinde hastaları ameliyat ederken milimetrik hatalar bile önlenebilir.

İşçi Sınıfı

Yapay Zekanın Bitireceği 5 Meslek!

İşçi sınıfı yerine yapay zekalı olan ve olmayan ve yapay zeka tarafından kontrol edilecek robotlar fabrikalarda üretim yapabilir ve insana göre daha hızlı, 7 gün 24 saat herhangi bir sigorta ve yemek molası olmadan çalışabilir. Yapay zekalı robotların işçi sınıfının işini elinden alması çok zor olmayacak, fabrikatörler insan yerine robot çalıştırmayı çok daha fazla sevecektir.

Sekreter

Yapay Zekanın Bitireceği 5 Meslek!

Sekreter ve danışmanlar mesleklerini kaybedecekler. Kişiye ait ve şirkete ait tüm bilgileri saniyelik olarak kontrol edebilecek ve sahibinin sözünden asla çıkmayacak bir yardımcı insanlar olamayacağı için yapay zeka bu mesleği de ele geçirecek.

Sekreterler artık yerlerini yavaş yavaş robotlara teslim etmeye hazır olmalılar.

Siber Saldırganlar

Yapay Zekanın Bitireceği 5 Meslek!

Siber saldırılar günümüzün en büyük devlet sorunu haline gelmeye başlarken, yapay zekalı sistemler bunu çözebilecek ve devletler insandan değil, 7 gün 24 saat çalışabilecek yapay zekalı robotlardan yardım alacaklar. Siber saldırılarda güç insanlarda değil, sürekli gelişen ve bitmek tükenmeyen bir belleğe sahip olan yapay zekada olacak.

Güvenlikler

Yapay Zekanın Bitireceği 5 Meslek!

Yapay zekalı son teknoloji ve öldürülemez insanları hemen durdurabilecek insansı robotlar varken devletler neden insanlara para ödemek zorunda kalsın ki? Veya neden devletler daha güçlüsü ve durmadan çalışabilecek olan yapay zekalı robotlar varken güvenlik güçlerine, polislere ve askerlere para ödesin? Geleceğin en fazla yapay zekadan etkilenebilecek mesleği arasında polisler ve askerler olabilir.

Bu 5 meslekten farklı mesleklerde yok olabilecek ve yapay zeka tarafından kontrol edilecek olan dünyada insanlar geçim kaynaklarını farklı mesleklerde bulmak veya devletler tarafından insanlara farklı ekonomik oluşumlar ile parasal maddi destek sağlanabilecek. Aksi durumda dünyada yapay zekalar bir savaşa yol açabilir.