Bir süredir etkili olan coronavirüs salgın pandemisi sürüyor. Türkiye ve tüm dünyada insanlar maske almak için sıraya girerken, Türkiye’de de maske stokları her geçen gün talepler nedeniyle birkaç dakika yerinde durmadan vatandaşlar tarafından alınıyor. Erdoğan yönetimi tarafından maske satışının yasaklanması sonrasında eczanelerden maske almak zorunda kalan vatandaşlar, ücretsiz olarak dağıtılan 10 güne 5 adet olarak verilen maskelerin kendilerine yetmediğinden yakınıyor.

Her sokağa çıktıklarında 1 maske kullandıklarını belirten çalışanlar, özellikle 5 günde 5 tane maskeyi kullandıklarını ve diğer 5 günde ise kendilerini belirli bez parçalarından yaptıkları koruyucu görevi olmadığı bilinen maskeler ile dışarı çıkabildiklerini dile getiriyorlar.

Bazı vatandaşlar maske takmadıklarını ve takmayacaklarını belirtirken, sadece market ve toplu taşıma gibi alanlarda maske kullandıklarını, diğer açık alanlarda ise maske kullanmadıklarını ifade ediyorlar.Bilimadamları Evde Maske Yapacakları Uyardı!

Maske yüzünü tam kapatmalı!

Argonne Ulusal Laboratuvarı ve ABD’deki Chicago Üniversitesi’nden araştırmacılar, insanların evde maske yaparken mutlaka çok katmanlı kumaşları kullanmalarını, aksi durumda ise maskenin etkili olmayacağını duyurdular.

Özellikle maske yapanların elektrostatik kumaşları tercih etmesinin önemli olduğuna değinen uzmanlar, tozları kendisine çeken kumaşlardan mutlaka uzak durulması gerektiğini, aksi durumda maskenin daha fazla çevredeki pis etkenleri maskeye bir diğer şekilde vücudunuza yaklaştıracağını açıkladılar.Bilimadamları Evde Maske Yapacakları Uyardı!

Maske üretiminde sürekli olarak yeni adımlar atılmasına rağmen evde maske kalmak zorunda olan vatandaşların dikkat etmesi gerekenler neler?

  • Elektrostatik yani kendisine tozları çekmeyen, elektriklenme yapmayan (yün ve benzer kumaşlar KULLANILMAMALI!) kumaşları tercih etmek.
  • Çok katmanlı kıyafet kumaşlarını tercih etmek. (Örneğin ceketinizin hem iç astarı vardır, hem de dış tarafı bu kumaşlar sizi daha fazla korur)
  • Hava geçirgenliği düşük olan kumaşları tercih etmek. (Tülbent ve benzer ürünlerden yapılacak maskeler etkili olamayacaktır)
  • Mutlaka hava alabilen, içerisinde herhagi bir alüminyum katman barındırmayan kumaşlar tercih edilmeli. Bazı spor ceketler ve ürünlerde soğuğa karşı alüminyum katmanlar olduğu için bunlar nefes almanızı engeller, nemli ve pis nefes alıp vermeye bağlı olarak bakteri üretimini artırarak hastalıklara yol açabilirler.
  • Mutlaka ağzınızı ve burun bölgenizi tam kapatacak olan maskeler yapmalısınız. Aksi durumda burun kısmı ve herhangi bir tarafı açık maske yaparsanız işe yaramayacak, sadece nefes alıp vermenizi zorlaştırmış olacaksınız demektir.