89 bilimadamı tarafından ortak imza ile yayınlanan ‘erime’ raporuna göre Danimarka’nın sınırötesi bölgelerinden Grönland’ın 1990’lı yıllara göre artık 7 kat daha hızlı eridiği öğrenildi. Bir süre önce bölgede buzların daha hızlı eridiği konusunda araştırmalar yapılmış ancak ne kadar hızlı erime olduğu ile ilgili kesin ve net olarak bir bilgi ortaya çıkarılmamıştı. Araştırmacılar kısa süre içerisinde olmasa da sonuçlara ulaştı ve 80 bilimadamı ortak olarak bir çalışma imza atarak 7 kat daha hızlı erimenin olduğunu açıkladılar.

Leeds Üniversitesi profesörü Andrew Shepherd, gezegenin herhangi bir tarafında denizlerde suyun 1 cm yükselmesinin gezegen her tarafından 6 milyon insanı doğal tehditler ile karşı karşıya bırakmak zorunda kaldığını ve sel baskınlarının bu sebeple her yıl milyonlarca insanın hayatını yakından etkilediğini açıkladı.Grönland 1990’lı Yıllardan 7 Kat Hızlı Eriyor!

Grönland’ın 7 kat daha hızlı eriyen buzlarının Dünya için tehdit olduğu uyarısında bulunan araştırmacılar erimenin tam olarak durdurulmasının asla mümkün olmayacağını bildiklerini ancak buzulların erime hızının yavaşlatılabilecek olduğunu açıkladılar.

Grönland yerel yönetiminin bu konuda bilimadamlarına destek verdiği ve çalışmalar yürütüldüğü bilinirken merkezi Danimarka hükümetinin ise konu hakkında sürekli bu konuda çalışmalara imza attığı ve oldukça fazla çalışmaya destek verdiği belirlendi.

Grönland 2100 yılına kadar deniz seviyesini en az 16 cm, en fazla 50 cm arttıracak!

89 bilimadamının 2100 yılı ile ilgili beklentisi ise 80 yıl sonra Grönland, Dünya’ya tam en az 16 cm deniz seviyesi artışına neden olacak. En fazla 50 cm olması beklenen bu oranın milyonlarca insanın ölümü ve sel baskınlarına maruz kalabilecek olduğu bekleniyor. Bugün için hiçbir yetişkin insanın kalmayacağı 2100 yılında neler olur bilinmez ancak bir sonraki nesil araştırmacılar bu durumla ilgili daha fazla gerçek verilere ve gerçek desteklere sahip olabilecekleri için eğer o zamana kadar Grönland kalırsa daha iyi veriler elde edebilecek duruma gelebilirler.

Grönland neden eriyor?

Grönland küresel ısınma nedeniyle eriyor. Küresel ısınma her yıl Dünya sıcaklığının artmasına, özellikle de buzullarda sıcaklıkların düşerek daha büyük erimelere sebep olabiliyor. İnsanlığın teminatı olarak bilinen hava ve suyun insanlar için büyük bir tehdit haline gelmesini engelleyebilecek herhangi bir mekanizma bulunmazken eğer ki bu konuda önlemler alınmazsa bazı ülkelerde yaşamın suların altında kalması nedeniyle son bulabilecek olduğuna inanılıyor. Grönland 1990’lı Yıllardan 7 Kat Hızlı Eriyor!

Bilimadamları konu ile ilgili yaptıkları çalışmalarda çok kez bu durumun gelecekte daha da fazla büyük bir tehlike oluşturacak olduğunu ve önlenmemesi halinde ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalınacak olduğuna değinirken devletler pek etkili mücadele edebilmiş değiller.

ABD, Çin ve diğer bazı üretim devi büyük ekonomiye sahip ülkelerin dışında yangınların çok fazla olduğu ülkeler ve Suriye gibi savaşın yoğun ve tempolu bir şekilde yaşandığı ülkelerde yaşanan olaylar Dünya’ya son derece büyük zarar veriyor.

Bugün Türkiye’de olan bir patlamanın etkileri bölge ülkelerine hatta en uzak noktaya kadar yayılabiliyor.
Kategori: