Dünya 100 yıl öncesi gibi değil. Bugün artık insanların büyük bölümü her türlü gıdaya erişebiliyor ve istedikleri lezzet ve tatları tadabilir durumdalar. İnsanların en büyük sorunlarından birisi ise ürünlerin sayısı çok ancak kalorisi de bir o kadar çok olduğundan kilo alımını kolaylaştırmasından geçiyor. Çok fazla kilo almaya meyili bulunan insanların yüksek kalorili gıdalardan özellikle atıştırmalık gıdalar ve şekerli içeceklerden uzak durması gerekirken, bunı yapmayanların daha fazla kilo alma ve devlete sağlık açısından büyük bir maddi külfet oluşturması sorunlara sebep oluyor.

Bugünlerde ise yapılan çalışmalarda insanların yüksek kalorili olduğu üzerinde yazılı olan ve egzersiz yapılması gerektiği bilgisinin etiketli olduğu ürünlere daha az yöneldikleri ve daha az bu tür ürünleri tüketmeye başladıklarını gösteriyor.‘Egzersiz Gerekli’ Uyarısı Kalorisi Yüksek Ürünlerin Tüketimini Engelleyebilir

İngiltere’deki bu çalışmada ”bu ürünü tüketirseniz 100 kalori alırsınız, en az 22 dakika koşmalı veya 42 dakika normal tempoda yürümelisiniz!” uyarısının yer aldığı bir ürün yerine daha farklı ürünün tercih edildiği araştırmacı uzmanlar tarafından gözlemlenmiş.

Sağlıklı ürünlere ilgi giderek arttı

Son birkaç yıl içerisinde başta Avrupa ve ABD olmak üzere birçok ülkede sağlıklı ürünlere yönelim artarken, sağlıksız ve kalorisi yüksek olan ürünlere ilgi ise hızla azalmaya başladı. Yine de rekor sayıda satan bu sağlıksız ve yüksek kalorili ürünlerin engellenmesi için devletler nezdinde bazı çalışmalar olsa da bunu engelleyebilecek herhangi bir önlemin söz konusu olmadığı biliniyor. Resmi olarak Türkiye’de de özellikle asitli içecek reklamları ve birçok gıda reklamında ”günde 2 saatten uzun süre oturulmamalıdır” uyarısı yer alırken bu tür uyarılara herkes dikkat etmiyor veya edemiyor.

Sağlıklı ürünlerin herkes için üretilmesi ve de özellikle organik/doğal ürünlerin çok sayıda üretilmesi mümkün olmadığı için normal ürünlere göre daha fazla fiyatla satılıyor ve özellikle alt gelir grubuna tabii olan insanlar sağlıksız olanları daha fazla tercih etmek zorunda kalabiliyorlar.

Bu tür uyarıların artması gerekiyor mu?

İngiltere henüz kesin ve net olarak verilere sahip değil, ancak gelecekte bu konuda İngiliz araştırmacıların daha da fazla çalışma yapacak olduğu ve daha fazla bilgi sahibi olacağı bugünden açıklanmış durumda. Eğer ki kısa süre içerisinde İngiltere’de bu yöntem başarılı olduğu kanıtlanırsa dünyanın diğer ülkelerinde de etiketlerde ”bu ürünü yerseniz xxx süre koşmalısınız” uyarılarının basılmaya başladığını görmek mümkün olabilir.‘Egzersiz Gerekli’ Uyarısı Kalorisi Yüksek Ürünlerin Tüketimini Engelleyebilir

8 milyar insan nüfusunun giderek artıyor olması dolayısı ile kapalı paket ürünlerin sayısında hızla bir artış ve üretim rekorları oluyor. Bu üretim rekorları insanlara sağlık sorunları ve maddi sorunlar olarak geri dönüyor olsa da çoğu zaman için kapalı paket hazır ürünler daha çok insan tarafından tercih edilmek zorunda kalmakta.

*Araştırma ile ilgili olarak daha fazla çalışma yapılması gerektiği, aksi durumda bu verilerin net olarak doğrulanamayacak ve ispatlanamayacak olduğu ifade edilmiştir.
Kategori:

Etiketler:

,