Hamileler için birçok ilacın kullanımı risklidir ve tıp dünyası tarafından bazı ilaçların asla kullanılmaması önerilir. Kullanılması durumunda hemen zarar vermeyecek ve kalıcı bir zarara sebep olmayacağı bilinse bile bazı ilaçların hamileler veya hamilelik riski taşıyanlarda kullanılması önerilmez. Bu sebeple çok sayıda sağlık kuruluşunda kadın hastalara eğer riskli bir işlem yapılacak ise bu konuda bilgi verilir.

ABD’li araştırmacılar bu konuda çok net bir sonuca varmaya yakınlar ve fareler üzerinde varılan sonuçlar hamileler tarafından hamilelik dönemi boyunca kullanılacak olan antidepresanların bebeğe geçebileceği ve ömür boyu devam edebilecek duyusal iyi veya kötü değişimlere sebep olabilecek olduğunu ortaya çıkardı.

Bir süre boyunca antidepresan verilen hamile farelerin yavruları doğduğunda yavruların gıdıklama hareketlerine farklı tepkiler verdiği ve bu tepkilerin normal değil, anormal tepkiler olduğu kanıtlandı. ABD’li uzmanlar bununla da yetinmediler ve bir adım öteye geçerek yenidoğan fareler üzerinde de antidepresan denemeye başladılar.Hamilelik Sırasında Antidepresan Kullanımı Bebeği Kalıcı Olarak Etkileyebilir

Yeni doğmuş bir farenin antidepresan alması durumunda bunun vücut özellikleri ve tepkilerine direkt olarak yansıdığı, özellikle yavru farelerin gıdıklanma veya duyusal işlemlere karşı daha farklı ve olmaması gerektiği şekilde tepki verdikleri belirtildi.

Örneğin korkutulan bir farenin hızla kaçması gerekirken olduğu yerde kalması veya daha çok korkunun üzerine gitmesi gibi sonuçlarla* karşılaştıkları açıklandı.

Fareler üzerinde yapılan çalışma insanlar için de geçerli olabilir

İnsanların hamilelik sırasında ne olursa olsun antidepresan kullanmaması gerektiğine işaret etmeyen bu çalışma mümkün mertebe insanlar için de geçerli olabilir. Böyle bir durumda eğer yetişkinin psikolojik olarak antidepresanı bir süre boyunca kesebilecek durumda ise doktor kontrolünde hamilelik sona erene dek bu ilaçları almamasının önerilmesinin doğru olabileceğini gösteriyor.

Özellikle sosyal fobi, endişe, panik atak gibi herhangi bir psikolojik olarak insan vücuduna zarar vermeyecek ve intihar gibi durumlara sebep olmayacak psikolojik rahatsızlıklarda hamilelik süresi boyunca yine doktor kontrolünde hastaların ilaçlarının kesilmesinin mümkün olabileceği tahmin ediliyor.Hamilelik Sırasında Antidepresan Kullanımı Bebeği Kalıcı Olarak Etkileyebilir

Aynı zamanda hamileliğin istenen hamilelik olması durumunda antidepresanlara gerek kalmadan ömür boyu yaşama fırsatı tanıyabileceği de bazı uzmanların ifadelerine konu olmakta. Bazı uzmanlara göre hamilelik duygusu nedeniyle sosyal fobi gibi basit ancak önemli olan korkular kısa süre içerisinde yenilebilir ve bir daha ömür boyu hiçbir ilaç kullanmaya gerek kalmayabilir.

Antidepresan kullanımı rekor kırıyor

Tüm Dünya’da giderek antidepresan kullanımı gerekli gereksiz herkes için artıyor. Özellikle Türkiye’de antidepresan kullanımında rekorlar kırılırken bu konuda ekonomik kriz, siyasi olaylar, geçimsizlik ve yaşam şartlarının bir numaralı sebepler olduğu araştırmalara bile konu edilebiliyor.

eNeuro’da yayınlanan bu araştırmanın insanlar üzerinde de test edilmesi ABD’de mümkün ancak test edilip edilmeyeceği ve kesin verilerin ortaya çıkıp çıkmayacak olduğu bir soru işareti olarak kalmaya devam ediyor.

*Araştırma ile ilgili farklı çalışmalar farklı zamanlar ve farklı deneyler ile test edilebilir.
Kategori: