Her gün aktif olarak kullandığımız el havluları bir yana dursun banyo yaptıktan sonra kullandığımız banyo havluları vücudumuz için çok büyük sorunlar yaratabilecek ürünlerin en başında yer alıyor. Bakteri kaynaklı olarak üzerlerinde milyonlarca virüsün bulunduğuna dönük çalışmalar bulunurken, bu ürünlerin kullanımı mecburen herkes tarafından aktif olarak kullanılmalarına bağlı olarak her birimizi etkiliyor. Mikroplar sadece bir kişiye değil, bir kişiden milyarlarca insana bulaşabiliyor ve bugün tüm dünyada aktif olarak trilyonlarca mikrop mevcut.

Banyo havluları özellikle de her gün kullanılan el havlularının yerine tek kullanımlık peçetelerin kullanılması önerilirken, Türkiye’de çok sayıda insan ısrarla banyo havlularını tercih ediyor ve el havlusu olarak adlandırılan bu havluları çokça kez gün içerisinde ev halkı ile kullanmayı sürdürüyorlar.

El havlularından daha tehlikeli olanı ise banyo sonrası kullanılan banyo havluları oluyor.

Banyo havluları üzerimizdeki suyu çekiyor ve bu neme sebep oluyor. Bakterilerin en sevdiği ortam olan ve kendiliğinden üreyebilecekleri en iyi alan olarak bilinen nemli ortamlar olarak bu banyo havlularının üzerinde eğer ki çok sık yıkanmazsa çok sayıda bakteri oluşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Banyo havluları ne kadar sıklıkta yıkanmalı?

Banyo havlularının her 3 kullanımda bir kez yüksek sıcaklıkta kısa süreli yıkanması öneriliyor. Mümkünse antibakteriyel deterjanlar ile yüksek sıcaklıklarda yıkanmalarının üzerindeki bakteriyi tamamen silip süpürebileceği ve bu sayede mikrop yuvası olmaktan temiz bir havlu olmaya dönüşebilecek olduğu belirtilmekte.

Banyo havlusu kullanımınız eğer ki çok sık ise yine 3 kullanımda 1 kez yıkamak en doğrusu olabilir. Eğer her gün banyo havlunuzu yıkama şansınız varsa düşük sıcaklıkta ve 15 dakikalık programda yıkanabilir. Ancak yine de banyo havlunuzu mümkünse bu durumda bile 3 günde 1 kez yüksek sıcaklıkta yıkamanız öneriliyor.

Mikropların temizlenmesi için yüksek sıcaklıklar en önemli araçlardır. Yüksek sıcaklıklarda bakterilerin dayanması son derece zor olur ve virüsler bile yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı değildir. Yüksek sıcaklıklarda havlularınızı sık sık yıkamak aşınmasına ve renginin atmasına sebep olabilir ancak zaten havlularınızı mümkünse 3 ayda bir kez yenilemek en doğrusudur. Eğer çok kullanılıyorsa 1 ayda 1 kez yenilenmesi de uygun olabilir.
Kategori:

Etiketler: