Avustralya son zamanlarda şiddetli orman yangınları ile karşı karşıya. Küresel iklim değişikliği ve çeşitli nedenler dolayısı ile bölgede yangınlar bir türlü sönmek bilmezken ülke ciddi bir tehlike ile karşı karşıya kaldı. Kısa süre içerisinde hava kirliliği seviyeleri tehlikeli seviyenin onlarca kat üzerine yükselirken milyonlarca Avustralya vatandaşı bu sebeple maske ve çeşitli önlemler ile hava temizleme cihazlarını araştırmaya başladılar.Sidney’de Hava Kirliliği Tehlikeli Seviyenin 12 Katına Yükseldi

Sidney’in ülkenin her açıdan çok önemli bölge olduğu ve son derece ticaret açısından önemli merkez olma özelliği dolayısı ile hava kirliliği seviyesinde rekorlar kırılmasının bölge halkında tedirginliğe yol açarak hava trafiğinin aksamasına sebep olduğu belirtildi. Bölgede yangınlar dolayısı ile uçakların uçmasına bazen rota değiştirerek izin verildiği yayınlanırken Avustralya vatandaşlarının ise yangınlardan uzak durmaları ve dikkatli olmaları konusunda merkezi hükümet tarafından uyarıldıkları açıklandı.

2009’da yaşanan kum fırtınasından daha kötü

Ülkede çevreciler ve uzmanlar tehlike seviyenin 12 katına çıkan hava kirliliğinin daha önce hiç bu kadar olmadığını ve en son 2009 yılında kum fırtınasında bu kadar kötü bir durumla bölgenin karşı karşıya kaldığını açıkladılar. Kısa süre içerisinde düzelmesi beklenmeyen hava kirliliği için merkezi hükümetin bölge adına birçok farklı çalışmaya imza atabileceği ve hava kirliliğini azaltacak önlemler almaya devam edeceği açıklandı.

ABD ve diğer birçok ülkede bu sene içerisinde orman yangınları yaşandı. Özellikle Türkiye’de de orman yangınları gündem oldu ve milyonlarca hektar alan yandı. Yaz aylarında yaşanan orman yangınlarının ardında Türkiye’de terör örgütlerinin ve çeşitli kimselerin olduğu iddia edilse de Avustralya’da böyle bir durumun olmadığı merkezi hükümet tarafından teyit edildi.Sidney’de Hava Kirliliği Tehlikeli Seviyenin 12 Katına Yükseldi

NSW çevre sağlığı direktörü Richard Broome, bu durumla ilgili yaptığı açıklamada ”2009’da yaşadığımız kum fırtınasından daha kötü. Sidney’de kesinlikle hava sağlıklı seviyelerin çok altında ve sağlığı ciddi anlamda tehdit etmeyi sürdürüyor” diye kendisini ifade etti.

4 veya 5 milyon kadar Avustralya vatandaşının şiddetli orman yangınlarına bağlı dumanlardan etkilendikleri ve etki altında kalmaya devam ettikleri belirtildi. Hava kalitesinin 150 seviyelerinde çok kötü olarak listelendiği ancak Sidney’de 400 olarak listelenen hava grafiklerinin çok kötüden 12 kata kadar daha kötü olduğu açıklandı.

Hastanelere başvurular arttı

Bölgede hastaneye sağlık sorunlarına bağlı olarak başvuranların sayısında rekor düzeyde artışlar gündeme gelirken, kısa süre içerisinde hastane acillerine başvuruların daha da fazla artış göstermesi beklendiği kaydedildi. Bölgede yaşayanlardan bazıları farklı bölgelerdeki evlerine giderken, gidemeyenlerin ise farklı akrabalarının yanına gittikleri öğrenildi. Avustralya merkezi ve yerel yönetimlerinin ise orman yangınlarının tamamen durması için çalışmaları sürdürdükleri ve konu hakkında yerel yönetimin oldukça iyi çalışmalara imza attığı açıklandı.Sidney’de Hava Kirliliği Tehlikeli Seviyenin 12 Katına Yükseldi

Koala yuvalarının bu durumdan zarar gördüğü ve 700 evin yıkıldığı öğrenilirken hasar gören evler ve canlılar için gerekli adımların yöneticiler tarafından kısa süre içerisinde atılacağı öğrenildi. Bölgede sokakta maske takan insan sayısında ise rekorların kırıldığı açıklandı.