İdrar yolu enfeksiyonu olarak bilinen ve tıptaki adı sistit olan sağlık sorunu çoğu zaman kadınlar başta olmak üzere her yaştan erkek ve kadını etkileyebiliyor. Sistit beraberinde bazı sorunlar getirirken, can yakıyor ve idrar konusunda ”tuvalete nasıl gideceğim?” sorusunun sorulmasına neden oluyor. Sistit hakkında henüz tıp dünyası kesin kalıcı bir çözüm bulabilmiş değil ve kadınlarda bu hastalık yılda 1 kez tekrarlama eğilimi gösterebiliyor. Erkeklerde de aynı durum görülebiliyor. Zira sistit çok can yakabilen bir hastalık ve doktorlar tarafından zaman zaman hastaların dinlenmesi de öneriliyor.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Olanların Bildiği Gerçekler

İdrar yolu iltihabı daha çok mikrop kapma nedeniyle olsa da cinsel ilişkide gerekli temizliğe dikkat edilmezsede ortaya çıkabiliyor.

Cinsel ilişkinin kadınlarda idrar yolu iltihabını önlediği iddia edilirken, bununla ilgili bazı uzmanlar karşı, bazı uzmanlar ise doğru olduğunu düşünüyor.

Tuvaletin Kapısını Gözü Kapalı Bulurlar!

İdrar Yolu Enfeksiyonu Olanların Bildiği Gerçeklerİdrar yolu enfeksiyonuna yakalanan hastalar sık sık tuvalete giderler ve sürekli idrar hissi olabilir. Bu idrar hissini gidermek için idrar yapmak gerekir ancak bazen idrar tam olarak yapılsa bile hasta rahatlayamaz ve psikolojik etkilerin fiziksel etkenler ile birleşmesi sonucunda idrar yapma ihtiyacı geçmez ve hastalar oldukça rahatsız olur. Bazen idrar yolu enfeksiyonu ağrılara neden olur ve genellikle yanmalı idrar (yakıcı) yapılır.

Tekrar Kendisini Yakalayacağı!

İdrar Yolu Enfeksiyonu Olanların Bildiği Gerçekler

İdrar yolu enfeksiyonu tekrar hastayı yaşamı boyunca birden fazla kez bulabilir. Eğer ilk kez idrar yolu enfeksiyonuna yakalandıysanız ve idrar kültürü yapılmadan antibiyotik verildiyse bir süre sonra tekrar idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma oranınız daha fazla yüksek olabilir.

İdrar kültürü çoğu kez hastalara yapılmaz ve bazı doktorlar bunu kabul etmeyebilir, idrar kültürünün önemi çok kez tekrarlansa da maalesef 1 kez yanlış tedavi yapılması hastanın bu sorunu tekrar yaşamasında etkili olacaktır.

İdrarı Uzun Süre Tutmak Mı, O Da Ne?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Olanların Bildiği Gerçekler

Uzun süre idrar tutmak, su (içecekler değil normal su) tüketmemek ve pis yerlerde bulunmak idrar yolu enfeksiyonunu tetikleyici sebepler arasındadır. İdrar yolu enfeksiyonuna yakalanmamak için uzun süre idrar tutmamak gerekir ve tekrar tekrar bu sağlık sorununu yaşayan hastalar bu sorundan muzdarip olurlar. Hemen idrarlarını yapmak isterler ve eğer yapamazlarsa gerçekten idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığının tekrarlaması mümkündür.

Tuvalet Temizliğinde Profesyonelleşirler

İdrar Yolu Enfeksiyonu Olanların Bildiği Gerçekler

Kendi evlerinde ve başkasının evinde tuvalet pis olsun veya olmasın mikropları gözleri ile görmeye çalışır ve hemen tuvalete girdiklerinde temizliği kontrol ederler ve bu konuda profesyoneldirler. Eğer böyle olmazlarsa kendilerinin tekrar idrar yolu enfeksiyonuna yakalanabileceklerini ve tekrar o ızdırap dolu günleri yaşayabileceklerini bilirler ve buna göre davranırlar.

Kısaca idrar yollarında yaşanan her sorun ölümcül değildir ama can yakıcı ve katlanılmaz bir sağlık sorunudur. İdrar yolu enfeksiyonunu engellemek eğer olacağı varsa pek mümkün değildir ancak çok fazla insan bu sorundan muzdarip olsa da bazıları bu sağlık sorunundan daha fazla ve daha can yakıcı şiddette etkilenebilirler.

İdrar yolu enfeksiyonundan kurtulmak için doktor tarafından verilecek önerilere uymak, kişisel ve genital hijyene dikkat etmek ve bol su tüketmek (içecek değil normal su) hastalar ve hasta olmayanlar için çok önemlidir. En temiz insanlar bile bu sağlık sorununa yakalanabilirler.
Kategori: