İnsanlık nasıl başladıysa bir gün öyle yok olabilir. Nasıl başladığımızı %100 olarak bilmiyoruz. Büyük patlama, o veya bu… Hiçbiri konusunda kesin ve net olarak bir bilgiye sahip değiliz ve olamayacağız. Milyarlarca yıldır devam ettiğini düşündüğümüz bu yaşamın bir yerde son bulması mümkün mü? Bunun bile yanıtını kesin olarak veremiyoruz. Ancak insan aklı ile düşünüldüğünde bizi yok edebilecek 7 senaryodan birkaçı son derece ciddi bir tehdit olarak görülüyor. İnsanlık nasıl yok olacak?

İnsanlığı Yok Edebilecek 7 Senaryo

Güneş Bizi Yok Edecek

Birinci ve en kuvvetli iddia Güneş’in insanları bir şekilde yok edebileceği yönünde. Güneş olmasaydı bizde olamazdık. Bugün enerji kaynağımız olarak gördüğümüz, karnımızı doyurabiliyorsak Güneş’in Dünya ve insanlara olan etkisi ile bu mümkün kılınıyor. Güneş olmadığı zaman Dünya milyarlarca insanın yaşam alanı olmayacak, olamayacak.

Güneş’in patlaması, yok olması veya diğer herhangi bir faktör durumunda insanlar Dünya’ya ulaşmayan ışınlar nedeniyle zaten büyük zorluklar çekecek ve kısa süre içerisinde ölümle yüz yüze kalacaklar. Ve tekrardan Dünya’da bir yaşam oluşması mümkün olmayabilir.

Manyetik Alan

Dünya’nın etrafında bir jeomanyetik alan var, bu alanın tersine hareket etmesi durumunda insan ırkının ve tüm canlı ırkının son bulabileceği tahmin ediliyor. Bu konuda manyetik alanın nasıl, ne zaman tersine döneceği hakkında ise bilimadamları kesin olarak bir tarih veremiyor.

Büyük Bir Göktaşı

Büyük bir göktaşının Dünya’ya çarpması durumunda insan ve canlı ırkının sonu olabilir. Dinozorların ölmesinde göktaşı nedeniyle olduğu ve Dünya’nın haftalarca karanlıkta kalması sonucunda öldükleri biliniyor. Yine nükleer etkisi yaratacak ve toz bulutları ile kaplanacak olan Dünya’ya Güneş’ten gelecek ışık-ışınların kesilmesi sonucunda bir daha canlı yaşamı oluşmamak üzere son olabilir.

Göktaşı tehditlerini hiçbir zaman %100 yenemeyeceğiz. Nükleer füzelere sahip ülkeler bile bu füzeleri durdurabilecek güçte olamayabilirler. Herhangi bir ışın topu (lazer silahı) ile bu göktaşlarını vurmak mümkün olmayabilir.

Okyanuslar

Sanılanın aksine en güvendiğimiz şey bile bizleri yok edebilir. Denizlerin yükselmeye başlaması ile birlikte bazı adalar ortadan kaybolmaya başlarken, bazıları ise sular altında kalmaya hazırlanıyor. Okyanusların bu ve buna benzer etkiler sonucunda denizlerdeki kimyasal dengesizliklere sebep olabileceği, bunun ise okyanusta anoksik zehirlenmeye sebep olabilecek etkiler yaratarak bu etkinin Dünya’da tüm canlı yaşamını sona erdirebileceği tahmin ediliyor.

Bunun olmasına çok zor deniliyor olsa da olmadan önce önlemler alınması için yeterli süre olmayabilir.

Aktif Volkanlar

Yellow Stone’u bilmeyen yoktur. Buranın patlaması durumunda ABD’nin 3/1 kadarından daha fazlasının yok olabileceği tahmin ediliyor. Ancak tüm Dünya’daki volkanların patlaması durumunda canlı yaşamının yine yok olabileceği tahmin ediliyor.

Küresel Isınma ve Soğuma

Küresel ısınma kadar sürekli olarak Dünya’da küresel ısınmayı durdurma çalışmalarının da insan ve canlı ırkını yok edebilecek olduğu konusunda bazı iddialar var.

Nükleer Bir Savaş

Kendi kendimizi yok etmek için bir ülkenin nükleer füzelerini kullanması yeterli. Kendi kendimizi yok etmek için nükleer füzeler bir tehdit…




Kategori: