Bazıları için güvenli, bazıları için ise güvensiz bir ülke olan Kamerun hakkında bilmek isteyeceğiniz bazı gerçekler olabilir. Daha önce hiç duymuş olmadığınızı düşündüğümüz Kamerun gerçekleri…

HIV virüsünün başlangıç merkezi olabilirNeşeli İnsanları İle Bilinen Kamerun Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Bilgiler

 

2000’li yılların başında Kamerun’da bir bölgede HIV virüsü ile ilgili yapılan araştırmalarda virüsün ilk çıkış tarihi olduğuna inanılan 1908 yılında Kamerun’dan çıkmış olabileceğine inanılmaktadır. Ancak HIV virüsü ile ilgili olarak bazı uzmanlar bu virüsün daha önce nereden çıktığının kesin olarak kanıtlanmasının ilk enfekte insan bulunmadan bilinemeyecek olduğunu dile getirmişlerdir.

 

  • Yetişkin nüfusun yaklaşık %4.77’si veya 657.500 Kamerunlu HIV/AIDS ile enfekte olmuştur. 2014 yılında HIV/AIDS 34.200 Kamerunlunun ölmesine sebep olmuştur. Bu sebeple ülkeye giden turistlerin özellikle çok dikkatli olması önerilmektedir ve cinsel ilişki yaşamadan önce korunma önlemlerine çok daha fazla dikkat edilmesi önerileri yapılmaktadır.

Devlet HIV konusunda başarısız!

Kamerun’da devlet HIV konusunda korunma önlemlerini anlatmak, HIV konusunda koruyucu önlemler ve haplar hakkında bilgi vermek ve bu imkanları ücretsiz olarak halka sağlamak konusunda son derece başarısız bir yönetim politikasına sahiptir. Ülke ekonomisi çok fazla sorunlu olduğu için bunun HIV virüsünün giderek daha fazla yayılmasında etkili olduğuna inanılmaktadır.

Çocuklar HIV virüsünden çok etkilendiNeşeli İnsanları İle Bilinen Kamerun Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Bilgiler

 

AIDS, Kamerun’da yaklaşık olarak 300.000 Kamerunlu çocuğu yetim bırakmış durumda ve Kamerun’da 9.142.000 çocuğun 45.000 kadarına HIV bulaştığı bilinmektedir. Bunun anne karnında, kan ve diğer sebepler nedeniyle bulaştığı bilinmektedir. HIV konusunda özellikle hastanelerde tek kullanımlık ürünlerin birden daha fazla kez kullanılması, kan alımı yapacak olan hemşirelerin iğne kullanmayı bilmemesi ve diğer sebepler nedeniyle HIV virüsünün bebeklere daha kolay bulaşabildiği belirtilmektedir. Ayrıca ülkeye gidecek olan bebekli ailelerin son derece dikkatli olması, mümkünse bebekli ailelerin sağlık hizmetleri konusunda özel hastaneleri tercih etmesi önerilmektedir.

Köle MerkeziydiNeşeli İnsanları İle Bilinen Kamerun Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Bilgiler

 

18. yüzyılda Kamerun ve Nijerya denize açık kıyıları Afrika köle ticareti merkezleri olarak biliniyordu. Her yıl bu ülkelerin kıyılarından yaklaşık olarak 20.000 erkek ve kadın köle olarak alınmış ve ailelerinden koparılarak farklı ülkelere götürülmüşlerdir. Bu kölelerin bazılarının evlenemeden öldükleri, bazılarının ise çocuk sahibi olarak yeni bir yaşam sürmeye başlayabildikleri, bir kısmının ise farklı ülkelere kaçarak kurtuldukları tahmin edilmektedir.